רעידת אדמה בענקית השבבים: בוב סוואן, מנכ"ל אינטל העולמית, יעזוב את תפקידו ב-15 בפברואר. במקומו יכנס לתפקיד פאט גלזינגר (Pat Gelsinger), מנכ"ל VMWare. עם פרסום ההודעה הראשונית בערוץ החדשות האמריקני CNBC זינקה מניית החברה בוול סטריט בלא פחות מתשעה אחוזים, כשמניית VMWare רשמה ירידה של חמישה אחוזים.

סוואן נכנס לתפקידו בינואר 2019, שבעה חודשים אחרי שמונה לתפקיד המנכ"ל הזמני של החברה. כהונתו הייתה רצופה במשברים: בחודש יוני הודיעה אפל כי תעבור למעבדים בייצור עצמי אחרי 15 שנות שיתוף פעולה עם אינטל, וחודש אחר כך נאלצה אינטל להודיע למשקיעים על דחיית ההשקה של שבבים בגודל 7 ננומטר בעקבות בעיות בייצור. זאת, בשעה ש-AMD כבר עברה לתכנן מעבדי 5 ננומטר.

האירועים הללו הובילו לירידות דו-ספרתיות במניית אינטל ולהתחזקות AMD, אנבידה ו-TSMC הטאיוואנית, כשבסוכנות הידיעות "בלומברג" הכריזו כי מדובר בסיומה של תקופה. בהמשך לאותם אירועים נחשף בחודש שעבר כי גם מיקרוסופט החלה לפתח שבבים מבוססי ARM שיחליפו את מעבדי אינטל בחוות השרתים שלה. גם ההודעה הזו גרמה לצלילה של 6.3 אחוזים במניית אינטל.  

רבים ממבקריו של סוואן, שהיה סמנכ"ל הכספים של ענקית החומרה לפני שהתמנה למנכ"ל, טענו כי הוא לא מגיע מרקע טכנולוגי. גלזינגר, לעומת זאת, עבד באינטל במשך 30 שנה והיה גם סמנכ"ל הטכנולוגיה הראשון שלה. "פאט הוא מנהיג טכנולוגי מובהק עם שורת הישגים מוכחת בתחומי החדשנות ופיתוח הכישרונות בחברה", אמר נשיא אינטל עומאר אישראק.

הפרסומים ברשתות התקשורת האמריקניות הקדימו את הצהרתה של אינטל הרשמית בכמה שעות. מטעם החברה נמסר כי אין קשר בין עזיבתו של סוואן לבין פרסום תוצאות הרבעון הרביעי של שנת 2020 בשבוע הבא. עוד מסרה החברה כי היא "רשמה התקדמות ניכרת" בייצור שבבי 7 ננומטר, והסבירה כי תחשוף פרטים נוספים ב-21 בינואר.

בתוך כך, אינטל חשפה אתמול (שלישי) לא פחות מ-50 מעבדים המאוגדים תחת ארבע קבוצות מוצרים, מתוכן שתיים פותחו בישראל. התחזקות החברה מסמנת טובות עבור המשק הישראלי: מדובר במעסיק הפרטי הגדול ביותר במדינה שמפרנס באופן ישיר כ-13 אלף עובדים, לצד עשרות אלפים נוספים שמשרתים ומכלכלים את העובדים.