מייסד התאגיד עלי באבא, המיליארדר הסיני ג'ק מא, הוריד פרופיל בחודשים האחרונים – אך למרות הקונספירציות הגועשות, מסתבר שהוא בסדר גמור. המייסד השותף ג'ו טסאי (Joe Tsai) אמר אתמול בראיון לרשת החדשות CNBC ששלומו של מא מצויין, ויש לו תחביב חדש: ציור.

השמועות הראשונות על מא צצו בנובמבר 2020, אחרי שהממשל הסיני עצר את ההנפקה של Ant Group. הקבוצה, שמא עומד בראשה, טלטלה לחלוטין את תחום הפינטק, וגדלה למימדים עצומים הודות להיעדר הרגולציה של בייג'ינג. בסתיו האחרון, רגע לפני הנפקה כפולה בהונג קונג ובשנגחאי לפי שווי של 35 מיליארד דולר, מא הביע ביקורת על המערכת הפיננסית בסין – ותקע לעצמו מקלות בגלגלים.

בגלל אותן התבטאויות חריפות, הרשויות במדינה הטוטליטרית התערבו ועצרו את ההנפקה; ישנם אף דיווחים שנשיא סין, שי ז'ינגפינג, הורה בעצמו לבחון לעומק את פעילות התאגיד של מא. הקמפיין נגד עלי באבא המשיך בשורה של חוקי הגבלים עסקיים חדשים, ובקנס של 2.8 מיליארד דולר לאור התנהגות "אנטי-תחרותית". Ant Group נאלצה להכריז על שורת שינויים מבניים, שבמסגרתם היא תפעל יותר כמו בנק ולא כמו חברת הייטק.

אך סיפורו האישי של מא תפס נפח רב בכותרות. מאז נובמבר 2020 הוא המעיט להיראות בציבור, כשהוגי תורות הקונספירציה אף טענו שבייג'ינג "העלימה" אותו. יחד עם זאת, טסאי טוען שמא מתרכז בתרומה לקהילה ובתחביבים, ומדגיש את הצורך להפריד בין מצבו של מא לסיטואצה שאליה נקלע התאגיד. "המחשבה שג'ק הוא אדם עוצמתי במיוחד היא שגויה. הוא כמוני וכמוך. צריך להפריד בין מה שקורה לג'ק לבין מה שקורה לעסק שלנו. אנחנו עוברים ארגון מחדש ונמצאים בתהליכי הגבלים עסקיים. הוטל עלינו קנס גדול, אבל זה מאחורינו ואנחנו מסתכלים קדימה".