בסוף השבוע האחרון סיליקון ואלי בנק קרס, והרשויות בארה"ב מנהלות כעת מגעים קדחתניים למצוא מוצא שישמור ככל האפשר על האינטרסים של כל הצדדים. כספי הגיוס של סטארטאפים ישראלים רבים נמצאים בבנק הזה, כאשר חלקן הספיקו להוציא את הכסף, אך אצל חלקן הכסף כרגע תקוע. היום דווח כי הסניף הישראלי של בנק סיליקון ואלי בישראל נסגר והפסיק את פעילותו.

חברת הסטארטאפ הישראלית BridgeWise (ברידג'ווייז) מנתחת נתונים פיננסיים של שווקי ההון ומייצרת מחקרים מבוססי בינה מלאכותית. הלקוחות שלה הם בנקים ויועצי השקעות, אשר משתמשים במידע שהם מספקים, ניתוחי הדוחות הכספיים של 44 אלף חברות ציבוריות, כדי לייעץ ללקוחות שלהם. הניתוח נוצר תוך 48 שעות מרגע פרסום הדוחות של החברות, וזמין ב-15 שפות. הדוחות כוללים גם המלצות מתוך 4 אפשרויות – קנייה, קנייה חזקה, החזקה ותשואת חסר.

הדוח האחרון של SVB פורסם ב-24.2, והמערכת של BridgeWise זיהתה כבר אז סימני אזהרה. "הדוח היה חלש יחסית, לא חלש ברמה שנתנו המלצת מכירה, אלא החזקה, אבל עלו המון דגלים אדומים. מצד ניתוח מחיר המניה, ראינו מכירת יתר של המניות שלהם. מצד אירועי החברה, הם הודיעו על מכירת מניות בשביל לתמוך במאזן, בנוסף לחילופים רבים ומשמעותיים בכוח האדם שהתבצעו שם", מספר ל-mako מנכ"ל החברה, גבריאל דיאמנט, שהיה גם יועץ השקעות בעברו.

גבריאל דיאמנט, BridgeWise  (צילום: BridgeWise )
גבריאל דיאמנט, BridgeWise | צילום: BridgeWise

יש עוד בנקים שאתם מזהים שיכולים ללכת בעקבותיו?

"כן. בנק נוסף שנמצא בקשיים הוא First Republic Bank, שכבר הודיע על מכירת מיליוני מניות של הבנק על מנת לתמוך במאזן הבנק. קריאות רבות להוצאת כספים משם נשמעות בשעת האחרונות ובאחד מהסניפים אף תועדו תורות של אנשים שחשו למשוך את כספם עוד במהלך סוף השבוע. גם הבנק Credit Suisse, שאנחנו בהמלצת מכירה עליו, עושה קולות דומים, ונמצא במכירת יתר של המניות שלו. בנק נוסף הוא גולדמן זאקס. אנחנו לא אומרים שהוא בסכנה, אבל יש שם חשבונאות מאוד אגרסיבית. אנחנו בהמלצת מכירה עליו. האלגוריתם טוען שהמספרים שאמורים להיות מתואמים הם פשוט שונים בתכלית, מסיבה שלא הגיונית לו".

סניף בנק קרדיט סוויס בשוויץ (צילום: FABRICE COFFRINI, AFP via Getty Images)
This photograph taken on May 6, 2022 shows a sign of Switzerland's second largest bank Credit Suisse on a branch's building next to a Swiss flag in downtown Geneva. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP) (Photo by FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images) | צילום: FABRICE COFFRINI, AFP via Getty Images

על רקע גלי הפיטורים ועכשיו קריסת הבנק, מה התחזית שלכם לגבי ההייטק השנה?

"אנחנו עם דירוג מאוד נמוך לחצי השנה הקרובה לחברות טק בשווי של עד 5 מיליארד דולר. חברות גדולות יותר עושה רושם של יציבות ואפילו חיוביות. חברות טק עם שווי מעל 5 מיליארד דולר מקבלות ציון של 65 (קצת מעל הממוצע של השוק, אבל מתחת לממוצע הרב שנתי של השווקים). מעניין להגיד שהציון היה 72 בתחילת השנה והרבעון החדש מסמל תקופה פחות טובה הלאה. חברות בין 250 מיליון ל-5 מיליארד דולר עומדות על ציון 62. חברות מתחת ל-250 מיליון דולר מקבלות ציון 54, שמסמל אופק שלילי במיוחד".

אתה שומע לחץ מקולגות בהייטק סביב?

"אני שומע לחץ בצורה מדודה, לא משהו יוצא דופן. אצל הרוב, זה מישהו שמכיר מישהו. חרושת שמועות יותר מאשר לחץ אמיתי".