יוצר התוכן מיסטר ביסט (MrBeast, או בשמו ג'יימי דונלדסון) שהתפרסם בזכות פעלולים מטורפים בסרטונים, החליט לתרום חלק מרווחיו עבור אנשים עיוורים. בסרטון האחרון שיצר ופרסם בסוף השבוע הוא לקח 1,000 אנשים עיוורים או בעלי לקות ראייה כבדה, שאינם יכולים להרשות לעצמם את ניתוח הסרת הקטרקט.

במהלך הניתוח עושה המנתח חתך קטן ודרכו נשאבת החוצה העדשה הטבעית העכורה, שעד אותו רגע פגעה בעיניהם של העיוורים, ובמקומה נכנסת עדשה מלאכותית שמחזירה את הראייה למטופלים.

"אנחנו עומדים לרפא עיוורון של אלף אנשים", חשף מיסטר ביסט בסרטון החדש שלו בשבת, שהגיע ליותר מ-45 מיליון צפיות, נכון לעכשיו. הסרטון מציג צילומי לפני ואחרי נוגעים ללב של מטופלים, שלאחר הניתוח חייהם משתנים והם חוזרים לראות. בנוסף לכך, דונלדסון העניק תרומות במזומן ומתנות אחרות לחלק מהמשתתפים שפגש.

ג'ף לבנסון, רופא עיניים ומנתח, עבד עם דונלדסון כדי לבצע את סבב הניתוחים הראשון בג'קסונוויל, פלורידה, כך סיפר ל-CNN. לבנסון מרכז תכנית המספקת ניתוח קטרקט חינם לחולים לא מבוטחים.

"מחצית מאוכלוסיית העיוורים בעולם הם אנשים שזקוקים לניתוח קצר של 10 דקות בלבד", אומר לבנסון בסרטון בהתייחסו לניתוח להסרת קטרקט. לבנסון הסביר שהוא קיבל השראה לעזור לאנשים לגשת להליך הרפואי הספציפי הזה, לאחר שעבר בעצמו ניתוח תיקון קטרקט.

"בימים ובשבועות שלאחר ניתוח הקטרקט שלי, הייתי בהלם מכמה שהעולם בהיר ויפה וחי", הוא אמר. "אבל הייתי המום מהרעיון שיש מאות מיליונים, כנראה 200 מיליון אנשים ברחבי העולם, שהם עיוורים או כמעט עיוורים מקטרקט ושאין להם אפשרות לבצע את הניתוח".

לבנסון קיבל טלפון מחבר בצוות של היוטיובר דונלדסון בספטמבר 2022. "מעולם לא שמעתי עליו" הוא אמר. "אז כמעט ניתקתי את השיחה. אבל למרבה השמחה לבסוף לא ניתקתי", הוא צחק.

היוטיובר מיסטר ביסט ממן ניתוחי קטרקט לעיוורים (צילום: youtube )
היוטיובר מיסטר ביסט ממן ניתוחי קטרקט לעיוורים | צילום: youtube

לבנסון והיוטיובר התחילו את הפרויקט כשהתקשרו למקלטים לחסרי בית ולמרפאות חינמיות כדי ליצור רשימה של חולים באזור ג'קסונוויל שנזקקו לניתוח קטרקט - אך לא יכלו להרשות זאת לעצמם. בסופו של דבר, הם גיבשו קבוצה של 40 חולים שהתאימו לביצוע הניתוח. לבנסון ביצע את כל הניתוחים שלהם ביום אחד, שהתחיל ב-7 בבוקר והסתיים ב-18:00 בערב. 

לבנסון סיפר כי המטופלים "לא האמינו שחיפשנו אנשים כמוהם, בשביל שנוכל להציע להם ניתוח במתנה". בסרטון ניתן לראות, בין השאר, אבא שחיכה שנים לראות את בנו בעיניו, ואת הרגע בו מסירים ממנו את התחבושת והחיבוק המרגש בין שניהם.

תלמיד תיכון בן 17 מקליפורניה עבר את הניתוח רק בעין אחת, שחזרה לתפקד באופן מלא. בנוסף לכך היוטיובר העניק לו במתנה 50,000 דולר עבור תשלום שכר הלימוד שלו בהרשמה לאוניברסיטה.  "לא האמנתי שדבר כזה יכול להיות אמיתי", אמר התלמיד בסרטון.

הניתוחים בארה"ב היו כ"כ מוצלחים, שרופא העיניים לבנסון חיבר את הצוות של דונלדסון עם העמותה SEE International, עבורו הוא משמש כקצין הרפואה הראשי. כך, הצליח הצוות של היוטיובר להגיע לבסוף ל-1,000 חולים שעברו סדרת ניתוחים שהושלמו בתוך כשלושה שבועות.

בסרטון נראים חולים המקבלים את הניתוח בג'מייקה, הונדורס, נמיביה, מקסיקו, אינדונזיה, ברזיל, וייטנאם וקניה. לבנסון אמר שהוא מקווה שהסרטון ונדיבותו של דונלדסון יהוו "מאמץ משותף לשים קץ לעיוורון מיותר. אולי נוכל לשים קץ למחצית מכל העיוורון בעולם", סיכם.