אתגר הקינמון, עוד אחת מתופעות האינטרנט שהתפשטה בעולם בשנים האחרונות מטרידה מאוד את הרופאים. בגיליון אפריל של מגזין רופאי הילדים מזהירים רופאים מפני השתתפות באתגר בו בני נוער מכניסים לפיהם כף מלאה באבקת קינמון, אותה הם נאלצים להחזיק במשך 60 שניות לפני שהם שותים מים. התוצאה היא שיעול מאסיבי שבשל הקינמון מדיף ענן כתום, המזכיר עשן דרקונים. יותר ויותר בני נוער מנסים לבצע את התעלול המטופש הזה, מבלי שהם מודעים לסכנות הבריאותיות.

אין תמונה
זה נראה כמו רעיון טוב בזמנו. אתגר הקינמון שכבש את הרשת

הדו"ח, שנכתב על ידי חוקרים מאוניברסיטת מיאמי מציינים כי למרכז הרעלים בארצות הברית הגיעו כבר 222 פניות של נערים ונערות שנפגעו כתוצאה מניסיון לבצע את אתגר הקינמון, וזה רק במחצית הראשונה של שנת 2012, לצורך השוואה, בשנת 2011 כולה הגיעו רק 51 מקרים מסוג זה.

מתוך אותם מקרים, לפחות 30 צעירים נדרשו לקבל טיפול רפואי. על פי המומחים שהשתתפו בכתיבת הדו"ח, הסכנות העיקריות מתחילות בפגיעות זמניות כגון שיעול, דימום מהאף, חנק ותחושה שריפה בקנה הנשימה, ועד למקרים קשים יותר המצריכים הנשמה כמו קריסת ריאות.

על פי מחקרים שנעשו על בעלי חיים, בליעת כמות גדולה של קינמון (וכן, די בכף אחת) בכדי לגרום לנזק בלתי הפיך לריאות, היות והתבלין הפופולארי מכיל סיבי תאית שלא מתכלים בריאות וגורמים לצלקות ודלקתיות של דרכי הנשימה והריאות. מיותר לציין שחולי אסתמה או בעלי הפרעות כרוניות בדרכי הנשימה מועדים לסיכון במיוחד.

"זה טירוף מוחלט להשתתף בדבר כזה"

"הנערים מכניסים לפה אבקה צמחית שברור שאי אפשר לבלוע אותה, וזה אומר שהם בטוח שואפים חלק מהאבקה הזאת",  מסביר פרופ' פיני הלפרין, מנהל חדר מיון במרכז הרפואי "איכילוב", "לשאוף אבקה צמחית לריאות זה מאוד מסוכן, זה יכול לגרום לתגובה דלקתית, לתגובה אלרגית או לתגובה אסמטית, גם אצל נערים בריאים לחלוטין.

מקלות קינמון (צילום: עודד קרני)
קינמון מזיק המון | צילום: עודד קרני

"אם אתה כבר אסמטי ומנסה את התרגיל הזה, זה יכול להכניס אותך להתקף אסטמה מסכן חיים. גם אם אתה לא אסמטי, עדיין יכול להיווצר גוש גדול יחסית, כמו שקרה בחלק מהמקרים המדווחים בחו"ל והגוש הזה חוסם את סמפונות הריאות מה שמוביל לתמט ריאה (אבדן נפח הריאה) ולדלקת ריאות. כל זה לפני שאנחנו מדברים על החומרים הכימיים שנמצאים בתוך התבלין שחלקם מאוד לא נעימים לגוף, בקיצור זה נשמע לי טירוף מוחלט להשתתף בדבר כזה"

דיז'ה ריד נערה ממישיגן שנפגעה קשה מניסיונה לעמוד באתגר הקינמון, סיימה את החוויה הזאת באשפוז, עם קריסת ריאה ועם חבר קטן – משאף, שילווה אותה לכל החיים. בעקבות החוויה שלה, היא פתחה אתר אינטרנט בו היא מבקשת לספר את סיפורה ולהפיץ אותו לבני הנוער בכדי שיבינו שמה שמסוכן, הוא ממש לא קול. "בפעם הרביעית שביצעתי את האתגר עם חברה, התחלתי לצחוק ואז להשתעל ושאפתי את האבקה לתוך הריאה הימנית שלי, מה שגרם לקריסתה", היא מספרת באתר, "אחרי אשפוז של ארבעה ימים הלקח נלמד. אני מבקשת ממכם לא לעשות את זה, זה מסוכן לבריאות"

זהו לא הטרנד המדבק והמסוכן היחיד שמסתובב בקרב בני נוער בארץ ובעולם, בשבוע שעבר נער ישראלי איבד אצבע לאחר שצילם את גרסתו ל"שיר הסכין", בו נערים ונערות מצלמים עצמן מבצעים שיר מיוחד תוך כדי שהם מעבירים במהירות סכין חדה בין אצבעותיהם.

וגם התופעה החדשה שנקראת אתגר הקונדום, גם כאן בני הנוער מצלמים עצמם ומעלים לרשת וידאו בו הם מסניפים קונדום ומוציאים אותו דרך הפה.

כל אלו מזכירים לנו שלא פשוט להיות טינאייג'ר, אבל עוד יותר קשה להיות הורה לאחד כזה. לא בכדי ד"ר סטפן פונט, דובר האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים קורא במחקר להורים ולרופאים "לפעול מיידית ולהעלות את המודעות לסיכונים המשמעותיים של הדבר הזה, ולשים לב למה הילדים שלהם עושים כשהם על המחשב".

>> איפה טעינו? טירוף חדש ביוטיוב - "אתגר הקונדום"