האם ידעתם שאתמול, ה-10 בפברואר, היה יום מיוחד למדי מבחינה מדעית, שבו כוח המשיכה של כדור הארץ הגיע לאיזון מיוחד? ברור שלא, כי איך אפשר לדעת משהו שהוא לא נכון?

במסגרת עוד אחד מאתגרי הרשת שסוחפים בשנים האחרונות משתמשים ברשתות החברתיות, נפוץ אתמול ציוץ בטוויטר, של משתמשת בשם @mikaiylaaaa, שכתבה – "אוקיי, אז נאס״א אמרה שהיום זה היום היחיד שבו מטאטא יכול לעמוד בכוחות עצמו בגלל כוח המשיכה״, וצירפה לציוץ סרטון של עצמה עושה בדיוק את זה. הציוץ במהרה הפך לוויראלי עם יותר מ-250 אלף לייקים, והוליד תגית חדשה בשם #BroomChallenge.

במהרה החלו אלפי גולשים לחקות את הסרטון, לייצב מטאטאים אצלם בבית ולהידהם מהתוצאה. נאס״א פחות התלהבה מהעניין, שכן מדובר בפייק ניוז – לא היה שום ייחוד לכוח המשיכה אתמול. ״זו עוד מתיחה ברשתות החברתיות שמדגימה שוב כיצד פסאודו-מדע וטענות שקריות יכולות להפוך לוויראליות״, מסרה בהצהרה רשמית.

״המתיחה הזו אמנם לא מזיקה, אבל יכולה להראות למה זה חשוב שכולנו נבדוק עובדות ונעשה תחקיר – כולל התייעצות עם החשבונות הרשמיים של נאס״א כדי לקבל עובדות מדעיות אמיתיות – לפני שאנחנו קופצים על הגל הוויראלי הבא״.

נאס״א אף ניצלה את ההזדמנות כדי לחנך אנשים בטוויטר לגבי עובדות מדעיות בסיסיות: חשבון הטוויטר הרשמי שלה צייץ סרטון ובו האסטרונאוט דרו אלווין והמדענית שרה נובל מבצעים את האתגר ומייצבים מטאטא גם היום, ה-11 בפברואר. ״פיזיקה בסיסית עובדת כל יום בשנה – לא רק ב-10 בפברואר״, ציינה נאס״א, בציוץ שהפך מאז לוויראלי בפני עצמו עם יותר מ-5,000 לייקים תוך שעתיים.