חברת הפודטק הישראלית אימג'נדרי (Imagindairy), המתמחה בפיתוח חלבוני חלב ללא שימוש בבעלי חיים, הודיעה היום כי קיבלה אישור FDA, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, שמשמעותו היא שהמוצר בטוח לשימוש לצרכנים. מוצרי החלב של אימג'נדרי מהווים מוצרי חלב מן החי - אך פותחו במעבדה ללא חליבה מפרות או בהמות אחרות.

לפי החברה, האישור פותח בפניה את האפשרות ליצור שיתופי פעולה מסחריים, לשווק ולמכור את מוצריה למגוון רב של חברות מזון בשוק האמריקאי. בין היתר, לחברה יש שיתופי פעולה עם דנונה ושטראוס. כרגע החברה מתחילה לשווק בארה"ב, ולא ברור מתי המוצרים יגיעו לישראל.

על פי אימג'נדרי, חלבוני החלב שמייצרת החברה זהים לחלבוני חלב פרה בטעם, במרקם, בפונקציונליות ובערכים התזונתיים שלהם. חלבונים אלו משמשים ליצירת מגוון רחב של מוצרי חלב, כגון גבינה, יוגורט וגלידה, אך למוצרים אלו יתרונות משום שאינם מכילים כולסטרול, לקטוז והורמונים כלל. באופן זה היא יכולה לפנות, בין היתר, גם לקהל הטבעוני, אך גם לאנשים שרגישים ללקטוז או שרוצים להפחית בצריכתו מטעמים בריאותיים.

IMAGINDAIRY, אימג'נדרי (צילום: IMAGINDAIRY)
IMAGINDAIRY, אימג'נדרי | צילום: IMAGINDAIRY

החברה מייצרת את חלבוני החלב בתהליכי תסיסה מדייקת (Precision Fermentation), הנמצאים בשימוש נרחב בשנים האחרונות בתעשייה הביוטכנולוגית וכן בתעשיות מזון שונות. לדבריה, שיטת ייצור זו הינה ידידותית לסביבה בצורה משמעותית ביחס לייצור חלב על ידי פרות, משום שהיא מצמצמת באופן ניכר את פליטת גזי החממה, ניצול הקרקע, השימוש במים ופרמטרים סביבתיים נוספים.

החברה הוקמה בשנת 2020 בתמיכת חממת הפודטק של שטראוס, The Kitchen, על ידי ד"ר אייל אפרגן, ד"ר אריה אבו ופרופ' תמיר טולר ובין משקיעיה נמנות הקרנות Target Global, MoreVC, Entrée Capital FoodSparks by PeakBridge וענקית המזון העולמית דנונה.

"אנו נרגשים מאוד מקבלת ההכרה מה-FDA, מדובר בבשורות מצוינות לחברה, לתעשיית הפודטק וכמובן לצרכנים ולאיכות הסביבה. זוהי אבן דרך משמעותית של החברה לקראת במסחור חלבון החלב שלנו וכניסה לשוק האמריקאי" אמר ד"ר אייל אפרגן, מייסד ומנכ"ל החברה.

ד"ר אייל אפרגן, IMAGINDAIRY, אימג'נדרי (צילום: טל שחר)
ד"ר אייל אפרגן, IMAGINDAIRY, אימג'נדרי | צילום: טל שחר

"קביעת ה-FDA מאפשרת לנו לשתף פעולה עם מותגי ויצרני מזון כדי להביא מוצרי חלב אהובים כמו חלב, גבינת שמנת, גלידה ויוגורט לצרכנים, ללא הצורך בפרות וללא פשרות מבחינת הטעם והחוויה. העולם, כפי שהוא היום, לא יוכל לעמוד בדרישה למזון שרק הולכת ומאמירה, מבלי לייצרו בדרכים חדשניות. הדרך לחיזוק הביטחון התזונתי והמקיים היא באמצעות טכנולוגיות מתקדמות שמאפשרות ייצור מזון מזין ואיכותי, במינימום שימוש במשאבי טבע".

אימג'נדרי פועלת בחיפה, מעסיקה למעלה מ-30 עובדים ברחבי העולם וגייסה למעלה מ-30 מיליון דולר מיום הקמתה.