משטרת לוס אנג'לס פרסמה ביום חמישי התרעה, לפיה טרנד חדש בטיקטוק עשוי להיות הגורם מאחורי העלייה בגניבות של רכבי קיה ויונדאי. סרטונים ויראליים מרחבי המדינה חושפים חולשה של המכוניות, שמאפשרת לגנבים להתניע אותן ולברוח.

"אתגר ה-Kia/Hyundai" הוא ככל הנראה אחד הגורמים לעלייה בגניבות של רכבי קיה ויונדאי, כך נמסר מהודעת המשטרה. כלי הרכב האלה היוו כ-13% מכלל כלי הרכב הגנובים בשנה שעברה, אך השנה מספר זה גדל לכ-20%.

במילווקי, שם נראה שהמגמה החלה, גניבות של דגמי יונדאי וקיה מהוות 66% מגניבות הרכב, כך דיווחה CarBuzz,  צמיחה של כ-2,500% בהשוואה לשנה שעברה.

לרכבים בסיכון אין אימובילייזר (בעברית: ממשבת מנוע), מה שמקל על גניבתן. גורמים במשטרה אמרו שבעלי קיה ויונדאי צריכים לשקול שימוש בהתקן נעילת הגה או מערכת נגד גניבות כדי להרתיע את הגנבים.

סרטוני טיקטוק על כלי הרכב הגנובים משותפים לעתים קרובות באתרי המדיה החברתית, וכן מתעדים את תהליך גניבת המכוניות. כלי חדשות מקומיים רבים סיקרו את הנושא, וציינו את האשמים, רובם האנונימיים, מה שנקרא "קיה בויז" (ילדי קיה), במיוחד במילווקי, שם נראה שהמגמה התחילה או הפכה לנפוצה ביותר.

View this post on Instagram

A post shared by MILWAUKEE (@414hypehouse)

על פי הדיווחים, סרטון ההדרכה מראה כיצד להניע את המכוניות עם כבל USB. אישה בלונג ביץ', שהייתה קורבן לאחרונה של הטרנד, שיתפה סרטון ממצלמת אבטחה של מישהו שנוסע מהמקום עם היונדאי טוסון 2015 שלה.

במילווקי אותם "ילדי קיה" שגנבו את הרכבים, נסעו איתם וכבר התנגשו וגרמו לתאונות מספר פעמים. השודדים וגם עוברי אורח נפצעו קשה או נהרגו בעקבות נהיגה לא בטוחה לאחר אותן גניבות.

ברשת ניתן למצוא חשבונות אינסטגרם, טיקטוק ויוטיוב המתעדים את מעלליהם של ילדי הקיה. בין השאר הסרטון הזה שהפך לוויראלי, ובו ילדי קיה מסבירים כמה קל לגנוב רכב - כל מה שצריך הוא למצוא קיה או יונדאי יחסית ישנות, להוציא בעזרת מברג את הפלסטיק מתחת להגה ולחבר מטען USB לשקע. מאז הסרטון הרשויות עצרו לפחות את אחד המשתתפים בו.

גם קיה וגם יונדאי הגיבו, ואמרו שבטיחות הלקוחות היא בראש סדר העדיפויות ושכלי הרכב שלהם עומדים בתקני הבטיחות הפדרליים של כלי רכב.