עדכון בטא של וואטסאפ לאנדרואיד (גרסה 2.23.19.8) שיצא היום מכיל מסך חדש בשם צ'אטים לצד שלישי, כך מדווח האתר WABetaInfo. לעת עתה, המסך אינו פונקציונלי ואינו נגיש למשתמשים. אבל הכותרת שלו היא רמז חזק שזה כנראה הצעד הראשון לפתיחת אפליקציית ההודעות המוצפנות של מטא למעבר בין פלטפורמות.

גרסת הבטא הזאת מגיעה ימים ספורים לאחר שהנציבות של האיחוד האירופי אישרה שהבעלים של וואטסאפ - חברת מטא - עונה על ההגדרה של "שומר סף" במסגרת חוק השווקים הדיגיטליים של האיחוד האירופי (DMA), המחייב תוכנות תקשורת כמו וואטסאפ לעבוד יחד עם אפליקציות העברת הודעות של צד שלישי עד מרץ 2024. WABetaInfo צייצה צילום של המסך הראשוני:

חשוב לציין שיש יותר שאלות מתשובות לגבי השינוי הזה של וואטסאפ. גם אם האפליקציה תאפשר לשלוח הודעות מחוץ לוואטסאפ, למשל ל-iMessage של אייפון, לא בטוח שהשירות יעבוד בכל העולם מכיוון שמדובר בחוק אירופאי. בנוסף, כדי לאפשר תקשורת בין אפליקציות יש צורך בפתיחות של שני הצדדים, זה לא מספיק שוואטסאפ תאפשר להוציא או לקבל הודעות מצד שלישי, גם הצד השלישי צריך לאפשר זאת. ייתכן שבעתיד נוכל לשלוח הודעות מוואטסאפ לטלגרם או iMessage, אבל מוקדם מדי כדי לדעת זאת.

המטרה של ה-DMA, לפי תשובות שניתנו ע"י הנציבות האירופית לגבי החוק, היא למנוע משומרי הסף "לקיים תנאים לא הוגנים למתחרים" וכדי "להבטיח את הפתיחות של שירותים דיגיטליים חשובים". מעבר להחלטה שאפליקציות העברת הודעות חייבות לפעול באופן הדדי, ה-DMA דורש ששומרי הסף, בין היתר, יאפשרו למשתמשים להסיר אפליקציות שהותקנו מראש או להשתמש בחנויות אפליקציות חלופיות.

גם מטא וגם מיקרוסופט מתכננות חנויות אפליקציות לנייד משלהן בתגובה ל-DMA. הנציבות האירופית בודקת האם iMessage של אפל ומנוע החיפוש Bing של מיקרוסופט, דפדפן ה-Edge ושירות הפרסום שלה עומדים ברף הרגולציה החדשה.