ג'ף בזוס, האיש העשיר בעולם, חצה אתמול (שלישי) את גבולות האטמוספירה בהצלחה והשלים את הטיסה הפרטית השנייה אי פעם לחלל. מכאן הכל הדרדר: שעות ספורות אחרי נחיתת הקפסולה של Blue Shephard במערב טקסס, הוא יצא בהצהרה נרגשת – והצליח לעורר זעם כמעט מכל כיוון. "אני רוצה להודות לכל עובד באמזון ולכל לקוח באמזון, כי אתם שילמתם עבור כל זה", אמר המיליארדר שהונו עומד על כ-215 מיליארד דולר, במה שנראית כמו אחת ההתבטאויות הכי חסרות מודעות שיצאו אי פעם מפיו.

לפי הדיווחים, הפרויקט של בלו אוריג'ן עלה 5.5 מיליארד דולר שמקורם בכיסו העמוק של בזוס. הכל היה בסדר אילולא השכר הנומך של מרבית עובדי המפעלים באמזון, ותנאי העבודה הקשים שעמם הם נאלצים להתמודד. דפי העיתונים מלאים בעדויות של עובדים שנאלצו להטיל את מימיהם בבקבוקים ולבצע את יתר צרכיהם בשקיות, וגם שיעור הפציעות בבתי האריזה גבוה במיוחד.

כשמוסיפים לכך את העובדה שבזוס כמעט ולא שילם מס הכנסה בשנים האחרונות, הביקורת הופכת ברורה יותר: למרות שההון שלו גדל בכמעט 130 מיליארד דולר בין השנים 2006 ו-2018, הוא שילם למס הכנסה רק 1.4 מיליארד דולר. וגם הפעילות הפילנתרופית שלו מצומצמת יחסית, למקרה שתהיתם: בהמשך לנחיתתו בטקסס, הוא הכריז שיעניק תרומות בגובה 200 מיליון דולר. לשם השוואה, גרושתו מקנזי תרמה 5 מיליארד דולר בשנת 2020.

"אחד מהחלקים בהצהרה של בזוס מדויק באופן ממפתיע – אלה עובדי אמזון שיצרו את ההון שלו", אמר הנציג של אמזון בארגון עובדי ההובלה טימסטרס (Teamsters), רנדי קורגן. "אם בזוס באמת רוצה להודות לעובדי אמזון, הוא צריך להקשיב לדרישות שלהם לשפר את תנאי העבודה וליצור משרות טובות שמחזיקות משפחות במעמד הביניים, במקום להמשיך עם אותו מודל כלכלי נצלני של עבודה בקצב גבוה, שיעורי פציעות גבוהים ומשכורות נמוכות", הוסיף. 

גם בזירה הפוליטית האמריקאית מיהרו להגיב – בעיקר מהצד הדמוקרטי. "שני מיליארדרים הגיעו לחלל. יפה להם. כאן, במדינה העשירה ביותר בכדור הארץ, חצי מהאוכלוסיה חיה ממשכורת למשכורת, 90 מיליון תושבים בלי ביטוח או עם ביטוח לא מספיק, חצי מיליון ישנים ברחוב ואחד מכל שישה ילדים לא יודע היכן הוא יאכל את הארוחה הבאה", כתב הסנאטור ברני סנדרס בפייסבוק.