"קבלו מדריך לספוטיפיי פרימיום בחינם": בשבוע האחרון רצים בטיקטוק בישראל סרטונים שמסבירים כיצד אפשר להוריד בחינם אפליקציות ושירותים בתשלום, כמו ספוטיפיי ואפל מיוזיק. הסרטונים זוכים לעשרות אלפי לייקים ואלפי תגובות ושיתופים – אך אלה שממלאים את ההוראות חושפים את עצמם לסכנה חמורה: מפריצה ועד גניבתו והפצתו של כל המידע במכשיר.

מאחורי חלק מאותם סרטונים עומדת ס', כוכבת טיקטוק ישראלית שמפרסמת מדריכים וטיפים בנושאים טכנולוגיים. בסרטון שהעלתה בשבוע שעבר (שני) על הורדת ספוטיפיי בחינם, וזכה לכמעט חצי מיליון צפיות, היא מעודדת את המשתמשים להוריד פרופיל (אוסף הגדרות, Configuration Profile) ששמו Apps4iphone. פרופילים באייפון יכולים לגשת להגדרות שונות במכשיר שלכם, לפגוע במנגנוני האבטחה שלו – ואף לנתב את כל התעבורה שלכם לצד שלישי.

כפי שניתן לראות גם בסרטון, אותו פרופיל, שמשויך לחשבון a4ios1@gmail.com, לא עבר אימות של אפל – ומגדיר את עצמו בתור "חנות אפליקציות אלטרנטיבית". למעשה, מדובר באלטרנטיבה לסידיה (Cydia), רק שהפריצה מתבצעת בלי להשלים את אותו הליך סיזיפי ובלתי-הפיך. בשעה שמערכת NEXTER לא יכולה לאשר שאותה "חנות" אכן אוספת מידע, כדאי שתבינו מה עשויות להיות ההשלכות של התקנת פרופיל לא מאומת.

"הסרטון מעודד את הקהל להתקין 'פרופיל' עבור מכשירי אייפון. תפקידו של הפרופיל הוא בעיקר ניהול המכשיר. התקנה של פרופיל צד שלישי נותנת הרשאות לאותו צד שלישי לשלוט בתהליכים המתרחשים במכשיר ולשנות אותם", אמר ל-NEXTER עידו נאור, מנכ"ל ובעלים של חברת הסייבר Security Joes. "ככלל אצבע, אין לעקוב אחרי סרטונים מסוג זה אלא אם מדובר בסרטון מטעם גוף אמין כמו משרד הבריאות או מערך הסייבר. בנוסף, פריצה של אייפון מכל סוג אינה ניתנת לאיחזור במירב המקרים, ופותחת את המכשיר לסכנות רבות, שכוללות במקרי קיצון השתלטות על גיבויים בענן, וגישה לתמונות, לינקים ומסמכים רגישים באייפון. התקנה של פרופיל מזויף והורדה של אפליקציות פרוצות חושפת את המשתמשים להאקרים שאחראים להפעלת אותן חנויות. המשפט הידוע עובד תמיד – אין מתנות בחינם. אנו ממליצים לנקוט משנה זהירות כשצופים בסרטונים ויראליים מכל סוג שהוא".

כבר התקנתי את הפרופיל. מה עושים?

ניתן להסיר את הפרופיל בתפריט הגדרות (Settings) – כללי (General) – פרופיל (Profile) ולחיצה על הכפתור "מחיקת פרופיל". רצוי גם לקחת את המכשיר לבדיקה במעבדה מורשית.