ריטה פרסונס (מתוך עמוד הפייסבוק המוקדש לזכרה)
לא יכלה לסבול יותר את ההצקות. ריטה פרסונס | צילום: Photo by Flash90

בחודש אוקטובר האחרון, ריטה פרסונס בת ה-17, ניסתה לשים קץ לחייה בביתה שבנובה סקוטיה, קנדה. אתמול, לאחר שאזלו הסיכויים להצליח להציל אותה, היא נותקה ממכונת ההחייאה ומתה.

הסיפור של ריטה, כואב במיוחד לנוכח ההשפלה שעברה, שגרמה לה לשים קץ לחייה. כשהיתה בת 15, היא עברה אונס אכזרי בידי קבוצת בנים, שגם תיעדו  את האירוע והפיצו את התמונות ברשת וביניהם. בשנתיים שחלפו בין האונס לבין ניסיון ההתאבדות, המשטרה לא עצרה אף אחד מהנאשמים, לא על החלפת חומרים המכילים פורנוגרפיית קטינים ולא על אונס. התמונות החליפו ידיים ברשת, וריטה הושפלה פעם אחר פעם.

בואו לפייסבוק של נקסטר

"הם היו שולחים לה הודעות סמס. 'היי, רוצה לשכב איתנו?'" סיפרה אמה של הנערה בראיון לעיתון מקומי. היא הוסיפה: "בנות היו שולחות לה הודעות על כך שהיא פרוצה".

ריטה פרסונס (מתוך עמוד הפייסבוק המוקדש לזכרה)
"ריטה הלכה לעולמה בגלל ארבעה נערים שחשבו שזה בסדר לאנוס ילדה ולהפיץ את התמונות ברשת" | צילום: Photo by Flash90

הסיפור של ריטה מזעזע במיוחד בשל העובדה שבשנתיים שבהן התעללו בה כמעט בכל דרך אפשרית ברשת, היא נאלצה לעבור בין בתי ספר על מנת לברוח מהשמועות וההשפלות, אך אלה רדפו אחריה גם לשם. הרשת שימשה כר פורה, בה חוותה הנערה הצעירה התעללות חוזרת. עד שלבסוף כאמור שמה קץ לחייה. בכל התקופה הזאת, מעולם לא נעצר אף חשוד במעשה. זאת למרות שהיו ראיות מצולמות. "אין לנו ראיות נגד מי שצילם את החומר" אמרו במשטרת קנדה וסגרו את התיק. 

בהודעה שפרסמה אמה של ריטה בדף הפייסבוק המוקדש לזכרה, היא מנתה את האשמים: "ריטה הלכה לעולמה בגלל ארבעה נערים שחשבו שזה בסדר לאנוס ילדה בת 15 ולהפיץ את התמונות ברשת על מנת לשבור את רוחה. כי זה כיף. שנית, גם ההטרדות הרבות, הסמסים וההאשמות שמעולם לא הפסיקו, גם אותם צריך להאשים. ולבסוף, מערכת המשפט שאכזבה אותה. אלה האנשים שלקחו את חייה של הילדה היפה שלי. ריטה עמדה לצדם של אחרים. הראתה חמלה לבעלי חיים ואנשים. היא היתה אומנית מדהימה. היא עשתה את חיי שלמים. כשריטה נולדה הקדשתי את כל חיי אלייה והבטחתי לה את העולם. אחרים בעולם לקחו אותה ממני".

המקרה של ריטה בת ה-17 מצטרף למקרים רבים וכואבים שנרשמו בתקופה האחרונה, ואלה רק המקרים שפורסמו בתקשורת. המקרה הבולט ביותר, גם הוא ארע בקנדה וגם הוא קרה באוקטובר האחרון הוא של אמנדה טוד, נערה בת 16 שפירסמה סרטון ביוטיוב ובו הודיעה על התאבדותה.

גם טוד סבלה מהצקות וירטואליות של בריונים, אחרי שתמונות חושפניות שלה הפכו לוויראליות ונפוצו ברשת. גם הסיפור של טוד, הסתיים באסון. מקרה בולט נוסף שסוקר בהרחבה ממש לאחרונה, הוא האונס בסטיובונוויל, שבו נערה שיכורה ומסוממת נאנסה על ידי חבורת שחקני פוטבול, ואלה הפיצו את התמונות ברשת. המקרה האחרון, בניגוד לקודמיו, הסתיים במעצר של שניים מהנערים, זאת ככל הנראה בגלל הפרסום העולמי של הסיפור. 

>> צייצה "אני לא יכולה יותר" וקפצה מתחת לרכבת לעיני כל בית הספר

>> נערה יפהפיה תלתה את עצמה אחרי שקראו לה "מכוערת"