התמונה החושפנית של אמנדה טוד
דמות חינוכית? גיבורה? מקור להשראה?

מותה של אמנדה טוד, בת ה-16 שלפני כשבועיים שמה קץ לחייה בגלל בריונות רשת, ממשיך להסעיר את העולם, ובעיקר את מוסדות החינוך בקנדה. אחרי ההלם הראשוני, מגיעות המסקנות, הניתוחים וגם הביקורות. 

השבוע שלח משרד החינוך הקנדי מזכר מיוחד לבתי הספר האזוריים ובו התבקשו המורים להימנע מלהראות את סרטון היוטיוב של טוד. כך לפי דיווח של הסאן הקנדי

"עדיף שהמורים לא ייראו את סרטון היוטיוב בכיתה", נכתב בתזכיר, שמתעלם לגמרי מהעובדה שהתלמידים לא באמת צריכים את המורים כדי לראות סרטונים ויראליים ברשת. הנימוק מאחורי הבקשה נובע מכך שלדעת מנסחיו, מומחים בתחום בריונות רשת, הווידאו יכול להוות "גירוי טראומתי" ו"עשוי להוביל בני נוער ובוגרים פגיעים להאמין שבריונות גורמת להתאבדות, מה שבאופן מסוכן מאוד מפשט מאבק מורכב ואישי מאוד עבור אנשים רבים".

עוד נכתב בתזכיר כי הקרנתו של הקליפ אינה תורמת בשום צורה כדי "לעזור או לטפל בבריונות או מחשבות אובדניות" ומצוין כי יכול להיות שיש תלמידים שעד עכשיו נמנעו בכוונה מלראות את הווידאו כי "הם יודעים שהוא עלול לשמש עבורם טריגר לפגיעה עצמית". כמובן שמדובר רק בהצעה, וההחלטה האם להשתמש בסיפורה של הנערה כדי להעביר מסר כלשהו, נתונה בידיו של כל מורה. 

אמנדה טוד היא מודל לחיקוי?

סיפורה של טוד כאמור זכה לסיקור נרחב, כשרבים תיארו אותה כמלאך, קורבן, חפה מפשע, מודל לחיקוי וסיפורה הוגדר לא פעם כטראגי אך גם מעורר השראה. עם זאת, באופן טבעי התעורר גם זרם מבקרים שהתנגד להפיכתה של טוד לדמות מוערצת, או דמות כלשהי בכלל. בין היתר הופצה ברשת תמונה המשווה בין טוד לבין פריס הילטון. כשבשתי התמונות מצוין כי גם הילטון וגם טוד הצטלמו בעירום, אבל מצד שני הראשונה מוגדרת כמופקרת, בעוד שהשנייה כמעוררת השראה. ההשוואה מעט מרגיזה, בטח לאור העובדה שטוד היתה בת 12 בלבד כשהצטלמה בתמונות החושפניות.  

השוואה של אמנדה טוד לפריס הילטון
מצא את ההבדלים. מימין אמנדה טוד. משמאל, פריס הילטון

המטריד עדיין לא נתפס

בשבוע שעבר הודיעה קבוצת ההאקרים אנונימוס כי הצליחה לחשוף את האיש שפירסם את התמונות החושפניות של טוד, והמשיך להטריד ולסחוט אותה גם אחרי. הקבוצה מיהרה לחשוף את שמו ושם משפחתו, תמונתו, כתובת המייל שלו, עמוד הפייסבוק שלו ועוד פרטים אישיים נוספים.

מיד עם הפירסום, זכה האיש ללינצ' אינטרנטי ואף החל לקבל איומים על חייו. לפני מספר ימים, הודיעה המשטרה האזורית כי הקבוצה חשפה את האיש הלא נכון. אבל גם הוא לא לגמרי חף מפשע, כי בלי קשר להפצת התמונות של טוד, הוא מואשם בימים אלה בהטרדה של קטינה אחרת. 

>> צפו: מתיחת המעלית הכי מלחיצה שראינו

>> וגם: אז מה באמת עובר על אישה במחזור?