בעשרות אלפי בתי ספר ברוסיה ישתמשו בקרוב בטכנולוגיית זיהוי פנים, בשם "אורוול", על מנת לפקח על הילדים והמורים במהלך שעות הלימודים. המערכות יופעלו ב-43 אלף בתי ספר ברחבי המדינה, וכרגע כבר נמצאות בשימוש ב-1,600 בתי ספר.

חברת Elvees Neotech, שפיתחה את מערכת אורוול, אומרת כי הטכנולוגיה מיועדת לזיהוי אוטומטי וסיווג של מטרות, כולל זיהוי אנשים ומצבים.

אם שם התוכנה נשמע לכם מוכר, זה כי היא קרויה על שמו של ג'ורג' אורוול, מחבר הרומן המפורסם "1984", שעסק בעתיד דיסטופי בו הממשלה עוקבת אחרי כל צעד ושעל של האזרחים. בספר הזה גם נוצר המושג "האח הגדול".

באתר החברה נכתב כי התוכנה מסוגלת לזהות מטרה בתוך המוני אנשים, ואפילו לוחיות רישוי ספציפיות. לדברי יבגני לפשב, דובר Rusnano, חברה בבעלות ממשלת רוסיה המתמקדת בננו טכנולגיה, אורוול תשמש לפיקוח על ביטחונם של ילדים בבית הספר, וכן לזיהוי פולשים פוטנציאליים לשטח בית הספר.

לפשב הסביר כי הנתונים שנאספים על ידי המערכת יאוחסנו באופן מקומי בבתי הספר, וכי ילדים והורים לא יתווספו למערכת ללא הסכמתם.

ברוסיה קיימת רשת נרחבת של מצלמות מעקב המבוססות על אינטליגנציה מלאכותית, ורק בעיר הבירה מוסקבה ישנן 105 אלף מצלמות. המצלמות האלו משמשות את משטרת רוסיה וסוכנויות הביון למעקב אחרי פעילות בזמן אמת, ומאפשרת חיפוש של אנשים ספציפיים. לאחרונה הנושא עלה לכותרות, כאשר דווח שרוסיה עוקבת אחר מפרי בידוד של סגר הקורונה בעזרת טכנולוגיית זיהוי הפנים.

קורונה ברוסיה (צילום: NickolayV, shutterstock)
צילום: NickolayV, shutterstock

חברת NtechLab, חברה לזיהוי פנים שהטכנולוגיה שלה משמשת את מערכת אורוול בבתי הספר, היא גם המפתחת העיקרית מאחורי טכנולוגיית זיהוי הפנים של מוסקבה, המשמשת את מצלמות המעקב בעיר.