סיפורים על חיכוכים בין פעילי שמאל קיצוני לצה"ל אינם דבר נדיר, אך בדרך כלל אנחנו שומעים עליהם רק כאשר הם מידרדרים לאלימות או האשמות בהתעללות. הסיפור שכבש היום את הרשת הישראלית הוא דווקא סיפור של חיכוך שנגמר בטוב, בזכות התנהלות תקינה של קצין מגב, ברוח מטבע הלשון שטבע ראש הממשלה המנוח אריאל שרון - "בנחישות וברגישות".

 

בסרטון, שהועלה אמש (ש') לפייסבוק על ידי אסף יוסף, נראה קצין מגב פקד אלון טיב מדבר עם פעילי ארגון השמאל הקיצוני תאעיוש, המזוהה עם הפגנות אלימות נגד גדר ההפרדה ועם החשוד בפלילים עזרא נאווי. טיב מגיע למקום לאחר שמאבטח במחסום המנהרות שעל כביש 60, המפריד בין ירושלים לגוש עציון, עוצר את המיניבוס בו נסעו הפעילים בדרכם לאזור הר חברון.

מהרגע הראשון ברור שטיב לא מתכוון לצעוק, להתווכח או לתת לאנשי השמאל סיבה להתלונן עליו: "בוקר טוב, מה נשמע? הכל בסדר?, הוא פותח ולאחר שנענה ב"יכל להיות יותר טוב" מוסיף: "שבת, אחלה יום, יום יפה".

אנשי תאעיוש מתווכחים איתו ואף צועקים עליו, אך הוא נשאר רגוע, עונה לכל השאלות ומציג את "צו הרידוד" שקובע כי הוא רשאי להחליט למי מותר ואסור לעבור את המחסום. "לכל מי שיושב עכשיו במיניבוס הזה לא מאושר מעבר", הוא אומר ואז מכריז לכיוון הנוסעים שכבר ירדו מהרכב: "אנשים יקרים, אני מבקש ממכם לעלות למיניבוס, האוטובוס מסתובב ואתם חוזרים. אני מתנצל שהיום אני לא יכול לאפשר לכם לעבור, אולי ביום אחר, לא כרגע".

"שמחתי לתת לכם שירות", הוא מסיים.

כאן המקום לציין שכל זה אירע לפני כשנתיים וחצי, ב-21 בדצמבר 2014. לפחות שני סרטונים שצילמו יושבי המיניבוס הועלו לרשת עוד באותו סופשבוע והתפרסמו באתר האגודה לזכויות האזרח בישראל, כחלק מתלונה שהגישה לצה"ל בדרישה לעצור הגבלות על כניסת פעילי שמאל ליו"ש. המקרה אף פורסם אז ב"הארץ" - אך אמש הופץ מחדש בפייסבוק והפך ללהיט, עם יותר מ-155,000 צפיות, 3,500 לייקים, 1,000 תגובות וקרוב ל-3,000 שיתופים נכון לזמן הכתיבה.

המגיבים, מצידם, היללו את התנהגותו של הקצין. "תותח על", קרא לו אחד. "איזה מלך!!!", הוסיף אחר. "אלוף", כינה אותו מגיב נוסף. גם התואר "שפיץ" מצא את דרכו לאחת התגובות. היו גם כאלה שלא הסתפקו בתארים מחמיאים כלליים: "משטרת ישראל אתם צריכים להיות גאים בקצין הזה", כתב עמוס. "אם זה תלוי בי עכשיו אני מתחתן איתו וואלה אין כמוהו מלך הלוואי וכולם ילמדו ממנו איך מדברים", השתפך עידן. "אדיב וקשוח כמו שצריך שאפו גבר שבגברים", סיכם יהודה.

חלק מהמגיבים לא הצליחו להתאפק והביעו שמחה לאיד ואף שנאה של ממש, תוך הטחת קללות באנשי תאעיוש והצעת דרכים שונות ומשונות להתמודד איתם ביתר קשיחות - החל מהחרמת המצלמות והרכב ואילוצם להמשיך ברגל ועד הוצאה להורג ותלייה. אך רוב התגובות, לשם שינוי, פשוט התענגו דווקא על הסגנון המנומס והלא מתלהם.