יש לכם אופניים חשמליים, קורקינט, האברבורד? כל כלי תחבורה עם סוללה נטענת? כדאי שתשימו לב: השבוע התפוצצה סוללה של אופניים חשמליים בנתניה - התוצאה, גבר כבן 50 נפצע באורח קשה מאוד כתוצאה משאיפת עשן וכוויות, ואישה כבת 26 באורח קל. האירוע התרחש בחניון של בית פרטי, והשניים פונו לקבלת טיפול רפואי של מד"א.

"כשהגענו למקום זיהינו גבר כבן 50 עם פיח על השפתיים, כוויות וקשיי נשימה", סיפר לנו שניר שמחי, חובש בכיר שהגיע ראשון לזירה וטיפל בפצועים. "תוך כדי שאנחנו מטפלים בו באמבולנס הוא מדווח לנו שיש עוד גברת שנמצאת בחניון. ירדנו מהר למטה עם הציוד הרפואי ומצאנו את הגברת היא סובלת מכוויה דרגה 3 בגפיים התחתונות. הענקו לה טיפול רפואי וחילצנו אותה מהחניון לתוך האמבולנס".

וממש לא מדובר במקרה נדיר, ונראה שהסכנה האמיתית של כלי הרכב הזה היא כנראה לא רק על הכביש. באוקטובר האחרון נפצע גבר כבן 30 תושב תל אביב באורח קשה מכוויות בכל גופו לאחר שהסוללה של האופניים עלתה באש ושרפה את דירתו. גם ברשתות החברתיות צצים עוד ועוד סיפורים על מקרים בהם הסוללה פשוט מתלקחת באופן פתאומי.

ואיך אפשר להימנע? "הדגש הראשון זה פשוט לא לטרוק את הבטרייה, לא לגרום לה למכות, לא לטעטו במטענים שהם לא לפי הוראות היצרן, אומר ד״ר מלאכי נוקד מאוניברסיטת בר אילן. 

"לא צריך להניח במקום שהוא מתחמם, צריך לשמור על מקום שהוא קריר", מוסיף ד"ר מלאכי. "אם נגעת פתאום והרגשת שזה חם כדאי מאוד לקחת את הבטרייה למומחה לבדיקה. אם אנחנו שמים לב שהבטרייה שלנו נטענת בקצב הרבה יותר מהיר ממה שהיה בעבר זה גם כן איזשהו רמז שהיא מגיעה אל סופה וכדאי להחליף אותה, ולא לשחק עם הדבר הזה".