גם אם לקחתם את כל החיסונים בעולם, וגם אם אתם מתנגדי חיסונים לגמרי, כולם יכולים להסכים שהמזרק הוא אחד החפצים השנואים בעולם.

ד"ר שוקי ישורון הוא יזם ומייסד חברת "ננופס", שרוצה להחליף את המזרקים במדבקות חיסון. איך הן עובדות? "ישנן מיקרו פירמידות קטנות וחלולות שחודרות את העור, ואפשר להעביר בהן את החיסון וגם תרופות בכלל", הוא מסביר. "עדיף לחסן דרך העור מאשר דרך השריר. זה לא כואב, מרגישים שריטונת קטנה. עצם ההחדרה של המיקרו פירמידות לא כואבת".

השיטה הזאת אמורה לעבוד על חיסון קורונה, אבל גם על חיסון למחלות נוספות כמו צהבת. "העור הוא מטרה מועדפת לחיסונים כי יש שם יותר נוגדים. הוא רגיל להיחתך ולהישרט אז הגוף מפתח נוגדים בעור", מסביר ישורון.

מדבקת חיסון (צילום: מתוך "next")
צילום: מתוך "next"

אחד הדברים המעניינים הוא שהמדבקה הזאת פוטרת אתכם מהצורך להיעזר בצוות רפואי, בדומה לבדיקות הקורונה הביתיות. "כל אחד יכול לחסן את עצמו במדבקה - תקבלו ארגז בסופר או בדואר ותחסנו את עצמכם. זו הסיבה שהאמריקאים עושים את הפרויקט הזה, כי הם רוצים לחסן כמה שיותר אנשים בבת אחת", אומר ישורון. 

דרך המדבקות ניתן גם לתת תרופות ולא רק חיסונים, והחברה ערכה גם ניסוים שבהם החדירו אינסולין.

ומתי זה יגיע גם לארץ? "אנחנו מקווים שכבר בסוף שנה נהיה אחרי הניסוי בבני אדם וכל מה שצריך כדי לאשר את הפיתוח במשרד הבריאות", אומר ישורון. "בסוף השנה הבאה אנחנו מקווים שכבר יהיה לנו פאץ' כזה עובד שאפשר להשתמש בו".