דוח חדש שפרסם בנק ההשקעות גולדמן סאקס, אחד הבנקים החשובים בעולם, מציג את ההשפעות של בינה מלאכותית (AI) על עולם התעסוקה וקובע - היא מקבילה ל-300 מיליון משרות ותוכל להחליף כרבע ממטלות העבודה בארה"ב ובאירופה. מצד שני, היא גם תוכל להוביל לתנופה של משרות חדשות ובסוף להגדיל את הערך השנתי הכולל של סחורות ושירותים המיוצרים בעולם ב-7%.

אך השפעתה תשתנה בין מגזרים שונים בעולם העבודה: לפי הדוח, 46% מהמשימות האדמיניסטרטיביות ו-44% במקצועות המשפטיים יוכלו לעבור להיות אוטומטיים, כשרק 6% יהיו כך במקצועות הבנייה לעומת 4% בתחזוקה. את הבינה המלאכותית הגנרטיבית, שמסוגלת ליצור תוכן שלא ניתן להבדיל אם נעשה על ידה או באמצעות אדם, הדוח של בנק ההשקעות מכנה "התקדמות גדולה".

בינה מלאכותית תחליף עובדים אנושיים (צילום: shutterstock)
רובוט מחליף עובדים אנושיים, אילוסטרציה | צילום: shutterstock

קארל בנדיקט פריי, כלכלן מאוניברסיטת אוקספורד, אמר לחדשות BBC, שם כבר דווח בעבר החשש של אומנים מפני מחוללי תמונות באמצעות בינה מלאכותית, שעלולים לגזול מהם את תפקידם ובכך לפגוע בסיכויי התעסוקה שלהם, כי "סביר להניח שבשנים הקרובות, לבינה מלאכותית גנרטיבית יהיו השפעות דומות על קבוצה רחבה יותר של משימות יצירתיות".

אבל מה זה אומר לגבי עולם העבודה? מישל דונלן, שרת המדע והטכנולוגיה בבריטניה אמרה על כך שלשום למגזין ה"סאן" הבריטי כי "אנחנו רוצים לוודא שבינה מלאכותית משלימה את הדרך שבה אנחנו עובדים בבריטניה, לא משבשת אותה – משפרת את העבודות שלנו, במקום לקחת אותן". מנגד, פריי אמר ל-BBC כי "הדבר היחיד שאני בטוח בו, הוא שאין דרך לדעת כמה משרות יוחלפו על ידי בינה מלאכותית.

"מה ש-ChatGPT עושה, למשל, זה לאפשר ליותר אנשים עם כישורי כתיבה ממוצעים ליצור מאמרים וכתבות, לכן, עיתונאים יתמודדו עם תחרות רבה יותר, שתגרום להורדת שכר – אלא אם כן נראה עלייה משמעותית בביקוש לעבודה הזאת", הוסיף פריי ונתן כהמחשה את כניסתן של GPS ואובר. "פתאום להכיר את כל הרחובות בלונדון היה הרבה פחות בעל ערך – וכך נהגים חוו קיצוץ גדול בשכר כתגובה, כ-10%, על פי המחקר שלנו. התוצאה הייתה שכר נמוך יותר לא פחות נהגים", אמר.

על פי המחקר שצוטט בדוח של בנק ההשקעות, 60% מהעובדים עוסקים במקצועות שלא היו קיימים ב-1940. מחקרים אחרים מצביעים על כך שהשינויים הטכנולוגיים שהתרחשו מאז שנות ה-80 העזיבו עובדים מהר יותר מאשר ייצרו מקומות עבודה - ואם בינה מלאכותית גנרטיבית זהה להתקדמות ההיא זה עשוי להפחית את התעסוקה בטווח הקרוב.