מה לא עושים בשביל לייקים: משפיעני רשת גנבו ספינת חילוץ והצלה באזור השיטפונות במחוז חנאן, לכאורה – ועוררו את זעמם של כוחות החירום.

בסרטון שעלה בסוף השבוע (שישי) לרשת החברתית הסינית Weibo, ניתן לראות את המהומה שנוצרה בין כוחות החילוץ בעיר שינשיאנג לבין המשפיענים שמככבים במקבילה הסינית של טיקטוק, דואו-יין (Douyin).

לפי הדיווחים, אנשי כוחות החירום טענו בסרטון שחיפשו אחר הספינה שנגנבה במשך יותר מארבע שעות. בתגובה, כוכבי רשת הסבירו שהם ניסו לעזור בחילוצים, אך אנשי החילוץ לא השתכנעו – והזעיקו את המשטרה המקומית, שעדיין חוקרת את האירוע.

בראיון שהעניק לעיתון China Youth Daily, ראש צוות החילוץ דונג לין טען שהספינה ספגה נזקים חמורים ושמשפיעני הרשת בזבזו שעות ארוכות מזמנם של אנשי כוחות החירום. "ראיתי אותם והם היו כאן מהיום הראשון של ההצפות, הם צילמו סרטונים ושידרו בלייב", הוסיף.

משפיעני רשת גנבו ספינה בשיטפונות במחוז חנאן
העימות. צילום מסך מתוך Weibo

לפי הדיווח ב-SupChina, החשבונות של שני המשפיענים הוסרו מאז מהרשת דואו-יין - אך לרשת כבר הגיעו כמה מהסרטונים המצונזרים, בהם הם כורעים מול המצלמות ומתחייבים לעזור לאנשי חנאן. והם לא היחידים: מאות כוכבי רשת נוספים זרמו לאזורי השיטפונות תוך התעלמות מהוראות הרשויות. הנהלת הרשת החברתית הסינית הסירה 98 סרטונים והשעתה 42 חשבונות, כששמונה מתוכם הושעו לצמיתות.

עד כה, השיטפונות הקטלניים במחוז חנאן גבו את חייהם של 302 בני אדם, כשעשרות עדיין מוגדרים נעדרים. הפגיעה הקשה ביותר נרשמה בעיר ג'נגג'ואו, בירת המחוז, שספגה 617 מ"מ של משקעים תוך שלושה ימים – קרוב לכמות המשקעים השנתית, שעומדת על כ-640 מ"מ בממוצע.