בשבועות האחרונים רצות ברשתות החברתיות, בווטסאפ ובתקשורת הודעות על נגיף קורונה החדש. לעתים קרובות ההודעות האלו לא מדויקות, במקרה הטוב, או שגויות ואפילו מסוכנות במקרה הרע. נתקלתם בהודעות כאלו? מוזמנים לשאול אותנו עליהן בקבוצה "זה נכון?" בפייסבוק. בכתבה הזו, שתתעדכן לפי הצורך, נפרסם את ההודעות האחרונות שהגיעו עלינו, ונבדוק אם יש בהן אמת.

יום שני, 16 במרץ

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

סיפור הבצל והשפעת הוא סיפור ישן שמקורו במכתב שרשרשת שמסתובב כבר שנים ברשת, וכולו שטות מוחלטת. בצל לא סופח חיידקים ובוודאי שלא נגיפים כמו נגיף קורונה החדש, ואין שום פעילות רפואית לבצל חתוך שנמצא בחדר. בנוסף, הסיפור על הרופא שראה את נגיף השפעת בבצל במיקרוסקופ אור מומצא לחלוטין: אי אפשר לראות את נגיף השפעת, וגם לא את נגיף הקורונה, במיקרוסקופ אור, רק במיקרוסקופ אלקטרונים שלא היה קיים באותה תקופה; נגיפים הגורמים למחלות בבני אדם לא יכולים להדביק תאי צמחים; ואת נגיף השפעת בודדו לראשונה ב-1933, כמה שנים טובות אחרי 1918. וכן, גם אין שום מניעה לאכול בצל שנחתך ונשמר במקרר. לעומת זאת יש מניעה מהעברת הודעה כזו - לא לשתף ולא להעביר הלאה.

יום ראשון, 15 במרץ

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

הטענה כי אכילת שום (או שתייה שלו מבושל במים) מועילה כנגד נגיף הקורונה החדש היא לא נכונה. חוקרים מצאו שתוצרי הפירוק של התרכובת האורגנית אליצין, המצויה בשום, פעילים כנגד סוגים מסוימים של חיידקים ופטריות הגדלים בתנאי מעבדה. אך למרות זאת, לא הוכח כי צריכה של שום לבדה יכולה להוות טיפול כנגד נגיפים ככלל או נגיף הקורונה בפרט. אין תרופות קסם או סבתא לטיפול בנגיף ויש לקבל טיפול וייעוץ רפואי רק מגורם רפואי מוסמך.

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

הוספת פרוסות לימון לתוך כוס מים חמים היא לא התרופה הבאה כנגד נגיף הקורונה (או כנגד סרטן). מחקרים מעלים שתוספת ויטמינים לא מונעת כנראה מחלות נגיפיות של דרכי הנשימה דוגמת הצטננות, אלא אם כן אתם ספורטאים אולימפיים. עם זאת, מחקרים מסויימים הראו שנטילת וויטמין c עשויה לקצר בקצת (מספר שעות) את משך ההצטננות. אין דבר כזה ״ויטמין C ממקורות טבעיים״, ההבדל היחיד בין החומצה האסקורבית (הידועה בשם ויטמין C) שבלימון ובין זו הנמצאת בטבליות המסחריות היא הריכוז של החומר הפעיל והמחיר. אין תרופות קסם או סבתא לטיפול בנגיף ויש לקבל טיפול וייעוץ רפואי רק מגורם רפואי מוסמך. 

יום שבת, 14 במרץ

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

שר הבריאות הצרפתי פרסם בחשבון הטוויטר שלו אזהרה לא להשתמש בחומרים אנטי דלקתיים כמו איבופרופן וקורטיזול משום שהם לכאורה מגבירים את תופעות ההדבקה של נגיף הקורונה. חיפשנו איזשהם ממצאים שתומכים בטענה הזו ולא מצאנו. בימים רגילים המשמעות של זה היתה שמדובר בהודעת פייק, אולם בגלל שמדובר בנגיף חדש שלומדים עליו תוך כדי עבודה קיים הסיכוי שזה נכון, אז המשכנו לחפור. מצאנו הודעת וואטסאפ בגרמנית שמזהירה גם היא מפני איבופרופן ומשייכת את הממצאים לאוניברסיטה בוינה. האוניברסיטה פרסמה הכחשה נמרצת לטענה, וההודעה לא קשורה ככל הנראה לטענות שר הבריאות הצרפתי.

חיפוש נוסף הוביל למכתב שהתפרסם לאחרונה בכתב העת LANCET בו חוקרים זיהו שאנשים עם סוכרת רגישים יותר למחלה. במכתב הם מציינים שקיים סיכוי שתרופות אנטי דלקתיות כמו איבורופן עשויות גם הן להשפיע, אבל הם לא מציגים שום ראיות לכך. איגוד הקרדיולוגים האירופי פרסם אף הוא הכחשה לטענה והמליצו להמשיך טיפול כבעבר. יש עוד עקבות שמרמזות על המקור להשערה במחקרים ישנים יותר על זיהומים במערכת הנשימה, אך הם לא קשורים לנגיף החדש הזה. לפי מיטב ההבנה שלנו כרגע זו השערה ללא ראיות שיגבו אותה.

המחלה חדשה, הנגיף חדש והידע עליו נצבר תוך כדי טיפול. הרבה השערות עולות, חלקן מחלחלות לעיתונות ולרשתות החברתיות אבל כל עוד אין ראיות שמלוות אותן הן רק בגדר השערה ואין לקבל החלטות על בסיסן. המלצה – לא לשתף ולא להעביר הלאה.

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

 

בימים האחרונים רץ בווטסאפ ובפייסבוק טקסט המיוחס לד"ר עופר כספי מנהל היחידה לרפואה אינטגרטיבית בבית חולים בילינסון. כספי הוא רופא פנימי ומומחה לרפואה סינית. בטקסט הוא מתייחס לתגובת משרד הבריאות להתפרצות ולהאם היא מוצדקת. בהנחה שכספי אכן כתב את הטקסט זה מקרה קלאסי של אדם מומחה בתחום אחד שמדבר על נושאים שכלל אינם בתחום מומחיותו. נתייחס לעיקרי דבריו:

כספי תוהה בנוגע למגפה איך זה ש"בסין היא כבר הוכלה" מבלי לגבות מיליוני קורבנות כמו בשפעת הספרדית? ובכן למזלנו הנגיף פחות קטלני, הרפואה התקדמה במאה השנים האחרונות ויש אפשרות לזהות את הנגיף ולאפיין אותו בזמן קצר לפני שאנשים מתים בהמוניהם – וטוב שכך. גם השפעת הספרדית נמשכה "קצת" יותר זמן, מאביב 1918 ועד תחילת 1920, בעוד המגפה הנוכחית איתנו רק כשלושה חודשים. איום קיומי היא לא – אף אחד לא אמר את זה, אבל היא בהחלט עם פוטנציאל לנזק גדול ולא רק בהיבט של קריסת מערכות הבריאות, אלא גם בהיבט הכלכלי העולמי.

כספי תוהה למה חלק גדול מהחולים בריאים. אנחנו מניחים שכוונתו שיש הרבה נשאים א-סימפטומטיים. כמה? לא יודעים. האם אפשר לדעת? אולי בהמשך. מה שבטוח זה שלפי הנתונים ממזרח אסיה אי אפשר לומר שיש הרבה אנשים שנדבקו והם "בריאים". וגם אם יש, האם כדאי לקחת סיכון שידביקו את שאר האוכלוסייה ויהרגו אנשים בריאים חסרי מזל וכן אנשים פגיעים כמו ההורים, הסבים והסבות שלנו ואנשים עם מחלות רקע? לא. אנחנו במאה ה-21 לא בימי הביניים. כספי גם מתייחס לאחוז התמותה וטוען שהוא נמוך יותר מזה שמציגים. אחוז התמותה אכן אפשר לחשב בכל מני דרך, אבל כשאדם מת זה לא משנה לו אם אחוז התמותה היה אחוז אחד ("רק" פי עשרה משפעת עונתית) או שלושה אחוזים. הבעיה היא לא התמותה מהנגיף אלא קריסת מערכות בריאות כתוצאה מהמוני אנשים שיזדקקו לה.

בואו נשחק במספרים. נניח ששיעור התמותה הוא מקל יותר – אחוז אחד. נניח שחולים במקביל 50,000 איש, מצב שמאוד קל להגיע אליו אם אין מגבלות – כולנו ראינו את ההסבר של ראש הממשלה על טור הנדסי, ואנחנו רואים את זה קורה כמעט בכל העולם. אחוז אחד מ-50,000 הם 500 איש שימותו כי נפלו בצד הלא נכון של הסטטיסטיקה. עצוב, אבל זה לא נגמר שם. למחלה הנגרמת מנגיף קורונה החדש יש שיעור סיבוכים שמצריכים אשפוז בסדר גודל של 19 אחוז, זה אומר שקרוב ל-10,000 איש שצריכים בית חולים במקביל. זה בנוסף לחולים "רגילים" שכבר מאושפזים (חולי שפעת, סרטן, סוכרת התקפי לב ועוד) אין שום מצב בעולם שמערכת בריאות חזקה גדולה ובריאה תעמוד בעודף של 10,000 חולים, לא כל שכן מערכת בריאות עמוסה כמו שלנו. המשמעות של התפרצות קורונה ללא שליטה היא קריסת מערכת הבריאות על כל המשמעויות שלה, כולל הרבה יותר מתים. אם אתם מחפשים דוגמה תציצו לאיטליה, זה בדיוק מה שקורה שם.

לא ניכנס לענייני פוליטיקה כי זה באמת לא המקום שלנו, אבל אנחנו מבקשים מכם – הקשיבו לרשויות הבריאות ועשו מה שהם אומרים. עובדים שם מומחים לאפידמיולוגיה בתיאום עם מומחים בכל העולם. זה "נחמד" שדעה המיוחסת לרופא לרפואה פנימית מסתובבת ברשת, אבל עדיף להקשיב למומחים רלוונטיים, שגם יודעים על מה הם מדברים.

לא לשתף ולא להעביר הלאה.

יום שישי, 13 במרץ

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

ההודעה הזאת רצה כבר כמה ימים בוואטסאפ ומזמינה אנשים לבדוק אם יש אנשים חולים בסביבתם. הקישור בהודעה מוביל למפה אינטראקטיבית של משרד הבריאות שמתארת מיקומים וזמנים בהם שהו אנשים שאובחנו כחולי קורונה על מנת לעזור לאנשים לדעת אם הם אמורים להיות בבידוד. בקיצור, אפשר להעביר את הקישור אבל ההסבר לא מתאר את מה שהוא מכיל.

להלן התיאור של משרד הבריאות: משרד הבריאות יצר מפה זו לשירות הציבור, על בסיס המידע שנמסר מנבדקים שנמצאו חיוביים לוירוס הקורונה. המידע הכלול במפה הוא למטרות כלליות ולמתן מידע ראשוני בלבד, אינו בהכרח שלם ויתכן יחולו בו אי דיוקים. המידע אינו מהווה תחליף להתייעצות רפואית או לטיפול רפואי ובכל מקרה של חשש יש לפנות לקבלת מידע נוסף במוקד משרד הבריאות או מוקד מד"א. בשימוש במפה, המשתמש מסכים לכך שכל הסתמכות על המידע המוצג במפה מעבר לידיעה כללית – הוא בשיקול דעתו ועל אחריותו הבלעדית של המשתמש. ככל שיש אי התאמה או סתירה בין המידע במפה לבין מידע שמפורסם לציבור באתר הרשמי של משרד הבריאות ועל ידי גורמי משרד רשמיים באמצעי התקשורת השונים – המידע שנמסר באתר הוא הנכון.

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

סרטון שרץ בוואטסאפ. טוענים שמגיפת הקורונה מומצאת ומה שגורם למחלה זו טכנולוגית 5G. בסרטון מוצגות כל מני "ראיות" לכך שזו איזו מזימה זדונית לפגוע בנו ותכנית של כוחות חובקי עולם (שכוללים את נטפליקס). צחוק צחוק אבל המחלה אמיתית, הנגיף אמיתי והחולים אמיתיים. בבקשה אל תעבירו - גם לא בשביל הצחוקים. משהו עוד עלול להאמין לזה.

עוד מידע על טכנולוגית 5G תוכלו למצוא כאן

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

הודעה שרצה בוואטסאפ ומציגה אוסף של המלצות של וירולוג בשם ג'יימס רוב להתמודדות ומניעת הדבקות בקורונה. ההודעה אותנטית אבל לא מדוייקת בלשון המעטה. נתחיל מזה שהנגיף לא מדבק רק לתאי ריאה אלא גם לסוגי תאים נוספים. כפפות יכולות להקטין חשיפה במגע עם משטחים, אך שטיפת ידיים יסודית תעשה זאת גם (20 שניות לא 10). מסיכות כירורגיות חד פעמיות לא יועילו בהגנה מהנגיף, אין מידע על יעילות כלשהי של סוכריות אבץ או כל תכשיר מוכר אחר לנגיף הזה. בבדיקה באתר snopes.com התברר שרוב אכן כתב את ההודעה למשפחתו וממש לא התכוון שיופץ בכל העולם.

לא לשתף ולא להעביר הלאה.

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

מסתובבות ברשת כמה גרסאות של "הודעת בלינסון" פעם זה מרופא, פעם מאחות , פעם מחבר שעובד בבלינסון. ובהודעה יש הרבה אי דיוקים. האתר לא רלוונטי - הדף הרשמי פנה לדוברות בית החולים בילינסון ונמסר בתגובה שזו איננה הודעה רשמית שלהם ושאין להסתמך עליה. חלק מהדברים שכתובים נכונים, וחלק לא. חולים מעל גיל 80 אכן בסיכון גבוה יותר למות מהמחלה, במיוחד אם יש להם מחלות רקע, אך זה לא נכון לומר שהם לרוב ימותו. בסין 14.8 אחוז מהחולים מעל גיל 80 מתו מהמחלה, שזה אכן גבוה אבל עדיין לא רוב.

המחלה לא דומה לשפעת, זה נגיף שונה שגורם למחלה שונה עם תסמינים דומים. יתכן שהעברה ממשטחים נגועים איננה צורת ההדבקה העיקרית אך היא צורת הדבקה ולכן חשוב להקפיד לשטוף ידיים. חולה שאינו מראה תסמינים עדיין מדבק, לא כדאי לזלזל בזה. באופן כללי מידע על המחלה כדאי לקבל ממקורות רפואיים מוסמכים ולא מהודעות אלמוניות בוואטסאפ. לא לשתף ולא להעביר הלאה.

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

התמונה מציגה כתבה שפורסמה לכאורה ב- ynet ומתואר בה מחקר שמראה לכאורה השפעה של חומרים פעילים בקנאביס על נגיף הקורונה. התמונה מזוייפת. מחקר כזה לא פורסם, וגם לא הידיעה. חוקרים וחברות תרופות בכל העולם מחפשים טיפול לנגיף הקורונה, אך לצערנו מדובר בתהליך ארוך ומורכב. כאשר ימצא טיפול תוכלו לקרוא עליו במגוון מקורות מהימנים ולא רק בהודעות בוואטסאפ. לא לשתף ולא להעביר הלאה.

 

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי

הידיעה לא אמינה ומטעה. קודם כל, כל הודעה שמכילה המלצות רפואיות לאבחון, מניעה או טיפול היא חשודה. ההמלצות המלאות מופיעות באתר משרד הבריאות. יש כאן כמה אי דיוקים שהופכים את ההודעה ללא אמינה. מחלת הקורונה לפעמים כן מתאפיינת בנזלת, ולפעמים יש בדלקת ריאות (דבר שמצוין בהמשך ההודעה כך שהיא סותרת את עצמה). קשה להבחין בין מחלת הקורונה לכל מחלה נשימתית אחרת.
 
אין מידע קונקרטי שהנגיף רגיש לחום, מה גם שהטמפרטורה בגוף שלנו גבוהה בהרבה. שהייה ממושכת בשמש לא תעזור, למעט העובדה שתהיו במקום פתוח ומאוורר. שתיית משקאות חמים גם היא לא תעזור, משום שהטמפרטורה בפה חוזרת מהר מאוד לטמפרטורה המקורית (37 מעלות) ובכל מקרה כאשר אנחנו שואפים את הנגיף הוא נכנס לדרכי הנשימה ובקושי נחשף לחלל הפה. הנגיף עובר בעיטוש, אבל גם בשיעול ובדיבור. להתרחק מאנשים מתעטשים זו לא בדיוק עצה מועילה, אבל כן מומלץ להתרחק מאנשים חולים.
 
לקינוח המליצו בהודעה לגרגר betadine. מדובר בחומר מחטא על בסיס יוד שמורחים על פצעים. לא משהו שכדאי להכניס לפה - למחוק, לא לשתף ולא להעביר הלאה.

יום רביעי 11 במרץ

פייז ניוז
פייק ניוז | צילום: גרפיקה: מריה גורוחובסקי, מכון דוידסון לחינוך מדעי
זו הודעה שביקשו מאיתנו לבדוק והיא שקרית ומפחידה. נתחיל מזה שמדובר בהודעה מתורגמת (בטח גוגל טרנסלייט), כבר סיבה טובה לחשוד. נגיף קורונה החדש אמנם דוגר במשך כמה ימים (14-2) לפני הופעת תסמינים, אבל אין שום עדות לתופעת הלייפת (פיברוזיס) בהקשר של המחלה. לפעמים מתפתחת דלקת ריאות אבל זה משהו אחר לחלוטין.
 
לשתות ולנשום בהחלט כדאי, אבחון עצמי בדרכים מפוקפקות לא כדאי. נשימה עם אי נוחות לא מעידה על הדבקות בנגיף ונשימה חלקה לא מעידה על אי הדבקות. למחלה יש כמה תסמינים מוכרים, שעלולים להופיע גם במקרה של מחלות נשימתיות רבות כמו צינון או שפעת, וביניהם חום, עייפות שיעול וקוצר נשימה.
 
גם בכל מה שקשור לטיפול, שתיית מים לא תמנע הדבקות בנגיף. הנגיף נכנס דרך הפה, האף והעיניים ושתיית מים לא תגן עלינו במאומה. אחרי ההדבקה הנגיף נמצא בתוך התאים, ושום כמות של מים לא תשטוף אותו משם -  לא לשתף ולא להעביר הלאה.