אינסטגרם (צילום: SHUTTERSTOCK)
אינסטגרם | צילום: SHUTTERSTOCK
מסמכים פנימיים של מטא על בטיחות ילדים נחשפו כחלק מתביעה שהגיש משרד המשפטים של ניו מקסיקו נגד החברה ונגד המנכ"ל שלה, מארק צוקרברג. המסמכים חושפים כי מטא לא רק שיווקה בכוונה את פלטפורמות ההודעות שלה לילדים, אלא גם ידעה על הנפח העצום של תוכן מיני ובלתי הולם המשותף בין מבוגרים לקטינים.

המסמכים, שנחשפו אתמול (רביעי) כחלק מהתלונה, מדגישים מקרים מרובים של עובדי מטא שהעלו חששות בערוצים פנימיים בנוגע לניצול של ילדים ובני נוער בפלטפורמות ההודעות הפרטיות של החברה. מטא זיהתה את הסיכונים שהודעות הישירות של מסנג'ר ואינסטגרם מציבות למשתמשים קטינים, אך נכשלה בתיעדוף יישום אמצעי הגנה או ביטלה לחלוטין אפשרויות בטיחות לילדים, מכיוון שהם לא היו רווחיים לחברה.

התובע הכללי של ניו מקסיקו, ראול טורז, אמר לאתר TechCrunch כי מטא וצוקרברג אפשרו לפדופילים לנצל מינית ילדים. לאחרונה הוא העלה חששות בנוגע למטא המאפשרת הגנת הצפנה מקצה לקצה עבור מסנג'ר, שהחלה בחודש שעבר. טורז ציין במסמך נפרד כי מטא לא הצליחה לטפל בניצול ילדים בפלטפורמה שלה, וכי הצפנה ללא אמצעי הגנה נאותים תסכן עוד יותר את הקטינים.

"במשך שנים עובדי מטא ניסו להתריע לגבי האופן שבו החלטות שקיבלו בכירי מטא חשפו ילדים לשידול וניצול ילדים", המשיך טורז. "מנהלי מטא, כולל צוקרברג, קיבלו בעקביות החלטות שהציבו את הצמיחה לפני בטיחות הילדים. בעוד שהחברה ממשיכה להמעיט בפעילות הבלתי חוקית והמזיקה שילדים נחשפים אליה בפלטפורמות שלה, הנתונים הפנימיים והמצגות של מטא מראים שהבעיה היא חמורה ומתפשטת".

התביעה שהוגשה במקור בדצמבר, טוענת כי פלטפורמות מטא כמו אינסטגרם ופייסבוק הפכו ל"שוק לפדופילים בחיפוש אחר ילדים", וכי מטא לא הצליחה להסיר מקרים רבים של חומרי התעללות מינית בילדים (CSAM) לאחר שהם דווחו באינסטגרם ובפייסבוק. ע"י יצירת חשבונות פיקטיביים של בני 14 ומטה, גילה משרד המשפטים של ניו מקסיקו שהאלגוריתמים של מטא קידמו תכני התעללות מינית בילדים (CSAM), בנוסף לקידום חשבונות שמקלים על קנייה ומכירה של CSAM. על פי הודעה לעיתונות על התביעה, "תוכן מסוים של ניצול ילדים נפוץ יותר פי עשרה בפייסבוק ובאינסטגרם מאשר בפורנהאב ובאונליפאנס".

בתגובה לתלונה, דובר מטא מסר לאתר TechCrunch, "אנחנו רוצים שלבני נוער יהיו חוויות בטוחות, תואמות גיל, באינטרנט, ויש לנו למעלה מ-30 כלים לתמוך בהם ובהוריהם. עבדנו עשור על הנושאים הללו והעסקנו אנשים שהקדישו את הקריירה שלהם לשמירה על בטיחות ותמיכה של צעירים באינטרנט. התלונה מאפיינת את עבודתנו באופן שגוי באמצעות ציטוטים סלקטיביים ומסמכים שנבחרו בהתאם".

מארק צוקרברג (צילום: Nathan Howard, getty images)
מארק צוקרברג | צילום: Nathan Howard, getty images

המסמכים הגלויים מראים כי מטא ניסתה בכוונה לגייס ילדים ובני נוער למסנג'ר, והגבילה את תכונות הבטיחות בתהליך. מצגת משנת 2016, למשל, העלתה חששות לגבי הפופולריות ההולכת ופוחתת של החברה בקרב בני נוער, שבילו יותר זמן בסנאפצ'אט וביוטיוב מאשר בפייסבוק, והתווה תוכנית "לכבוש" בני נוער מחדש. אימייל פנימי משנת 2017 מציין כי בכיר בפייסבוק התנגד לסריקת מסנג'ר לאיתור "תוכן מזיק", מכיוון שזה יהיה "חיסרון תחרותי לעומת אפליקציות אחרות שעשויות להציע יותר פרטיות".

העובדה שמטא ידעה שהשירותים שלה כל כך פופולריים בקרב ילדים הופכת את הכישלון שלה להגן על משתמשים צעירים מפני ניצול מיני ל"בוטה עוד יותר", נכתב במסמך. מצגת משנת 2020 מציינת כי "המטרה הסופית" של החברה הייתה "להפוך לאפליקציית העברת ההודעות העיקרית לילדים בארה"ב עד 2022. היא גם ציינה את הפופולריות של מסנג'ר בקרב ילדים בגילי 6 עד 10.

ההכרה של מטא בבעיות בטיחות הילדים על הפלטפורמה שלה היא בעייתית במיוחד. מצגת פנימית משנת 2021, למשל, העריכה כי 100,000 ילדים ביום הוטרדו מינית בפלטפורמות ההודעות של מטא, וקיבלו תוכן מיני בוטה כמו תמונות של איברי מין של מבוגרים. בשנת 2020 עובדי החברה דאגו מהסרה פוטנציאלית של הפלטפורמה מחנות האפליקציות, לאחר שבכיר באפל התלונן על כך שילדו בן ה-12 נתקל בחומרים כאלה באינסטגרם.

"זה מסוג הדברים שמעצבנים את אפל", נכתב במסמך פנימי. העובדים גם שאלו אם למטא יש תאריך יעד למניעת אפשרות שליחת הודעות ישירות באינסטגרם של מבוגרים לילדים. 

מסמך פנימי נוסף משנת 2020 חשף כי אמצעי ההגנה שהופעלו בפייסבוק, כמו מניעת אפשרות שליחת הודעות ע"י מבוגרים שלא חברים של אותם קטינים, לא היו קיימים באינסטגרם. יישום של אותם אמצעי הגנה גם באינסטגרם פשוט "לא קיבל עדיפות". העובד גם ציין כי גרומינג (כינוי המתייחס לפדופילים, אשר מנסים לזכות באמונם של קטינים בדרכים שונות על מנת לנצל אותם מינית) התרחש באינסטגרם פי שניים מאשר בפייסבוק.

"ניצול ילדים הוא פשע מחריד וטורפים ברשת הם פושעים נחושים", אמר דובר מטא ל-TechCrunch. "אנחנו משתמשים בטכנולוגיה מתוחכמת, שוכרים מומחי בטיחות ילדים, מדווחים על תוכן למרכז הלאומי לילדים נעדרים ומנוצלים, ומשתפים מידע וכלים עם חברות אחרות ועם רשויות אכיפת החוק, כולל התובעים הכלליים של המדינה, כדי לסייע בחשיפת טורפים מיניים. בחודש אחד בלבד השבתנו יותר מחצי מיליון חשבונות בגלל הפרת מדיניות בטיחות הילדים שלנו".

הפיצ'ר שיגן על קטינים מהתמכרות למסך

במקביל לדיווחים, הודיעה היום אינסטגרם על פיצ'ר חדש שנועד להגן על בני נוער מהתמכרות למסך, ואולי גם מפני מחסור כרוני בשעות שינה. כחלק מהשינוי, אינסטגרם תקפיץ לבני נוער שגוללים באפליקציה למשך יותר מ-10 דקות, בין השעות 22:00 ל-4:00, התראה בגודל מסך מלא המציעה לסגור את האפליקציה למשך הלילה.

התראה באינסטגרם בלילה (צילום: instagram)
התראה באינסטגרם בלילה | צילום: instagram

ההתראה תוצג באופן אוטומטי לכל הקטינים שאינם משתמשים כבר בתזכורות ההפסקה הקיימות בפלטפורמה, כמו "קחו הפסקה" (Take a Break). הכלי החדש יושק בהדרגה ברחבי העולם, לרבות בישראל. הפיצ'ר החדש יתווסף לשורה של כלים שאינסטגרם מספקת כבר היום כדי לסייע לבני נוער ולהוריהם לנהל את הזמן שהם מבלים ברשת - כמו כלי פיקוח הורי, המאפשרים להורים לתזמן עבור ילדיהם הפסקות יזומות, "מצב שקט" המאפשר לבני נוער להשתיק התראות ולשלוח תשובות אוטומטיות להודעות וכן "קחו הפסקה" שהוזכר קודם לכן, המאפשר לבני ובנות נוער לבחור פרקי זמן שלאחריהם תקפוץ למסך התראה שהגיע הזמן לקחת הפסקה מהגלילה המתמשכת.