יצרנית המשחק "פורטנייט", אפיק גיימס (Epic Games), נמצאת בימים אלה בקרב חסר תקדים מול חברת אפל; קרב שמאיים לפגוע בתעשיית המשחקים כולה ולשנותה ללא היכר.

בשבוע שעבר (חמישי) היא הטילה פצצה כשהוסיפה אפשרות לרכוש פריטים במשחק ישירות מאתר האינטרנט או דרך פייפאל, ובכך עקפה את מנגנון העמלות של אפל וגוגל, שגובות 30% עבור כל רכישה בתוך אפליקציה במכשיריה. אם זה לא מספיק, פורטנייט הציעה גם הנחה של 20% על כל המוצרים שיירכשו ישירות דרך האתר ולא יעברו דרך אפל וגוגל. בתגובה, אפל וגוגל הסירו לאלתר את פורטנייט מחנויות האפליקציות; עדיין ניתן להשתמש במשחק במכשירי אייפון, אך לא ניתן להוריד אותו יותר.

מכאן המצב רק הלך והתדרדר. אפיק יצאה בשרשרת של תגובות מחושבות במיוחד: היא פנתה לבית המשפט בקליפורניה בדרישה להכריז על אפל כמונופול, ויצאה בקמפיין המחאה #FreeFortnite, שבו היא לועגת לפרסומת של אפל משנת 1984 המתייחסת לספרו של ג'ורג' אורוול. בתגובה, אפל איימה שתחסום את הגישה שלה ל-Apple Developer Program (תוכנית המפתחים של אפל) – שנחוצה כדי להחדיר אפליקציות לשוק האייפונים הרווי; זאת, אם לא תחזור בה ותפסיק להפר את תנאי השימוש של חנות האפליקציות עד ה-28 באוגוסט.

הצעד של אפיק גיימס הכניס אותה לצרות גם מול גוגל; המשחק הוסר גם מחנות האפליקציות של אנדרואיד (פליי סטור), אך משתמשים עדיין יכולים להוריד אותו מאתר החברה.  למעשה, המאבק בין גוגל לבין אפיק גיימס הוא לא חדש: היצרנית השיקה את המשחק באנדרואיד כבר בשנת 2018, אך נכנסה לחנות האפליקציות הרשמית רק אחרי 18 חודשים. זאת, בעקבות מאמציה של גוגל לרגולציה בתחום האפליקציות לאנדרואיד: לעומת אפל, משתמשי אנדרואיד יכולים להוריד אפליקציות גם מאתרי אינטרנט חיצוניים לחנות הרשמית; יחד עם זאת, מדובר בפתח להחדרת נוזקות ורוגלות למכשירים.

כך או כך, המאבק המשפטי של אפל ואפיק גיימס מגיע בעיתוי רגיש עבור קופרטינו. בסוף חודש יולי נדרש מנכ"ל אפל, טים קוק, להעיד בשימוע הענק שנערך בבית הנבחרים האמריקני. הוא התמודד עם חקירה צולבת של חברי הקונגרס, שעסקו בעמלות שגובה אפל על רכישות בתוך אפליקציות. אחת החברות הבולטות שעלו בהקשר זה היא ספוטיפיי, שנאבקת תחת עול העמלות של אפל; אם זה לא מספיק, במהלך חקירת ועדת המשנה של הקונגרס להגבלים עסקיים עלה שאפל גבתה מאמזון עמלה מופחתת של 15% בלבד, כדי לעודד אותה לפתח אפליקציה מותאמת לשירות הסטרימינג שלה, אמזון פריים.

יצרנית המשחק האהוב הבטיחה לא להיכנע, ודורשת כעת להוציא צו מניעה נגד הצעד של אפל; לדבריה, הצעד של אפל יגרום "נזק בלתי הפיך" לאפיק גיימס, ויהיה "קטסטרופלי" עבור עתיד התחום. זאת, מאחר שאפיק גיימס אחראית גם למנוע המשחקים The Unreal Engine, הנחשב למנוע פופולרי ליצירת משחקים. למעשה, משחקים רבים בחנות המשחקים של אפל, ארקייד, מבוססים על אותו מנוע – כך שסנקציות נגד היצרנית שלו עלולות להיות הרות אסון.