הרשויות בסין עצרו לאחרונה אדם, תושב מחוז גאנסו, בחשד שהשתמש במנוע הבינה המלאכותית הפופולרי צ'אט GPT על מנת לזייף חדשות ולהפיצן ברשת. זהו אחד מהמהלכים הראשונים שנוקטת בסין במסגרת המלחמה שהיא הכריזה על עולם ה-AI, מלחמה שמצטרפת לשורה של צעדים קיצוניים אחרים שנוקטת המדינה במטרה לצנזר את האינטרנט.

האדם, ששמו הפרטי הוא הונג ושם משפחתו לא פורסם, השתמש במנוע ה-AI כדי ליצור חדשות כוזבות, לפיהם התרחשה תאונת רכבת קטלנית שגבתה קורבנות רבים. לא די בכך, אלא שמספר גרסאות שונות של הסיפור צפו ברשת בסוף חודש אפריל, כאשר בכל פעם שונה מיקום התאונה. החדשות הכוזבות הופצו בפלטפורמת בלוגים פופולרית במדינה בשם Baijiahao, וחקירה שנפתחה בנושא הובילה להונג.

גבר סיני, אילוסטרציה (צילום: Moussa Fazli, shutterstock)
גבר סיני, אילוסטרציה | צילום: Moussa Fazli, shutterstock

על פי החשד, הגולש השתמש ב-ChatGPT על מנת לשכתב את הידיעה הוויראלית וליצור מספר גרסאות שונות שלה, כך שהיא תחמוק ממסננים שמאתרים תוכן כפול. הוא פרסם את הכתבות בפלטפורמת הבלוגים על מנת ליצור צפיות גולשים והכנסה צדדית. כך, הידיעות שהפיץ זכו ליותר מ-15,000 צפיות בטרם הוסרו מהרשת. כאמור, כחלק מההגבלות של סין על האינטרנט, המדינה חסמה את הגישה לצ'אט GPT. עם זאת, ניתן לעקוף את המגבלה הזו באמצעות חיבור VPN.

הונג מואשם בפגיעה בסדר הציבורי ובגרימת אי סדר במקומות ציבוריים. עם זאת, נוסח העבירה המדויק מעורפל וזוכה לביקורת נרחבת בשל חומרתו והעובדה שהוא מעיד על מצבו החמור של חופש הביטוי במדינה. כעת, הגולש עשוי להישלח לעונש מאסר של 5 עד 10 שנים.