תושבי מרכז הארץ דיווחו הבוקר (חמישי) על שיבושי GPS באפליקציות כמו Waze ו-Google Maps. על פי הדיווחים, היישומים ממקמים את התושבים בביירות. מטרת השיבושים היא לפגוע בניסיונות לשגר חימושים מדויקים כמו טילי שיוט וכטב"מים מבוססי GPS.

עוד דיווחו תושבים במרכז כי גם האפליקציות Gett ו-Wolt הפסיקו לעבוד. ב-Wolt עדכנו כי השיבושים עשויים לגרום לעיכובים בזמני המשלוח. נוסעים ברכבת הקלה סיפרו כי אינם יכולים לשלם על הנסיעה באמצעות אפליקציית Moovit מאחר שהיא לא קולטת מיקומים. במקביל, התקבלו דיווחים על כך שגם טלפונים ניידים בעלי מנעולים חכמים נפתחים ונסגרים מעצמם.

שיבושי GPS במרכז הארץ
שיבושי GPS במרכז הארץ

מערך הסייבר הלאומי התריע אתמול מפני התגברות התקפות למטרות תודעה לקראת יום ירושלים האיראני, שיתקיים מחר. "מדי שנה בתקופה זו מזוהות מתקפות, לרוב פחות מתוחכמות ומהסוג הקל יותר לביצוע באופן רחב, כמו השחתות אתרים, השתלטות על מערכות של בתים חכמים, הפצת מסרונים המכילים הודעות דיוג, פריצה לרשתות חברתיות, חדירה למאגרי נתונים של חברות והדלפות מידע", נמסר.

שיבושי GPS במרכז הארץ
שיבושי GPS במרכז הארץ

המלצות מערך הסייבר הלאומי לציבור הישראלי:

  • בדיקת קישורים וקבצים לא מזוהים בהודעות
  • אין למסור מידע אישי כמו סיסמאות, קוד או פרטי חשבון
  • במקרה של גלישה לאתר שהושחת, אין ללחוץ על קישורים בו ויש לסגור את הדפדפן
  • הורדת אפליקציות רק מחנויות מקוונות רשמיות
  • הקפדה על סיסמאות חזקות ושונות בכל חשבון
  • הטמעת אימות דו-שלבי בכל החשבונות
  • ביצוע עדכוני תוכנה לכל המכשירים והאפליקציות
שיבושי GPS במרכז הארץ
שיבושי GPS במרכז הארץ

על רקע איומי הנקמה מאיראן אחרי חיסול בכיר משמרות המהפכה בדמשק, דובר צה"ל הודיע אמש על עיבוי וגיוס אנשי מילואים למערך ההגנה האווירית. ההערכה בישראל היא שאיראן תנסה באמצעות שלוחותיה במזרח התיכון לפגוע בישראל, מתימן דרך סוריה ועד לבנון. אם איראן תגיב בירי מאדמתה - הדבר כבר ייצר משוואה אחרת ותגובה ישראלית שלא הייתה עד כה.

בחיפה כבר כמה חודשים אין GPS בשל שיבושים מכוונים שיזמה ישראל על אפליקציות שמבוססות על מיקום, זאת כדי למנוע מטילי שיוט מבוססי GPS לפגוע במטרות ישראליות.