בשורות משמחות, רגע לפני הסגר: בדיקת קורונה מהירה ראשונה מסוגה בעולם, ניידת ואישית, פרי פיתוח של יזם ישראלי, אושרה הערב לשימוש על-ידי ה-FDA האמריקאי. הבדיקה, שמסוגלת לתת תוצאות תוך פחות מ-30 דקות, פותחה על ידי חברת ויסבי של היזם הישראלי אדם דה לה זרדה, הפועלת מעמק הסיליקון.

הבדיקה, המוכרת בעולם הרפואי בשם PCR, מזהה חיידקים ווירוסים שונים ברמת אמינות גבוהה, אך עד כה בוצעה רק במכשירים גדולים שהוצבו במעבדות. ויסבי פיתחה מערכת קטנה, ניידת ומהירה. לפי הדיווח ברויטרס, החברה מייעדת את המכשיר בשלב ראשון לרופאים ולבתי החולים, ובהמשך לשימוש ביתי. היא מתכננת לייצר 50 אלף יחידות בחודש. לדברי דה-לה זרדה, עוד לא ברור מה יהיה מחיר המכשיר, אולם הוא אמור להיות נגיש לרכישה פרטית. אדם דה-לה זרדה הוא בוגר הטכניון בהנדסת מחשבים, ובעל דוקטורט בהנדסת אלקטרוניקה מאוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה.

אדם דה-לה זרדה (צילום: visby)
אדם דה-לה זרדה | צילום: visby

זיהוי נגיף הקורונה הוא אחד מצווארי הבקבוק המרכזיים בטיפול במחלה, שכן בדיקת המעבדה אורכת לעתים ימים, ועד קבלת התוצאה אי אפשר לקטוע לחלוטין את שרשרות ההדבקה. כך שפריצת הדרך של ויסבי עשויה להיות דרמטית ברמה עולמית, אם החברה תצליח לייצר כמויות גדולות של מכשירי בדיקה.

החברה, שהוקמה ב-2012 תחת השם קליקדיאגנוסטיקס, פיתחה את הבדיקה כדי לזהות מחלות מין. הפיתוח הבשיל, אולם עם פרוץ מגיפת הקורונה ביצעה החברה שינוי כיוון זריז, החליפה את שמה ל-ויסבי, והשקיעה את משאביה באיתור נגיף הקורונה. החברה גייסה רק באפריל האחרון 100 מיליון דולר, שהצטרפו לסך גיוסים של 300 מיליון דולר ממשקיעים שונים, ובהם קרן פיטנגו הישראלית.