בסוף השבוע סם בנקמן-פריד הכריז על הליך פשיטת רגל לבורסת הקריפטו שהקים, FTX וקרן הגידור שלו – אלמידה. גם הונו האישי נמחק מכ-17 מיליארד דולר לאפס.

הקריסה של FTX הובילה לירידה בערך הביטקוין, שעומד כרגע על 16.7 אלף דולר וגם לירידה במחירי מטבעות נוספים. בדקנו עם נעה משיח, מנכ"לית איגוד הביטקוין הישראלי, מה ההשלכות של הקריסה על עולם הקריפטו ועל המשקיעים.

"יש אובדן אמון מסוים וחשש מפני יכולת המשיכה והחזרת הכספים מ-FTX ומקומות נוספים שהיו קשורים אליהם. היום אנחנו רואים שלא ניתן למשוך כבר כספים מ-FTX", אומרת משיח.

"בעקבות האירוע בורסות נוספות פרסמו את כתובות הארנקים שלהן על מנת לשדר עסקים כרגיל ולהראות שאצלן יש שקיפות. כך הן מאפשרות לכל אחד לראות אם נמשכו מאותה בורסה כספים ואם יש סיבה לדאגה. יחד עם זאת, יש סיכוי שזה עוד לא סוף הסיפור ותהיה השפעה על בורסות נוספות".

ביטקוין, קריפטו (צילום: Freer, shutterstock)
ביטקוין, קריפטו | צילום: Freer, shutterstock

אם יש לי ביטקוין - מה כדאי לי לעשות עכשיו?

משיח: "אם יש לכם ביטקוין שאתם מחזיקים בארנק משלכם, אין שום סיבה לדאגה - שום דבר לא השתנה, המערכת עובדת כרגיל והטרנזקציות עוברות. מומלץ לוודא שיש גיבוי לארנק ואם אין - אז ליצור גיבוי כזה בהקדם.

"אם הביטקוין שלכם נמצא אצל צד שלישי כלשהו, כדאי למשוך את המטבעות לארנק בשליטתכם. ארנקי חומרה הם הארנקים הבטוחים יותר ומיועדים להחזקת סכומי כסף גדולים, גם פה כמובן חשוב לגבות את המפתחות והסיסמאות.

"אם אתם בכל זאת רוצים להשאיר סכום כסף בזירת מסחר - אנחנו ממליצים שזה יהיה סכום שמיועד למסחר ולא מעבר לכך - לא המפתחות שלכם ולא הביטקוין שלכם".

מה את ממליצה לעשות ללקוחות שנפגעו?

"כרגע עוד לא ברור מה יעלה בגורלה של בורסת FTX, כבר ראינו מקרים של פירוק לחברות שהיו חדלות פירעון בתחום - לעיתים אחרי תהליך ארוך גם הלקוחות זכאים להסדר כזה או אחר שיצמצם את הפגיעה בהם.

"מומלץ לתעד מה הנכסים שהיו לכם באותה בורסה, להיכנס ולהוריד דוחות ולהבין מה היה המצב שלכם נכון ליום הקריסה / הגבלת המשיכות. ולאחר מכן להתעדכן בחדשות ובהודעות מהזירה ולעקוב אחרי ההנחיות במידה ויהיו כאלה ללקוחות".

נעה משיח (צילום: דרור סיתהכול)
נעה משיח | צילום: דרור סיתהכול

האם היית ממליצה לאנשים להשקיע עכשיו במטבעות קריפטוגרפיים?

"אני לא חושבת שזה נכון להמליץ על שום השקעה, אף פעם. אני מציעה ללמוד על ביטקוין, להכיר מטבעות דיגיטליים ומה הערך שלהם לכלכלה העולמית. כחלק מהפעילות של האיגוד אנחנו מפעילים פלטפורמות שונות להיכרות עם התחום, וגם מפגשים מידי שבוע לקהילת הביטקוין בהם ניתן לחקור, לבדוק ולהתעניין.

"אם מישהי מחליטה בעקבות ההיכרות האישית והמחקר האישי שהיא ביצעה לקנות מטבעות דיגיטליים, אני ממליצה כמו בכל השקעה, לא להשקיע יותר ממה שאפשר להפסיד לחלוטין, ומזהירה, שאיש, גם לא אנחנו, אינו יודע לחזות לטווח הקצר והבינוני את שער הביטקוין".