פצועים מירי בחתונה בטייבה (צילום: אתר האינטרנט פאנט)
צילום: אתר האינטרנט פאנט

מחאת רשת חדשה צוברת תאוצה מאז אתמול בעקבות האלימות הגואה בחברה בערבית. שני צעירים נורו למוות אתמול - עלאא סרסור בן ה-25 במהלך חתונה בטייבה ופאדי גריפאת בן ה-24 כשישב במכוניתו בכפר זרזיר. בכך מספר קורבנות האלימות בחברה הערבית עלה ל-88 מתחילת השנה.

בעקבות הרציחות אתמול, החלה מחאת רשת חדשה בטוויטר תחת ההאשטאג "#חיי ערבים חשובים" (בנוסף לאחד באנגלית - #ArabLivesMatter ואחד בערבית - #حياة_العرب_مهمه), שהפכה כבר לוויראלית עם יותר מ-3,000 ציוצים בנושא מאז אתמול.

בין המצייצים, יהודים וערבים, היו גם חברי הכנסת ממרצ מוסי רז ומיכל רוזין. הרבה מהביקורת של הגולשים הופנתה כלפי המשטרה והשר לביטחון פנים, עמר בר לב, על כך שהם לא עושים מספיק כדי לעצור את הפשיעה בחברה הערבית. היו כאלה שגם השוו בין המבצע המהיר לתפיסת המחבלים שברחו מכלא גלבוע לאוזלת היד, לטענתם, בטיפול בנושא האלימות במגזר הערבי.

העיתונאית והבלוגרית שירין פלאח סעב הייתה זו שיזמה את ההאשטאג. "עוד לפני שמתחילים ביישום, התופעה הזו צריכה להדאיג כל אזרח/איש ציבור/איש תקשורת.  גם לאנשי תקשורת יש אחריות להתייחס לכך במהדורת החדשות, בשיח הציבורי. לראות בערבים כשווים ולהתייחס לבעיות שלהם באופן שווה", כתבה.

אי האכיפה המשטרתית כלפי הנשק הבלתי חוקי במגזר היא בעיה עליה מתריעים כבר שנים רבות. נשק שלא מופנה רק כלפי האוכלוסיה הערבית, אלא גם כלפי היהודית כחלק מהפשיעה הגואה בדרום ובצפון הארץ עליה נכתב ב-mako רבות בשנה האחרונה, ושבאה לידי ביטוי גם בפרעות תשפ״א שהתחוללו ברחבי הארץ לפני כארבעה חודשים.

שם המחאה זהה ל-black lives matter, המחאה נגד אלימות משטרתית וגזענות ממוסדת כלפי שחורים בארה"ב. תחילתה של התנועה בשנת 2013, אבל היא עלתה לכותרות במאי 2020 לאחר שג'ורג' פלויד נחנק למוות בידי השוטר דרק שובין במיניאפוליס.

השר לביטחון פנים בר-לב הגיב למחאת הרשת בסדרת ציוצים בטוויטר. הוא התייחס לכך שביומו הראשון בתפקיד הכריז שהיעד המרכזי של המשרד שלו ושל משטרת ישראל הוא להתמודד עם הפשיעה ברחוב הערבי ולמגר אותה, יחד עם זאת, הוסיף: "בואו נשים את הקלפים על השולחן - לא מדובר רק במשפחות פשע, מדובר בתופעה רחבה המובלת על ידי קיצונים שתפסה לה שליטה ברחוב הערבי ובאה לידי ביטוי בין היתר בנשק בלתי חוקי הנמצא בידי עשרות אלפי ויותר בתים /משפחות/בודדים. ברחוב הערבי. אז שלא נתבלבל. ואיפה הייתם אתם מנהיגים ומובילי דעה במגזר? סדרי עולם לא יתהפכו בתוך 100 ימים". בסופו של דבר הכריז בר-לב: "בשבועות הקרובים יעבור התקציב ונוכל להעלות הילוך. 1,100 שוטרים יגויסו ויופנו לכך, תחנות ונקודות משטרה יעובו, השב״כ יסייע. אני לא אוותר".