במהלך סוף השבוע סער האינטרנט סביב דיווחים שהופצו בו, לפיהם האחראי לתקלה הגדולה של טקס פתיחת אולימפיאדת החורף בסוצ'י - כאשר הטבעת החמישית של סמל האולמפיאדה לא נפתחה - נמצא מת בחדרו. אך למעשה, הדיווחים מבוססים כולם על טקסט סאטירי, שכל קשר בינו לבין המציאות מקרי בהחלט.

הדיווח על המוות המסתורי של האיש הגיע מאתר The Daily Currant, שמטרתו לדברי עצמו "ללעוג לבורות ההססנית החוסמת את התקדמותנו, ולקדם אינטליגנציה – הדוחפת אותנו קדימה". למקרה שלא ברור מה זה אומר לגבי תכני האתר, מבהירים יוצריו כי "הסיפורים שלנו בדיוניים לחלוטין".

אך רבים ברחבי הרשת לא הבינו את ההומור הדק, ושיתפו את הדיווח של האתר ההיתולי כאילו היה אמת. שעות בודדות לאחר פרסומה כבר רשמה הידיעה עשרות אלפי שיתופים בפייסבוק ועוד אלפים בטוויטר.

עוד NEXTER כל הזמן בעמוד הפייסבוק

כך זה נראה ביום שישי: הטבעת החמישית של הסמל האולימפי לא נפתחה

הידיעה שפורסמה באתר בשבת פתחה במשפט "האדם האחראי להפעלת הטבעות האולימפיות במהלך טקס פתיחת אולימפיאדת החורף ברוסיה אמש נמצא מת היום". האתר נתן לאדם את השם בוריס אבדייב, כתב כי "לפי דיווחים מקומיים" הוא נמצא מת בחדר המלון שלו בעיר סוצ'י והמשיך בתיאורים היתוליים של סימני הדקירה הרבים שנמצאו על גופו ואיך המשטרה הרוסית הגיעה מהם למסקנה שמדובר בתאונה וש"אולי הוא מעד ונפל על סט סכינים".

התקלה המדוברת, כזכור, אירעה בטקס הפתיחה של האולימפיאדה היקרה בהיסטוריה, המתארחת בימים אלו בעיירה סוצ'י שלחופי הים השחור. מייצג אור שאמור היה להיפתח מפתיתי שלג לסמל חמש הטבעות של האולימפיאדה כשל, ורק ארבע מתוך חמש הטבעות נפתחו. מעניין לציין כי הטבעת שלא נפתחה היתה הטבעת הימנית העליונה, שבעלי זיכרון ארוך ציינו כי היא אותה טבעת שהוצגה שבורה על עמוד השער של מגזין Sports Illustrated במאי 1984, בעת שהאולימפיאדה ברוסיה הוחרמה על ידי מספר גדול של מדינות. צופים ממדינות מערביות מיהרו ללעוג לתקלה ולנחש שהאחראי לה יבוא על עונשו תוך זמן קצר על ידי משטר פוטין, והידיעה היתה השלמה של הטקסטים הציניים בנושא.

נזכיר כי זו לא פעם ראשונה בה ידיעה היתולית הופכת לתוכן המועבר ברשת כאמת לאמיתה. בעבר הצליחו מספר אתרים הומוריסטיים כגון TheOnion לבלבל גולשים ואף משטרים, כאשר ידיעות מסוימות כמעט גרמו לתקריות דיפלומטיות. לאחרונה אף הופצה ברשת ידיעה מאתר היתולי לפיה צפון קוריאה הודיעה לאזרחיה כי שלחה אסטרונאוט לשמש. לפני שיתוף ידיעות כאלה חשוב לבדוק אם הן הופיעו בגופי תקשורת גדולים ומוכרים. גם היגיון בריא לא יזיק – כך, לדוגמא, סביר יותר שנאמין לידיעה על שליחתו של האחראי על התקלה באולימפיאדה לגולאג בסיביר מאשר לידיעה בה מוגדר מותו בדקירות סכין כ"תאונה מצערת".

>> 32 ישראלים שאתם חייבים לעקוב אחריהם בפייסבוק

>> הספורטאי נתקע בשירותים וניפץ את הדלת כדי להיחלץ