לצד החום הכבד, להורים הישראלים יש דאגה נוספת בחודשי הקיץ - החשש מפני טביעות. רחצה בבריכה היא פעילות אהובה על הילדים וההורים כאחד, אבל היא עלולה להסתיים באסון כבד. גם במקרה הזה, הטכנולוגיה הישראלית התגייסה כדי למצוא פתרון ולהפוך את חודשי הקיץ לא רק לצוננים יותר, אלא גם בטוחים יותר.

אירוע של כמעט טביעה שאירע לעומר בר-אילן, יוצא 8200, מהנדס חשמל בעל תואר ראשון ושני מהטכניון שעבד בפרויקט כיפת ברזל ברפאל, הביא אותו להקים את חברת לינקסייט (Lynxight). בר-אילן הבין שניתוח סיכונים באמצעות בינה מלאכותית (AI) וראייה ממוחשבת כבר קיים בתחומים רבים, כמו במערכת כיפת ברזל, ולכן אין סיבה שהוא לא ישמש גם בכל הקשור לבריכות. הפתרון הייחודי של לינקסייט כולל אלגוריתם לתיקון תמונה מתחת למים, מה שמאפשר להשתמש במצלמות אבטחה פשוטות לטובת המערכת. בכך למעשה חוסכת החברה את הצורך להתקין מצלמות יקרות ומתוחכמות, ולינקסייט היא החברה היחידה שמציעה פתרון שלא דורש חיישנים שנמצאים במים.

לצד בר-אילן, בצמרת החברה מכהן גם אייל עמית, שותף מייסד וסמנכ"ל מסחרי (COO). עמית מגיע מרקע של פיתוח עסקי, וברזומה שלו ניתן למצוא לימודי תואר ראשון בכלכלה ופסיכולוגיה באוניברסיטת Tufts בארצות הברית ותואר שני בלימודי משפט באוניברסיטת בר אילן. השניים אולם הקימו את החברה (לצד רועי מור, שכבר אינו חלק ממנה) בשנת 2019, אך רק החל משנת 2021 היא פועלת באופן מסחרי ברחבי העולם, בין היתר במדינות כמו אוסטרליה, גרמניה, אנגליה, אוסטריה וארה"ב. בישראל המערכת ביצעה פיילוט מוצלח בבריכות של הטכניון ואוניברסיטת תל אביב, וכיום מספר גופים גדולים בארץ מפעילים בריכות המוגנות על ידה, כמו רשת מכוני הכושר הולמס פלייס. בסך הכול, החברה מעסיקה כ-30 עובדים ממשרדיה ביקנעם.

עומר בר-אילן ואייל עמית, Lynxight (צילום: Lynxight)
עומר בר-אילן (שותף מייסד ומנכ"ל) ואייל עמית (שותף מייסד ו-CCO), Lynxight | צילום: Lynxight

בלינקסייט מספרים שמצלמות האבטחה בהן עושה שימוש המערכת מנטרות את כלל הרוחצים בגבולות הבריכה. לאחר ניתוח של התנהגות הרוחצים, כולל אופי הפעילות ורמת הסיכון שלהם, היא משווה את אותה התנהגות אל מול מאגר מידע עשיר של פעילויות בבריכה ומקרי טביעה מרחבי העולם. במידה והמערכת מזהה שרוחץ כלשהו נמצא במצוקה או בשלבים ראשונים של טביעה, שעון חכם אותו עונד המציל מעביר לו התראה ממוקדת לגבי האירוע. נכון להיום המערכת יודעת לעבוד בבריכות בלבד, כאשר בעתיד תישקל האפשרות לשלב אותה גם בחופי הים.

"אין לנו סיפורי הצלה נועזים, זו בדיוק המטרה כי בזכות ניתוח התנהגות הרוחצים מעל פני המים, לינקסייט יודעת לזהות אירועים לפני שהם מחמירים", מספר המנכ"ל בר-אילן. "בכך, המערכת מסוגלת לעצור הידרדרות של מקרים שהיו יכולים להוביל לטביעה, שהיא סיבת המוות מספר 1 לילדים מתחת לגיל 4 לפי ה-CDC, ארגון בריאות הציבור האמריקאי".

Lynxight הדמיה (צילום: Lynxight)
Lynxight הדמיה | צילום: Lynxight

גם בישראל, כך מדגיש בר-אילן, התופעה רווחת, לצערנו הרב. "טביעות בבריכה מהוות בין רבע לשליש ממקרי הטביעה החמורים בכל שנה בישראל. כולם יכולים לטבוע, אבל ילדים הם קבוצה בסיכון מוגבר, כיוון שלא תמיד הם יודעים לשחות", הוא אומר. "גם מבוגרים עלולים לחוות אירוע רפואי בתוך המים, מה שעלול להפוך לטביעה. בנים טובעים פי 4 יותר מבנות, וישנה קורלציה גבוהה בין מצב סוציו-אקונומי נמוך וסיכון מוגבר לטביעה".

 

"מטרת החברה היא להפוך את חוויית הבריכה לבטוחה ונטולת דאגות", מסכם בר-אילן. "הדרך למטרה הזו עוברת בטכנולוגיה הייחודית שלנו של ראייה ממוחשבת במים שיודעת להתממשק למצלמות אבטחה off-the-shelf ומאפשרת לספק פתרון בעלות נמוכה ובהתקנה פשוטה לעומת המתחרים. אנחנו שואפים להגיע בשנים הקרובות לאלפי לקוחות ברחבי אירופה, ארה"ב ואוסטרליה, וכמובן בישראל".