אם אתם משתמשים בטיקטוק כנראה שנתקלתם לאחרונה בלפחות סיפור אחד ארוך מדי. הסיבה לכך שמשתמשי טיקטוק החלו לאחרונה לעשות "סטורי טיים", או בתרגום לעברית שעת סיפור, סרטון שבו הם פשוט מורחים את הזמן עם סיפור ארוך ומייגע, היא בעיקר כסף. טיקטוק מתגמלת סרטונים ויראלים בעלי אורך מינימלי של לפחות דקה. אבל לא רק הזמן חשוב, גם לבזבז זמן יכול לעזור - אם הגולשים מגיבים לסרטונים ומתעצבנים מהזמן ש"איבדו" בסרטון הוא יקבל חשיפה גבוהה יותר.

בארה"ב נפוץ כבר לפני יותר משנה ז'אנר של מקצרי סרטונים בטיקטוק כאשר המפורסם ביותר הוא טיים סייבר 9,000מאז נראה שטיקטוק דאגו להוריד לו את החשיפה, כנראה כי הוא פשוט הורס להם את הקונספט. כעת נראה שהז'אנר עשה עלייה והגיע לישראל. היוזר "תקצר ברו" פתח חשבון טיקטוק (וגם אינסטגרם), בו הוא מקצר סרטונים של גולשים ישראלים וחוסך לכולנו זמן.

בין הקורבנות המוכרים (כולם טיקטוקרים, אז אם אתם לא מכירים אל תרגישו רע) של תקצר ברו אפשר למצוא את אורן להב, אלינה רבינוביץ' ולאון שניידרובסקי.

אז כמה בעצם "תקצר ברו" הוא הצלחה השבוע? הוא חצה את רף 120 אלף עוקבים בשבוע אחד, נכון לכתיבת שורות אלה, מספר מאוד מכובד ליוזר ישראלי. בנוסף אחד מהסרטונים שלו צבר מיליון צפיות, וסך הכול הוא צבר מעל ל-700 אלף לייקים. כל סרטון שהעלה עד כה הגיע ללפחות 100 אלף צפיות - נתון שכל טיקטוקר בישראל היה שמח לקבל.

@tekatser תקצר ברו #תקצרברו #סטוריטיים #סטוריטייםארוך ♬ son original - תקצר ברו

בביו שלו תקצר ברו לא ממש מפרט מי הוא או למה הוא עושה את זה, הוא כן רושם כמה זמן הוא חסך לעוקבים שלו בסרטונים ארוכים. כמו כן, ניתן למצוא כמה מאפיינים משותפים לכל סרטוני הקיצורים שלו - בכולם הוא אוכל מקערת קורנפלקס, חובש כובע ובעיקר משדר הבעת פנים אדישה. לפי הספירה שלו, הוא הצליח לקצר כבר שעה, 32 דקות ו-21 שניות של תוכן.

@tekatser תקצר ברו #תקצרברו #תקצר #סטוריטיים #סטוריטייםארוך ♬ son original - תקצר ברו

המשתמש שהפך לדבר הכי חם בטיקטוק ישראל מחלק את המדינה ל-2 (כמו כל נושא בישראל), יש מי שאוהב אותו ויש מי שלא סובל אותו. בצד המחבב את תקצר ברו אפשר למצוא גולשים שטוענים שצריך לתת לו להדליק משואה, שקוראים לו גיבור ובאופן כללי משבחים את העבודה שלו. מה שבטוח, זה שאי אפשר להיקרע מצחוק מול הסרטונים שלו.

@idoblau בשעה טובה #סטוריטיים #הכלבהומור #מצחיק #פוריו #פוריוישראל ♬ צליל מקורי - עידו בלאו

מהצד השני ישנם כמה יוצרים שטוענים שברו תקצר הרוויח את העוקבים שלו על גביהם. למשל הטיקטוקרית ליר כהן, אשר 2 סרטונים שלה כבר קוצרו על ידי תקצר ברו, והיא לא ממש אוהבת את זה בלשון המעטה: "אתם לא יכולים לבקש ממישהו לקצר את הסטורי טיים שלי, עם כל הכבוד. אני מעבירה לכם את הזמן, זה כמו סדרת טלוויזיה - אני הסדרה שלכם. לא שמעתי מישהו מתלונן שהסטורי טיים שלי ארוך מידי אז עם כל הכבוד לתקצר ברו - אל תקצרו לי את הסטורי טיים", אמרה כהן בסרטון טיקטוק שהוקדש כולו לאדם שהורס לה את החשבון.

@lircohen7 שרשרת תיוגים של תקצר ברו אני אתחיל: @תקצר ברו #foryou #לירכהן #פוריו #סטוריטיים #storytime ♬ original sound - ליר כהן

גם הטיקטורית אופל בלטר, שהעלתה סרטון על הפציעה שחוותה ותקצר ברו קיצר לה את הסטורי טיים, התייחסה לנושא ואמרה: "תקצר ברו החמוד שלנו הגיע למעל חצי מיליון (צפיות לסרטון), על מה ולמה? זה אפילו לא הפנס בעין שלו, זה הפנס שלי. קיבלתי את הפנס הזה עם דם יזע ומלא דמעות. ותקצר ברו? אתה פשוט גאון". 

@opalbalter ברו זה מזה לא ברו מצידך..  @תקצר ברו  #סטוריטיים #קיצור#תקצרברו #תקצריאחותי #פנסבעין #פנס ♬ original sound - The queen

יש כבר יוצרים שרוכבים על הגל של תקצר ברו ורק רוצים שיקצר אותם כנראה כדי לקבל עוקבים בעצמם, מה שנקרא ווין-ווין סיטואיישן. ההצלחה של תקצר ברו כל כך גדולה שכבר קמו לו מתחרים כמו "תקצרי אחותי", הגרסה הנשית שמקצרת סרטונים, היוצר בן אברהם וגם עומרי לוי שקיצר ספר בשם סטורי טיים. היוצרת שיר זהבי שלקחה אדם הדומה ליוזר של תקצר ברו והשתמשה בתיוג שלו, כנראה כדי להגיע לחשיפה גבוה יותר. 

@tekatzriahoti #תקצריאחותי #tekatzriahoti #סטוריטיים #מקצרתלכםסטוריטיים #פוריו ♬ צליל מקורי - תקצרי

@omrilevi9 תקצר ברו, בקרוב בחנויות הספרים?       #תקצרברו #סטוריטיים ♬ original sound - Omrilevi9

@shir.zahavi תקצר ברו #תקצרברו #שירזהבי #חיקויים #סטוריטיים ♬ צליל מקורי - Shir Zahavi שיר זהבי

@big_beno_10 באתי לעזרת חבר.ה פרק 4 | #בןאברהם #תקצירבנו #תקצרברו #תקציריסטוריטיים #סטוריטיים ♬ צליל מקורי - בן אברהם | Ben Avraham

תקצר ברו חצה את רף 100 אלף עוקבים והעלה סרטון שבו הוא מקצר את עצמו ומבשר על כך. בעקבות אותו הישג כמה יוצרי רשת מוכרים התייחסו למספר העגול, למשל עידו בלאו שהעלה סרטון ובו אמר: "הוא הכפיל את מספר העוקבים שלי בתוך שבוע ב-9 סרטונים. אני לא כועס, הבן אדם עושה עבודת קודש, אני מעריץ". בלאו התייחס לעובדה שהתעשייה תצטרך להשתנות בהתאם: "זה יכריח את יוצרי התוכן להיות יצירתיים יותר, כולל אני. יש לי כלל חדש. אם תקצר ברו יכול להרוס סרטונים ולעשות אותם ב-6 שניות - כנראה שהם לא תוכן טוב. למרות שהייתי שמח להיות בסרטון שלו".

@noaastanjelove

אהבתי מאוד

♬ original sound - Ruck‼️

גם הקומיקאי מתן פרץ התייחס לתופעה בסרטון משלו: "זה לא הורס את הפלטפורמה, כל מה שזה עושה, הקיצורים האלה של הסרטונים הארוכים והמיותרים האלה, זה לדרוש מכם זה לעניין אתכם יותר במהלך הסיפור. לא רק הסוף. אנשים שמקצרים לך את הסרטון דוחפים אותך לפינה של לעשות סיפורים מעניינים, אם הסיפור שלך לא מעניין הוא לא צריך להיות 6 דקות. זה הכל".

אבל איך יודעים שיוזר הופך לתופעה? הסלבס מגיעים "לחגוג" עליו. במקרה של בקיצור ברו גם ליאם גולן, בנו של אייל גולן, קצר שיר של עצמו כמחווה לכוכב הטיקטוק העולה. 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎ I אייקון ישראל‎‏ (@‏‎icon_israel_‎‏)‎‏

לאן יגיע בסופו היוזר של תקצר ברו? קשה לנחש, אבל בטוח שהוא יופיע לכם בפור יו בשבועות הקרובים.