עדן גלנט, בן 23, היה אחד היוטיוברים הבולטים בישראל לפני שנעצר באוגוסט האחרון. 22 אלף ילדים ובני נוער עקבו אחרי ערוץ היוטיוב שלו, ESSVER, וההערצה שהם רחשו כלפיו לא ידעה גבולות. עבורם הוא היה כמו אלוהים. ומה עושים כשאלוהים בפני עצמו פונה אליך באופן אישי ומציע לך להצטרף אליו למשחק? ואיך מגיבים כשהוא מתחיל לבקש דברים אחרים?

"כשהוא פנה אליי והציע לי לשחק איתו, הרגשתי כאילו מדובר באלוהים. קפצתי משמחה, הייתי בעננים", העיד אחד הקורבנות של גלנט בפני חוקרי משטרת קריית גת. ״שיחקנו כמה דקות, ואז הוא ביקש ממני להוריד את המכנסיים, לגעת באיבר המין ולשלוח לו את הסרטון. הוא הבטיח שלא יספר לאף אחד, שאין לי מה לדאוג. גם הוא הוריד את מכנסיו כדי להוכיח לי שאין עם זה בעיה. עשיתי מה שהוא אמר לי".

העדות המטלטלת של הנער נגד גלנט היא אחת מתוך עשרות שהגיעו בשבועות האחרונים למחלק החקירות בתחנת משטרת קריית גת בפיקודה של רפ"ק קרן טולדנו. אחרי שהפרשה התפוצצה הן החלו לזרום בקצב מסחרר; עד כה התקבלו לא פחות מ-50 פניות והוגשו 19 תלונות. "בכל יום מגיעות עוד ועוד תלונות ופניות נגד גלנט. זו פרשה חמורה ומורכבת מאוד", הסבירה רפ"ק טולדנו, "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כיוטיובר וכדמות נערצת מאוד על ילדים ובני נוער. על פי החשד, הוא ניצל את הילדים לצרכיו המיניים. הוא ידע שהם קטינים, שאל מראש לגילם, וביקש מהם לשלוח לו סרטונים שלהם כשהם ללא מכנסיים וכשהם מבצעים בגופם מעשים מגונים. זה מחריד ומזעזע".

עדן גלנט (צילום: צילום מסך מפרופיל הפייסבוק של עדן גלנט)
עדן גלנט. בתום שירותו הצבאי ירד לארצות הברית למשך שנתיים | צילום: צילום מסך מפרופיל הפייסבוק של עדן גלנט

כרוניקת הניצול של גלנט נמשכה שנים באין מפריע, גם במהלך שירותו הצבאי שהחל בשנת 2015. המקרה הראשון הובא לידיעת המשטרה לפני שלוש שנים, כשנער בן 12 העיד שהתבקש על ידי גלנט להפשיל את מכנסיו ולבצע מעשים מגונים בעת ששיחקו ביחד במשחק רשת. המשטרה פתחה בחקירה והחרימה את מחשביו של גלנט; משם עבר התיק לפרקליטות, וחזר להשלמות חקירה. אלא שגלנט, אזרח אמריקאי, סיים את שירותו הצבאי במרץ 2018 ירד בינתיים מן הארץ. במשטרה לא הצליחו לאתר אותו ולזמנו לחקירה, והטיפול בתיק הוקפא זמנית. הנער שהחליט להגיש תלונה שילם ביוקר. חבריו לכיתה החרימו אותו; חלקם אף איימו עליו והיכו אותו בגלל שהעז להתלונן. ״הם לא האמינו לי שמה שהוא עשה לי היה נכון״, סיפר להוריו. ״הם חשבו שאני סתם ממציא דברים, שאני מדמיין״.

"אין ילד או נער שלא היו מסכימים לשחק עם עדן"

אחרי שנתיים בארצות הברית, גלנט חזר לישראל עם דרכונו האמריקאי. הוא שב לסורו במהרה, והחל ליצור קשרים עם נערים בני 12 ו-13 מכל רחבי הארץ. הוא התכתב איתם והתקשר אליהם, ואף הציע לשחק עם אלה שיצליחו לפצח את החידות שלו. מהר מאוד הוא החל לבצע מעשים מגונים באותם הנערים. את כל זה עשה מחדרו הקטן שבבית הוריו, באחד המושבים הסמוכים לקריית גת.

״שיחקנו כמה דקות, ואז הוא ביקש ממני להוריד את המכנסיים, לגעת באיבר המין ולשלוח לו את הסרטון. הוא הבטיח שלא יספר לאף אחד, שאין לי מה לדאוג. גם הוא הוריד את מכנסיו כדי להוכיח לי שאין עם זה בעיה"

פעילותו המחודשת של גלנט התגלתה הודות לאם לנער בן 14, שהתקשרה למוקד 105 של המשטרה המטפל בעבירות רשת כלפי קטינים. היא פרשה בפני השוטרת את מה שגלנט עולל לבנה, לכאורה, בעת ששיחק עמו. התיק הגיע למחלק החקירות בתחנת משטרת קריית גת, והועבר לידיהם של שמונה אנשי צוותי חקירה, בהם אנשי מודיעין וסייבר. מהר מאוד הם גילו שלגלנט היסטוריה ארוכה, לכאורה, של מעשים מגונים בילדים. "הבנו כבר שיש תיק נגדו מלפני כשלוש וחצי שנים, והבנו שהוא חזר לארץ וחזר לפעול״, הסבירה רפ״ק טולדנו. ״פתחנו בחקירה סמויה נגדו“.

אותו נער בן 14 היה רק אחד מני עשרות. בסופו של דבר הצליחו החוקרים לאתר כמעט עשרים נערים מכל רחבי הארץ, שעל פי החשד היו נתונים לתקיפה מינית מצדו של גלנט, והסכימו להגיש תלונה על אף ההתמודדות הנפשית הקשה שכרוכ בתהליך.

אחד המקרים החמורים ביותר התרחש באחת הערים בשפלה; לפי החשד, גלנט נפגש פיזית עם נער אחר, גם הוא בן 14 - וביצע בו מעשה סדום. במקרה זה, הנער עצמו התקשר למוקד 105 והתלונן נגד גלנט. "הנער תיאר בצורה מחרידה מה עולל לו גלנט", ציינה רפ"ק טולדנו. "זה המקרה הכי חמור בפרשה. יש לו שיטת פעולה ודפוס התנהגות זהים כדי לפתות נערים לעשות מה שהוא רוצה".

עדן גלנט (צילום: צילום מסך מפרופיל הפייסבוק של עדן גלנט)
ה-FBI עודכן בפרטי החקירה, ויחקור את הנושא גם בארצות הברית | צילום: צילום מסך מפרופיל הפייסבוק של עדן גלנט

על פי החשד, גלנט נהג ליצור קשר עם הנערים בשעות הערב; תחילה הוא הציע להם לשחק ביחד, ולאחר מכן ביקש מהם לשלוח לו סרטונים שבהם הם נוגעים בעצמם. בהמשך נהג למחוק את הסרטונים ולהעלים את העקבות שעלולות להפליל אותו. "הוא שאל אותי בן כמה אני. עניתי שאני בן 12, והוא המשיך לדבר איתי. הוא ביקש לשחק איתי. מי לא היה מסכים? אין ילד או נער שלא היו מסכימים לשחק עם עדן. אחר כך הוא ביקש שאוריד את המכנסיים ואגע בעצמי", סיפר אחד הנערים לבני משפחתו.

"לא עשיתי שום דבר בכוח, הם רצו בזה"

אלא שגלנט עשה טעות אחת יותר מדי. יום לפני שנעצר בבית הוריו, הוא התכתב עם אחד הנערים וביקש ממנו לשלוח סרטון אינטימי. גלנט לא הספיק למחוק את הסרטון וההתכתבות, ואלה הפלילו אותו כשנעצר. במהלך החקירה הוא הפגין קור רוח; הוא טען להגנתו שהכול היה בהסכמה, ושהנערים ששלחו לו סרטונים הצטלמו מרצונם החופשי. ״לא עשיתי שום דבר בכוח, הם רצו בזה״, אמר. ״הוא מחק את הסרטונים וההתכתבויות באופן שיטתי ובעזרת אפליקציות חדישות, אבל את הסרטון הזה הוא לא הספיק. הוא לא האמין שנעצור אותו כבר למחרת", חשפה רפ"ק טולדנו.

"הוא ביקש לשחק איתי. מי לא היה מסכים? אין ילד או נער שלא היו מסכימים לשחק עם עדן. אחר כך הוא ביקש שאוריד את המכנסיים ואגע בעצמי"

בעקבות חשיפת הפרשה, אימהות רבות החליטו להוציא את המחשבים של ילדיהן מהחדרים לסלון כדי לעקוב אחריהם ולמנוע מהם ליפול בשנית למלכודת כפי שטמן להם גלנט. "החלטנו שהמחשבים יהיו בסלון ולא בחדר, כדי שנוכל לפקח על הילדים שלנו טוב יותר", סיפרו כמה מהאימהות. "הילדים שלנו בטראומה מהפרשה וממה שהוא גרם להם. הם מטופלים על ידי עובדות סוציאליות ופסיכולוגיים".

מעצרו של גלנט הוארך ארבע פעמים, ובימים הקרובים צפויה הפרקליטות המלווה את התיק להגיש נגדו כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. במקביל, החוקרים שיגרו את המידע שבידיהם ל-FBI כדי לעדכן את רשויות האכיפה בפרטי הפרשה, ולבדוק האם גלנט פעל בשיטה דומה גם בארה“ב. בינתיים, במשטרה ממשיכים לאסוף עדויות ונוספות מנערים שנפלו קורבן לשיטתו של גלנט. ביממה האחרונה נערכו עימותים בינו לבין המתלוננים, והוא, כך מספרים במשטרה, מתקשה לתת תשובות לשאלות הרבות שעולות נגדו בחדרי החקירות.

הסנגור מטעמו של עדן גלנט, עו״ד ארז מושקוביץ, מסר בתגובה לדברים: ״מרשי בחור צעיר, חייל משוחרר ללא הרשעות קודמות. מרשי כופר בחשדות המיוחסים לו״.