זה היום סוער לאילון מאסק, שאיבד חללית בפיצוץ, נפל בבורסה וכעת גם סופג ביקורת על השינוי הגדול שמתחולל בטוויטר.

אם נכנסתם לטוויטר הערב (ה'), ודאי הבחנתם מהר מאוד כי הווי הכחול שאימת חשבונות של אנשים ידועים וגם כאלה שהם פשוט צייצנים בולטים, נעלם. כעת, רק מי שמשלם דמי מנוי חודשיים לטוויטר בלו יקבל וי כחול, לצד אפשרויות מתקדמות נוספות שפתוחות בפניו כמו כתיבת ציוצים ארוכים ועריכת ציוצים.

ארגונים ממשלתיים ועסקים עדיין יכולים להגיש בקשה לסטטוס מאומת, אבל אם נהיה כנים, הם יהיו נתונים לגחמותיו של מאסק, שבימים האחרונים מתייחס לגופי תקשורת כמו BBC ו-NPR (רשת הרדיו הציבורי של ארה"ב) כתקשורת מגויסת כמו ברוסיה ובסין, ורוצה לסמן אותם בהתאם. בתגובה אגב הודיעה NPR על עזיבת טוויטר. בישראל, תאגיד השידור הציבורי, "כאן חדשות", מופיע ללא וי כחול כעת.

עיתונאים רבים בטוויטר ישראל שהיו מסומנים בווי כחול איבדו אותו, לצד פוליטיקאים כמו שר החוץ אלי כהן, בני גנץ, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שר החינוך יואב קיש ועוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה יאיר לפיד מופיעים עם וי אפור, המסמל אישים וגופים ממשלתיים. יש ישראלים בולטים בטוויטר שנשארו עם וי כחול כמו עמית סגל, ינון מגל ונפתלי בנט, והם ככל הנראה משלמים או שצורפו לשירות המנויים של טוויטר.

הסופר הנודע סטיבן קינג קינג צייץ שכתוב בפרופיל שלו שהוא מנוי של טוויטר בלו, למרות שהוא לא. בתגובה מאסק כתב לו: בבקשה, נמסטה, כלומר טוויטר זו שצירפה אותו על חשבונה לשירות המנויים. גם כוכב ה-NBA לברון ג'יימס נותר עם אימות חשבון, על אף שאינו משלם - כנראה מאותה סיבה.

הורדת הווי הכחול נועדה לעודד את המשתמשים לשלם למנוי של טוויטר, לאחר שהחברה כבר פיטרה כ-80% מהעובדים שלה, לאחר כניסתו של אילון מאסק במטרה להתייעל כלכלית.

המהלך של טוויטר, עליו הודיעה אתמול בציוץ, עלול לחולל כאוס ברשת החברתית, ולעודד עוד יותר הפצת פייק ניוז, מפני שאנשים יוכלו עכשיו בקלות להתחזות לחברות, עיתונאים, פוליטיקאים ומפורסמים מפורסמים ולכתוב ציוצים בשמם, כפי שכבר קרה בנובמבר 2022 עם כניסת טוויטר בלו לשימוש. בנוסף, חשבון עם וי כחול נחשב היה למקור אמין, ואם ראיתם ציוץ מאותו מקור, האמנתם לו ככל הנראה, וכעת יהיה קשה יותר להבין מהי ידיעה אמיתית ומה לא.

המהלך הדרמטי, כצפוי, עורר תגובות רבות בטוויטר.

עיתונאי CNN עם 2.5 מיליון עוקבים איבד גם הוא את הווי הכחול.

העיתונאי גיא זוהר מסביר למה הוא נשאר עם וי כחול.

ויש מי שקשרו בין פיצוץ החללית של  SpaceX היום לאחר שיגורה לבין לקיחת החשבונות המאומתים.