מהנדס טסלה הותקף על ידי מכונה רובוטית במהלך תקלה שאירעה במפעל Giga Texas של החברה ליד אוסטין. שני עדי ראיה צפו באימה בעמיתם מותקף על ידי המכונה שנועדה לתפוס ולהזיז חלקי מכונית מאלומיניום יצוק, כך על פי פרסום בדיילי מייל.

הרובוט הצמיד את האיש, שתיקן שני רובוטים אחרים של טסלה לא רחוק משם, ושלח את טפרי המתכת שלו אל גבו וזרועו. בזמן שהמהנדס ניסה להשתחרר מאחיזתו של רובוט ההרכבה, עובד אחר לחץ על כפתור עצירת החירום כדי לסיים את המתקפה. לאחר שהשתחרר, המהנדס נפל כמה מטרים אל מתקן שנועד לאסוף גרוטאות אלומיניום, והותיר אחריו "שובל של דם" ברחבי המפעל, כך לפי The Information.

התקרית שהותירה את הקורבן עם "פצע פתוח" בידו השמאלית, נחשפה בדוח על הפציעה משנת 2021 שהוגש למחוז טרוויס בטקסס ולרגולטורים הפדרליים. לא דווח לרגולטורים על פציעות אחרות הקשורות לרובוטים של טסלה במפעל בטקסט ב-2021 או ב-2022, אבל התקרית מגיעה על רקע שנים של דאגות בנוגע לסיכונים של רובוטים אוטומטיים במקום העבודה.

מפעל Giga Texas של טסלה זוכה לכבוד מפוקפק, כאשר הוא מוביל בהשוואה לשאר תעשיית הרכב גם במספר התאונות השנתיות וגם במספר התאונות החמורות, על פי סקירה של האתר The Information בנושא. 1 מכל 21 עובדים במפעל ג'יגה בטקסס נפצע במהלך העבודה בשנת 2022, בהשוואה לממוצע בתעשייה של 1 מכל 30 עובדים שנפצע בתאונה במפעל רכב.

רובוט טסלה, תערוכה בשנגחאי יולי 2023 (צילום: WANG ZHAO, AFP)
רובוט טסלה, תערוכה בשנגחאי יולי 2023 | צילום: WANG ZHAO, AFP

באשר לפציעות קשות יותר בעבודה, אחד מכל 26 עובדים במפעל בטקסס של טסלה נפצע קשה בשנת 2022, כך על פי נתונים שהוגשו על פציעות שהובילו לאובדן ימי עבודה או למעבר לתפקידים אחרים. לשם השוואה, במפעלי רכב גדולים אחרים בארה"ב היחס של פציעות חמורות עומד על 1 ל-38 עובדים.

על פי מקורות ששוחחו עם The Information, הבנייה המהירה של מתקן גיגה טקסס, שארכה שנתיים בלבד, היא זו שהביאה לבטיחות הרופפת ולכמות הפציעות הגדולה.

מעריצים של טסלה ובלוגים בנושא כמו טסמניאן, קראו לתהליך המזורז "אילון ספיד" בזמנו, על שם הבעלים אילון מאסק, והתהדרו בכך ש"טסלה אישרה לשלוש משמרות צוות לעבוד 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. כך הבנייה תסתיים מהר יותר מהצפוי".

הפציעות של עובדים בטסלה נעות בין חשיפה לחומרים כימיים לתאונות ממכונות, שמהן נדרשו הפועלים להחלים במשך חודשים בכל פעם. הדוחות של טסלה כוללים גם נקעים, חתכים ושברים של עובדים שאיברים בגופם נתפסו במכונות, כמו גם מחלות הנובעות ממגע עם רעלים, בהם אמוניה. עובד בייצור לא היה מסוגל, למשל, לעבוד במשך 127 ימים (מעל ארבעה חודשים), לאחר שהקרסול שלו נתפס על ידי עגלה נעה באוגוסט 2022. זמן קצר לאחר מכן, מטפל בחומרים נפגע בראשו מחפץ מתכת והתאושש מהפציעה במשך 85 ימים.

DailyMail.com פנתה לתגובה לטסלה, אך זו טרם התקבלה.