מה קורה כשהחיקוי בארץ נהדרת נהיה קרוב יותר מדי למקור? כלומר, שממש תראו את פרצופו של ליברמן האמיתי במקום אסי כהן, את פניו של נתניהו במקום מראינו אידלמן, פניה האמיתיות של מינה צמח יופיעו על גופו של יובל סמו וליאור אשכנזי יהפוך לבני גנץ? ברוכים הבאים לדיפ-פייק - זיוף באמצעות בינה מלאכותית.

אריק דנינו, שעוסק באפקטים לווידאו, נתו לנו הצצה לזה. הוא לקח את השיר "עוד ועוד ועוד בחירות" של ארץ נהדרת, שמבוסס על המכתב של אביב גפן. באמצעות טכנולוגיית דיפ-פייק, הוא הלביש את פניהם של הפוליטיקאים ואנשי הציבור על השחקנים.

טכנולוגיית דיפ פייק מאפשרת לקחת פנים של מישהו, ולהדביק אותם על גופו של מישהו אחר. כן, תמיד היה אפשר לעשות את זה בקולנוע ותמיד עשו, אך הדיפ פייק הופך את זה להרבה יותר קל ונגיש. כל מה שצריך זה סרטונים של הפרצוף שאותו רוצים להלביש, והמחשב פשוט מפרק אותם בעצמו, ויודע לשחזר את הפנים בהתאם לסרטון החדש, ולפי תנועות הפנים של השחקן. במקרה של ארץ - זה לקח יום עבודה אחד בלבד של דנינו, אבל המחשב שהיה צריך לעבד את זה, עבד 10 ימים.

"ראיתי את ערוץ Ctrl Shift Face שעוסק בזה, וזה מאוד עניין אותי. וראיתי שזה לא כזה מורכב כמו שחשבתי בהתחלה", אומר דנינו ל-NEXTER, "חשבתי על חיקויים ועל ארץ נהדרת וחיפשתי משהו שיש לו פטנציאל להיות ויראלי ואמרתי יאללה, בוא ננסה". דנינו אומר שהדמות שיצאה הכי טוב היא גנץ, שאותו מגלם ליאור אשכנזי, "היה לי קשה להבדיל ביניהם", הוא צחק.

דיפ פייק אביגדור ליברמן על אסי כהן (צילום: מתוך ארץ נהדרת - עיבוד: אריק דנינו)
דיפ פייק אביגדור ליברמן על אסי כהן | צילום: מתוך ארץ נהדרת - עיבוד: אריק דנינו

כמו כל טכנולוגיה, דיפ פייק משמשת לדברים מגניבים מסוג זה, או בשביל להפוך את ביל היידר לטום קרוז כמו בערוץ שציין דנינו, ומצד שני אפשר לקחת את זה למקומות האפלים: לכפות על שחקניות השתתפות בפורנו, או ליצור פייק ניוז - להתחזות לטראמפ, או אובמה, או נתניהו או גנץ, או כל אחד אחר ולשתול מילים בפיהם כדי לחרחר בלגן (יותר ממה שהם עושים בעצמם).

הראיון עם דנינו יתפרסם בהמשך השבוע ב-next.