החלטתם להעלות לטיקטוק סרטון בעל אופי פלילי במחשבה שתצאו ללא פגע? כדאי שתחשבו שוב.

לאחרונה הוקמה במשטרת המחוז הדרומי היחידה למלחמה בטיקטוק. שוטרי היחידה, שמורכבת מבלשים, אנשי סייבר וחוקרי מודיעין, החלו לאסוף מידע על משתמשים שמעלים סרטונים בעייתיים – והם גם מצליחים למצוא אותם. רק בשבועיים האחרונים נעצרו חמישה אזרחים שתיעדו ופירסמו את העבירות הפליליות שביצעו.

כך קרה לפני כמה ימים לצעירים ממרכז הארץ שעשו את דרכם לאילת ברכב. הנהג האיץ למהירות גבוהה ומסוכנת, והאחרים תיעדו אותו ופירסמו את הסרטון בטיקטוק. הסרטון הגיע לשוטרי היחידה למלחמה בטיקטוק, שהצליחו לאתר את פורעי החוק תוך פחות משעה וביקרו אותם בבית המלון באילת.

"הם היו בהלם כשהגענו אליהם לחדר במלון באילת. הם התנצלו על הנהיגה וביקשו סליחה", אמר שוטר ביחידה בשיחה עם NEXTER. "כל סרטון בעל אופי פלילי שעולה בטיקטוק, בעיקר כאשר מדובר בסיכון חיי אדם ובכלל בביצוע עבירות פליליות, מגיע אלינו מיד. אנחנו מצליחים לאתר את החשודים ודואגים שיועמדו לדין פלילי".

מדובר בגוף היחיד בישראל שמטפל ברשת החברתית החדשה. ניצב יורם סופר, מפקד מחוז דרום, הבין שמגרש המשחקים נמצא כיום באפליקציות החדשות – והחליט להציב אותן בעדיפות גבוהה. היחידה מונה חמישה שוטרים וקצינה בדרגת סגן-ניצב (סנ"צ). בנוסף לעבודתם הרגילה במערך המודיעין, הסייבר והבילוש, הם מטפלים בסרטוני טיקטוק לאורך כל שעות היממה ופועלים כדי לעצור חשודים בעבירות פליליות.

"אנחנו מקבלים את הסרטונים, מנתחים אותם לפרטי פרטים באמצעות אנשי מודיעין וסייבר, מצליחים לאתר את אלה שפרסמו אותם ודואגים שהם ייעצרו ויעמדו לדין", טוען קצין ביחידה. "זו עבודת נמלים, אבל מצד שני זה ירתיע אנשים מלבצע עבירות פליליות מסוכנות כמו נהיגה פרועה בכבישים והברחות סמים ממצרים", הוסיף.

לאחרונה נעצר תושב הפזורה הבדואית שתפס צבי ביער באזור מיתר, ופרסם סרטון בו הוא נוסע איתו בטרקטורון. גם אליו הגיעו שוטרי היחידה. "למרות שהם מסתירים את פניהם ומנסים בכל דרך להעלים את פרטיהם, יש לנו את היכולת לאתר את מי שפרסם את הסרטון ולעצור אותו. במקרה של צייד הצבי, הגענו אליו. הוא היה לגמרי בשוק, אבל לצערנו את הצבי הוא העלים", העידו גורמים ביחידה.

במקרה אחר, נהג שהשתולל על הכביש ונסע במהירות של 280 קמ"ש נעצר כעבור פחות מיממה. "יש לנו יכולת גבוהה מאוד להגיע לכל אחד ממפרסמי הסרטונים. המטרה שלנו שאנשים ישמרו על החוק, לא יסכנו חיי אדם ויבינו שאם יבצעו עבירות פליליות נגיע אליהם והם יועמדו לדין פלילי", סיכמו הגורמים.