לא רק בישראל מתמודדים עם טרור הסייבר לאחר הפריצה לשרתי אתר ההיכרויות הלהט"בי אטרף והאיום לחשוף את פרטיהם האישיים של מאות משתמשים, חלקם בארון, אם לא יועברו להם מיליון דולר תוך 48 שעות. בימים אלה גם הבריטים מתמודדים עם סחיטה מקומית משלהם, לאחר שהאקרים מרוסיה גנבו את הפרטים האישיים של מנהיגים עולמיים, כוכבי הוליווד וטייקונים לאחר שפרצו לשרתי חברת התכשיטים האקסקלוסיבית "גראף".

פושעי הסייבר כבר הדליפו 69,000 מסמכים חסויים בדארק-נט, כולל קבצים הקשורים לדונלד טראמפ, אופרה ווינפרי, דיוויד בקהאם וסר פיליפ גרין, וכעת הם דורשים עשרות מיליוני פאונד כדי לעצור את שחרורו של מידע רגיש נוסף. כנופיית הפריצה הרוסית הידועה לשמצה בשם "Conti" עומדת מאחורי גניבת הנתונים וטוענת שהמסמכים שפורסמו עד כה, הכוללים כ-11,000 לקוחות של גראף, מייצגים רק אחוז אחד מהקבצים שגנבה.

מסמכים הכוללים רשימות לקוחות, חשבוניות, קבלות ותעודות זיכוי נגנבו, ועשויים להיות מביכים עבור לקוחות שאולי, למשל, קנו מתנות למאהבים מחוץ לנישואים או רכשו תכשיטים כשוחד. "בהתחשב בפרופיל של מאגר הלקוחות, מדובר באירוע עצום לחלוטין", אמר פיליפ אינגרם, קולונל לשעבר במודיעין הצבאי הבריטי. "הרמות הגבוהות ביותר של רשויות אכיפת החוק הבינלאומיות יתמקדו כעת בכנופיה הזו, וזה יעשה להאקרים המון כאב ראש בניסיון לקבל את הכופר ואז לברוח מזה".

מומחי סייבר מאמינים שהסחטנים ידרשו תשלום במטבע סייבר בלתי ניתן לאיתור כמו ביטקוין - או אפילו בתכשיטים. כ-600 לקוחות בריטיים נמנים עם הקורבנות עד כה, כולל יורשת הפורמולה 1 תמרה אקלסטון וכדורגלן העבר פרנק למפארד, שצולם בעבר כשהוא עוזב את חנות הדגל של גראף בלונדון עם אשתו כריסטין בליקלי.

כוכבי-על בינלאומיים ברשימה כוללים את השחקנים ההוליוודיים טום הנקס, סמואל ל' ג'קסון ואלק בולדווין, שבימים אלה מסובך בפרשת הירי בשוגג בצלמת הקולנוע האלינה האצ'ינס על הסט של סרטו האחרון. הזמר טוני בנט מופיע גם הוא ברשימת ההדלפה, כמו גם שתי כתובות של מלכת תוכניות האירוח האמריקאיות אופרה ווינפרי ושבע כתובות לדונלד ומלניה טראמפ שפורסמו.

אלק בולדווין, אוקטובר 2021 (צילום: Getty Images)
גם הוא ברשימה. אלק בולדווין | צילום: Getty Images

גראף, שבסיסה בלונדון והוקמה על ידי לורנס גראף בן ה-83, הודיעה לכל לקוחותיה שפרטיהם האישיים נגנבו בעקבות הפריצה לאתר. המסמכים מראים כי דיוייד בקהאם, אשתו ויקטוריה ובנם הבכור ברוקלין - שפרסם ברשתות החברתיות תמונות של תכשיטים שנרכשו עבור ארוסתו - הם לקוחות קבועים של גראף.

הבעלים לשעבר של טופשופ, סר פיליפ גרין ואשתו ליידי טינה, רשומים כלקוחות של גראף, שיש לה חנות במונקו, שם עוגנת יאכטת העל של המשפחה בשווי 100 מיליון ליש"ט. הכתובת הניו יורקית של האיש העשיר ביותר בבריטניה ומקורבו של נתניהו, סר לן בלווטניק, מופיעה גם היא, כמו זו של המיליארדר ואויבו של נתניהו, ג'ורג' סורוס.

הערכה: עובד בחברה לחץ על לינק של תוכנת כופר

גיליין מקסוול, אשת סודו של ג'פרי אפשטיין שהתאבד בכלא, אשר ממתינה למשפט באשמת גיוס קטינות עבור הפדופיל הסדרתי המנוח, מופיעה גם היא ברשומות. בתיקים לא מצוין מה, אם בכלל, היא קנתה, אבל נתוני המשלוח מצביעים על הכתובת באיי הבתולה של ארצות הברית, קרוב לאי סנט ג'יימס הקטן, שם התעלל אפשטיין בכמה מקורבנותיו.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן רשום כלקוח גראף במונקו, וכך גם השייח' מוחמד בן ראשיד אל מקטום, שליט דובאי. גם ראש ממשלת בחריין, סלמאן בן חמד אל ח'ליפה, וראש ממשלת קטאר לשעבר, שייח' בן ג'בר אל תאני חמד בן ג'אסים, מופיעים ברשימה.

מוחמד בן סלמאן (צילום: MANDEL NGAN / POOL / AFP, Getty Images)
מוחמד בן סלמאן | צילום: MANDEL NGAN / POOL / AFP, Getty Images

מומחי סייבר אמרו כי סביר להניח שההאקרים קיבלו גישה לקבצים של גראף על ידי שליחת אימייל שהטעה חבר צוות לפתוח קובץ המכיל וירוס מחשב מתוחכם מסוג "תוכנת כופר". הדבר סיפק להאקרים "דלת אחורית" על מנת לגנוב את הנתונים של החברה, תוך עקיפת תוכנת אנטי-וירוס או חומת אש.