רץ בפייסבוק, תלוש משכורת פיקטיבי של אברך
"תלוש המשכורת" שהופץ השבוע ברשת

באופן טבעי, תלמידי הישיבות והאברכים זכו ללא מעט חצי ביקורת בתקופה האחרונה. באצטלה של דרישה לצדק חברתי ולשוויון בנטל, נתקלנו לא אחת בתכנים ביקורתיים בהקשר זה שהפכו לוויראליים ברשת לאורך אותה תקופה. כזה הוא גם הפוסט הבא שמופץ בשבועות האחרונים בפייסבוק וגם במייל.

הפוסט הנ"ל שותף על ידי גולשת פייסבוק בשם נרקיס כהן, ובפחות מיממה צבר כבר למעלה מ-530 שיתופים, לצד שיתופים רבים בפוסטים שהעלו תמונה זו במהלך השבועות האחרונים. כפי שניתן לראות, לא מדובר בתיעוד של תלוש משכורת אמיתי, אלא בהצגת נתונים שאמורים לייצג את הכנסתו של אברך בחודש מסוים. בין היתר מצוין מצבו המשפחתי של האברך, ממה מורכב שכר היסוד שלו ואלו הטבות הוא מקבל בגלל היותו אברך.

הנשים החרדיות יולדות פחות? (צילום: רויטרס)
אתר דוסים: "אברך צריך להיות במקום עבודתו 45 שעות שבועיות, ואם יעדר עלול למצוא עצמו בחוץ" | צילום: רויטרס

כאמור, הפוסט הזה הופץ גם במייל, אלא ששם הוא הופיע כ"תלוש משכורת של אברך לחודש יולי, 2012", ופורסם בעוד מספר מקומות ברשת. בין היתר, הוא הגיע גם לאתר "דוסים", שם ניתחו כמעט אחד לאחד את הסעיפים. לטענתם, מדובר בלא יותר מאשר מייל נוטף שנאה.

"אברך צריך להיות במקום עבודתו 45 שעות שבועיות", נכתב באתר, "ואם יחסיר יום בגלל מחלה, עלולה להגיע ביקורת והוא עלול למצוא עצמו בחוץ. אם ניקח בחשבון שהוא צריך 3 פעמים ביום להתפלל, הרי ששעות הלימוד אף מתארכות. מלגת האברך היא 800 שקל מהמדינה (וגם היא לא מעוגנת בחקיקה אלא תלויה בגחמות פקידי האוצר) והשאר במטבע חוץ. רוב האברכים אינם מקבלים הבטחת הכנסה, שמיועדת למי שמצבו הכלכלי רע, ומיועדת גם לחילונים". עוד נכתב באתר ש"קיצבאות ילדים ניתנו לכלל האוכלוסיה שמהילד הרביעי הקיצבה יורדת, דווקא משום שלחרדים יותר ילדים". 

בעידן שבו כל אחד יכול להציג נתונים להפיץ במהירה ברחבי הרשת, קשה לדעת בוודאות האם מדובר בממצאים מהימנים או בהצגת נתונים מניפולטיבית.

>> הכתבה פורסמה לראשונה ב-FEEDER