התקשר לקטינים והטריד. ארכיון (צילום: רויטרס)
"כשזה הגיע למשפחה שלה היא התמוטטה סופית, הרגשתי שהיא גוססת לי בידיים" | צילום: רויטרס
אם אתם חברים בקבוצה אחת או יותר בווטסאפ, סביר להניח שנתקלתם בימים האחרונים בסרטון שהפך לוויראלי מאוד בסמארטפונים, ובו נראית בחורה צעירה המצולמת על ידי בן זוגה במהלך אקט אינטימי במעלית. 

רגע לפני שאתם רצים לחפש אותו. זה הזמן לספר לכם, שאותה בחורה מאושפזת כרגע בבית חולים פסיכאטרי היות והיא במצב קשה ואף אובדני בעקבות הפרסום המביך. "צריך לראות אותה כדי להבין", אומרת כ' חברתה שמבלה איתה בימים האחרונים. "היא על כדורים פסיכיאטרים, כמו זומבי וכבר נסיתה לסיים את חייה באמצעות בליעת כדורים. אני לא עוזבת אותה לרגע, זה עוול גדול מאוד".

כשהנפגעת לצדה, כ' מספרת איך הכל התחיל: "זה היה ב-1 בינואר, היינו יחד אצל אימא שלה אחרי הסילבסטר ופתאום היא מקבלת הודעה בפייסבוק עם לינק לסרטון ממישהו שהיא לא מכירה שכתב 'את בחורה יפה חבל שאת עושה דברים כאלו'. היא הייתה בהלם טוטאלי והתמוטטה מיד. לפני כן היא קיבלה כל מיני מיילים מאנשים שהיא לא מכירה ומאות הצעות חברות מזרים בפייסבוק, אבל עד לאותו בחור שצירף לינק היא לא ידעה במה מדובר ומה רוצים ממנה".

הסרטון הוסר במהרה מהרשתות החברתיות, אך המשיך לעשות את דרכו באמצעות הסמארטפונים, עד שהגיע גם לאחיה ולאימה של אותה בחורה, "כשזה הגיע למשפחה שלה היא התמוטטה סופית, הרגשתי שהיא גוססת לי בידיים, היא לקחה כדורים וניסתה לסיים את חייה. התקשרתי למד"א, ומאז אנחנו עם פסיכיאטר צמוד ועובדת סוציאלית צמודים". 

נקמה על הפרידה

לדברי כ', הרקע לפרשה הוא מערכת יחסים בת חצי שנה שניהלה אותה בחורה עם גבר בן 38, שנולדה לאחר ידידות ארוכה. אלא שהשניים נפרדו וכמה חודשים לאחר הפרידה הבחור החל להעביר את הסרטון בין חבריו. "היא לא אומרת שהיא תמימה, היא אהבה להצטלם איתו, אבל לא ציפתה שאבא שלה וכל המדינה ייכנסו לחדר המיטות שלה. היא מעולם לא הסכימה להפצת הסרטון, היא בחורה טובה ומה שנעשה כאן זה אונס וירטואלי. היא כל היום בוכה ואומרת 'תגידו לי שזה לא אמיתי', זאת בחורה עם כל כך הרבה שמחת חיים, שפתאום הפכה לזומבי עם עיניים נפוחות מרוב בכי. זה ממש ממש סרט רע".

עו"ד גיא אופיר
"עצם הצילום זה לא עבירה, אבל הפצה היא עבירה". עו"ד אופיר
מעבר לדיון המוסרי סביב הפצת הסרטון והעברתו בין אנשים, יש גם שאלה חוקית שהתשובה עליה ברורה מאוד: "מדובר בעבירה פלילית על חוק הגנת הפרטיות, החוק למניעת הטרדה מינית וגם עבירה על חוק לשון הרע", אומר עו"ד גיא אופיר בעל משרד המתמחה בעבירות אינטרנט, הגנת פרטיות ולשון הרע, "החטא הראשוני של המצלם הוא שהוא העביר את זה לחבר. ברגע שזה הופץ הלאה, כל מי שמבצע הפצה של הסרטון הזה עלול למצוא את עצמו במצב של אחריות משפטית. לגבי אותו בחור שהפיץ וצילם, עצם הצילום זה לא עבירה, אבל הפצה היא עבירה על חוק הגנת הפרטיות.

"ברגע שמפרסמים משהו כזה, נטל ההוכחה על המפרסם להראות שהאישה המוצגת בסרטון נתנה את הסכמתה לפרסום. גבר או אישה יכולים להסכים שיצלמו אותם מבצעים אקט מיני ואף שנוכחים בחדר עוד  אנשים, זה לא מהווה הסכמה שכל העולם יצפה בזה. כרגע לבחורה יש כמה אפשרויות, האחת להגיש תלונה למשטרה, שככל הנראה, תסגר מחוסר עניין. ובמקביל לפנות לעו"ד המתמחה בלשון הרע ולהגיש קובלנא פלילית פרטית. וכאן כל מי שמעורב בהליך, כלומר כל מי שמפיץ או העביר את הסרטון חשוף לסנקציות של הליך פלילי לכל דבר. במקרה כזה העונש הקבוע בחוק הגנת הפרטיות הוא עד חמש שנות מאסר.

"סביר שהבחור יקבל עבודות שירות וקלון פלילי. בנוסף או לחילופים היא יכולה לנקוט בהליך אזרחי בו היא תבקש פיצויים על הפרסום והפגיעה בשמה. גם אם לאדם אין שם טוב, או בהקשר הזה בהנחה שהוא מתירן מבחינה מינית – עדיין יש לו את הזכות שלא יפרסמו עליו משהו שאין בו עניין לציבור. כאן לא תעמוד להגנת הנתבע טענת ה'אמת דיברתי' כי זכותו של האדם לפרטיות חלה גם כאשר מדובר בפרסום דברי אמת. על המפרסם חובה להראות שהיה עניין ציבורי בפרסום, ולא במובן הרכילותי. בהליך ללא הוכחת נזק היא יכולה לקבל עד 140 אלף שקלים אך במקרה הזה, ישנם נזקים ועליהם היא יכולה לקבל הרבה כסף, אם תוכיח אותם בבית משפט".

כ' וחברתה המצולמת כבר הגישו תלונה במשטרה, ומדוברות מרחב השפלה נמסר כי התלונה בחקירה. כמו כן הבחורה שכרה במקביל את שירותיה של עורכת דין, בכוונה להגיש תלונה פלילית ואזרחית: "יש כאן עבירה בסיסית מאוד על חוק הגנת הפרטיות", אומרת עו"ד בתיה זקס, המייצגת אותה, "לצערי החוק לא לגמרי מכסה את המצב עד הסוף כי כאן מדובר גם בגרימת חבלה נפשית קשה. חשוב להדגיש שכל מי שמפיץ את הסרטון או מראה אותו – שותף לעבירה. וברגע שנעביר את כל הפרטים למשטרה גם הם צפויים להחקר".

תגובה:

* עמיחי אסנפי, עורך דינו של הצעיר מסר: ״מרשי אדם נורמטיבי שמעולם לא פגע באדם או בפרטיותו של אדם.
חבל שהמתלוננת משיקוליה שלה בחרה להפיץ סרטים המתעדים יחסים מיניים בינה לבין מרשי.
יחסים מיניים אשר צולמו בין השאר במכשיר הסלולארי של המתלוננת, לבקשתה היא ובהסכמתה המוחלטת, כשאחרים נוכחים או מצלמים. יוזכר, כי אין זו פעם ראשונה בה המתלוננת מצלמת עצמה באקטים מיניים.
מרשי לא היה מעלה על דעתו להפיץ ביודעין בדרך כלשהי, סרטון המתעד אותו עצמו במהלך מגע מיני, אותו הוא תופס כאינטימי, באופן שהיה חושף אותו לביקורת ציבורית, חברתית ומוסרית.
על כן, על פניו טענת המתלוננת כי מרשי בחר להפיץ את הסרטון – תמוהה בלשון המעטה.
למעלה מן הצורך יוער, כי מרשי שולל בכל תוקף את טענותיה השקריות של המתלוננת כפי שנמסרו לו, כי התנצל בפניה בעבר על פרסום הסרטון, מעשה אותו הוא כמובן מכחיש.
בכוונת מרשי לנקוט בצעדים משפטיים מידיים נגד המתלוננת ואחרים, בשל הפצת דיבה נגד מרשי והכפשת שמו הטוב ברבים״.