ממשל טראמפ הזהיר את ממשלת גרמניה כי אם תאפשר לחברת וואווי הסינית לבנות את תשתית רשת הדור החמישי במדינה, הוא יגביל את המידע המודיעיני שהוא חולק עם סוכנויות הביטחון הגרמניות, כך דיווח היום "וול סטריט ג'ורנל".

במכתב שנשלח ביום שישי והגיע לידי ה"ג'ורנל", כתב שגריר ארה"ב בגרמניה, ריצ'רד גרנל, לשר הכלכלה הגרמני, כי ארה"ב לא תוכל להמשיך לשתף את ארצו במידע מודיעיני ובתחומים אחרים כפי שהיא עושה כיום, אם היא תאפשר לוואווי או לחברות סיניות אחרות להשתתף בבניית הרשת.

זו הפעם הראשונה שבה ארה"ב מאיימת במפורש על בעלת ברית שלה מפני ההשלכות של אי-שיתוף פעולה עמה נגד וואווי. שיתוף הפעולה הביטחוני עם ארה"ב חשוב מאוד לאירופה, וגופי ביטחון אירופיים נעזרו רבות במודיעין האמריקאי במאבקם בטרור.

פורסם ב-TheMarker

עוד ב-TheMarker

הקרב האדיר מאחורי הטיסות הזולות: "טוחנים אותנו בלי הפסקה כדי למצוא את המחירים הנמוכים"
הסטארט-אפ הישראלי זיקית ילביש את הלקוחות של מייסיס

בחודשים האחרונים הגבירה ארה"ב את הלחץ על בעלות בריתה בדרישה כי יפסיקו להשתמש בציוד התקשורת של וואווי, שלטענתה עלול לשמש את ממשלת סין לריגול - טענה שוואווי עצמה מכחישה. בנובמבר יצר ממשל טראמפ קשר עם מדינות כמו גרמניה, איטליה ויפן, כדי ליידע אותן על הסכנות הטמונות בשימוש בציוד התקשורת של הסינים. בנוסף, בנובמבר אמרו מקורות ל"ג'ורנל" כי ארה"ב עשויה להגדיל את הסיוע שלה למדינות שלא ישתמשו בציוד של וואווי.

ואולם תחקיר שפירסם "ניו יורק טיימס" בינואר האחרון הראה כי וואווי עשתה בשנים האחרונות מאמצי לובינג אדירים באירופה, אשר מקשים על מדינות רבות ביבשת להתנתק ממנה. בגרמניה, למשל, היא הקימה מעבדות ומתקנים שונים, ואף מימנה את הכנס האחרון של CDU, מפלגת השלטון.