סיפורה קורע הלב של אמנדה טוד, נערה כמעט בת 16 מקנדה כבש ביממה האחרונה את הרשת. טוד פירסמה ביוטיוב סרטון ובו היא חלקה עם הגולשים את סיפורה הכואב. על ההתעללות על ידי בני כיתתה ברשת ובבית ספר ועל הקושי שלה להמשיך ולהתמודד עם זה. ביום חמישי האחרון, נודע כי הצעירה שמה קץ לחייה - פחות מחודש לפני יום הולדתה ה-16.

אמנדה טוד (צילום:  Photo by Flash90)
"אני נאבקת כדי להישאר בעולם הזה" | צילום: Photo by Flash90

מיד עם פרסום הידיעה על מותה, גם היא התגלגלה דרך הרשתות החברתיות, הגולשים החלו להפיץ את סיפורה. הפייסבוק הוצף בפוסטים על הנערה ועל בריונות ברשת בכלל ושמה אף הפך ל"נושא חם" (טרנד) בטוויטר בקנדה. גם קבוצת פייסבוק חדשה בשם Rest in paradise Amanda Michelle Todd נפתחה בפייסבוק, שכרגע מונה למעלה מ-32 אלף חברים שהצטרפו בתוך יום אחד. הקבוצה מוקדשת לזיכרונות על הנערה ופוסטים מעודדים נגד בריונות ברשת ובכלל.

"עצוב לי שהילדה הצעירה הזו בחרה בדרך הזאת כדי לברוח מהעינוי שלה" כתבה אחת מהגולשות בפייסבוק, צעירה אחרת צייצה בטוויטר: כולכם יכולים לדבר ולכתוב נגד הבריונות ברשת, זה לא ישנה דבר. לעמוד לצד אנשים שעוברים את זה ולהגן עליהם, כן ישנה משהו", עוד גולש כתב: "הסיפור שבר לי את הלב". סיפורה של הנערה זכה לסיקור נרחב באתרים גדולים וכלי תקשורת מרכזיים בעולם. הגולשים גם ביקשו לשתף את הווידאו של טוד, כדי לזכור אותה וגם את סיפורה שכה רבים יכולים להזדהות איתו.

הכל בגלל תמונה חושפנית

אין תמונה
"אין לי אף אחד"

בחודש שעבר, טוד העלתה ליוטיוב סרטון בן 9 דקות, שמאז יום שישי, כבר זכה למאות אלפי צפיות. בסרטון, תחת השם: "הסיפור שלי: המאבק, ההתעללות, ההתאבדות, הפגיעה העצמית", הנערה מחזיקה בידה כרטיסיות שמספרות את האירועים בחייה, ומחליפה ביניהן כשהשיר העצוב Hear you me מתנגן ברקע.

בסרטון הנערה חושפת בין היתר חוויה נוראית שעברה לפני כשלוש שנים, כשהיתה בכיתה ז'. בשיחת וידאו צ'אט עם צעיר זר, היא הסכימה להצטלם בתמונה חושפנית. שנה אחר כך, מספרת הנערה דרך הכרטיסיות המתחלפות, הוא יצר איתה קשר בפייסבוק ואיים שיפיץ את התמונה המביכה לכל חבריה, אם היא לא תציג בפניו "שואו חדש".

הצעירה סיפרה שהבחור ידע היכן היא התגוררה, ידע באיזה בית ספר למדה ואפילו ידע את שמותיהם של בני משפחתה וחבריה. בסופו של דבר, הצעיר קיים את הבטחתו ואכן הפיץ את התמונה שלה ל"כולם".

התקרית הכניסה את הצעירה לדיכאון, פחדים והתקפי חרדה. היא סיפרה שהתנסתה בסמים ואלכוהול כדי לנסות לשכוח את מה שקרה.

טוד אפילו עברה לעיר אחרת והחליפה בית ספר, אבל זה לא עזר, ושנה אחרי, אותו בחור יצר עמוד פייסבוק ובו הוא שם כפרופיל את התמונה החושפנית שלה. "בכיתי כל לילה, איבדתי את כל החברים שלי ואת כבודי", נכתב על הכרטיסיות המצמררות שהנערה מחליפה בווידאו. היא ממשיכה ומספרת שהחלה לחתוך את עצמה.

בהמשך היא חושפת עוד אירועים שפגעו בה, על מערכות יחסים שלא צלחו, חברים שברחו. טוד חושפת שניסתה לשים קץ לחייה על ידי שתיית חומר הלבנה ובליעת מנת יתר של כדורים נוגדי דיכאון, אבל העינוי שלה נמשך.

"אני נאבקת כדי להישאר בעולם הזה, כי הכל פשוט נוגע בי עמוקות. אני לא עושה את זה כדי לקבל תשומת לב, אני עושה את זה בשביל השראה, כדי להראות שאני יכולה להיות חזקה. פגעתי בעצמי כדי לנסות ולגרום לכאב לעבור, כי אני מעדיפה לפגוע בעצמי מאשר במישהו אחר. שונאים הם תמיד שונאים, אבל בבקשה אל תשנאו אותי". סיפורה העצוב של טוד הסתיים בטרגדיה, כשהמשטרה מצאה את גופתה בביתה ולאחר חקירה אישרה כי אכן מדובר בהתאבדות.

>> צפו: קרא למגישה שמנה וקיבל תגובה שהסעירה את הרשת

 >> יאללה טוסי: הקמפיין שמכעיס את גולשי פייסבוק