אם גם לכם נמאס מסרטוני ההפחדה של הממשלה שמנסים לשדל אתכם להצטרף לפיילוט המאגר הביומטרי, החל מהיום תוכלו להתנחם בסרטוני הנגד שהשיקה הערב האגודה לזכויות דיגיטליות. תחת הסלוגן המוכר "אל תתנו את האצבע למאגר הביומטרי", מספרים הסרטונים על הסכנות שבמסד מידע הכולל את פרטיהם האישיים של כל האזרחים ובמיוחד את טביעות אצבעותיהם, שאינן ניתנות להחלפה במקרה של פריצה.

בסרטונים, שעלו ליו-טיוב ולעמוד הפייסבוק של הקמפיין, No2Bio, משתתפים עדי גילת ("הבורר"), נעמה פרייס ("המקוללים") ואחרים, והם מומנו על ידי קמפיין מימון-המון באתר הגיוס הישראלי Headstart. הקמפיין נערך בקיץ האחרון, והשיג תרומות בסך כולל של כ-20,000 שקל מלמעלה מ-200 גולשים שתרמו בין 200 ל-1,000 שקל.

עוד NEXTER כל הזמן בעמוד הפייסבוק

 

דובר התנועה לזכויות דיגיטליות, ניר הירשמן, מסר ל-NEXTER כי בניגוד לכוונות המוקדמות להקרין את הסרטונים באמצעי המדיה מול הפרסומות של הממשלה, נאלצה התנועה מחוסר תקציב להסתפק בהפצה ויראלית בין הגולשים. "דליפה של המאגר הביומטרי תחשוף כל אחת ואחד מאיתנו לסכנות של מעקב, סחיטה ואיומים. מאות גולשים ומתנדבים הבינו את זה והתגייסו להכנת הקמפיין הזה", הוא אמר. "אנחנו מאמינים שהכוח הציבורי של האזרחים יגבר על כוח הכסף שנשפך בקמפיינים אחרים ויזהיר בצורה אפקטיבית את הציבור מפני סכנות המאגר הביומטרי".

 

היועץ המשפטי לתנועה לזכויות דיגיטליות, עו"ד יהונתן קלינגר, אמר כי "משרד הפנים הציג לציבור מידע שקרי ומנסה להסתיר מהציבור הן את סכנות המאגר הביומטרי והן את זכות הציבור לסרב להיכנס למאגר". לדבריו, מטרת הקמפיין של האגודה "לגלות לציבור את האמת: המאגר הביומטרי מסוכן לציבור, ולכל אחד מאיתנו יש את הזכות לסרב".

דורון אופק, מומחה אבטחת מידע ומהעותרים לבג"ץ נגד המאגר הביומטרי, הוסיף כי "כמו שכולנו רואים בשנתיים האחרונות, לאור הגילויים של (אדוארד) סנודן ואחרים, אנחנו מבינים כי בעולם של היום, קשה עד בלתי אפשרי להגן על מאגרים שכאלו. על כן, מדינות המערב חזרו בהן והפסיקו את פרויקטי המאגר הביומטרי שלהם. המאגר הביומטרי לא יהיה נכס. הוא נטל אבטחתי שיסכן את אזרחי ישראל ואת מרקם החיים שלהם".