סרט שעלה ליו-טיוב בסוף השבוע האחרון הצליח לרגש את העולם כולו. בסרט מוצגת קתי בייטז, אם צעירה בת 29 מקנדה שאובחנה כבר בגיל 11 במחלה גנטית שגרמה לה לאובדן ראייה. לפי הדיילי מייל, הראיה שלה כרגע עומדת על 20/2,400, כאשר לפי ההגדרות המקובלות במערב, אדם נחשב לעיוור אם ראייתו גרועה או שווה ל-20/200. במילים אחרות, מבחינה חוקית היא נחשבת עיוורת, גם אם במציאות יש לה יכולת לראות במטושטש צורות וקווי מתאר.

הסרטון מראה איך באמצעות משקפיים מיוחדים, בייטז זוכה לראות לראשונה את בנה שזה עתה נולד, שהוא למעשה גם התינוק הראשון שהיא רואה בחייה. ברגע מרגש בסרטון היא מספרת למצלמה ש"גם לראות את בעלי מסתכל על התינוק עושה לי תחושה נהדרת".

 

המשקפיים המיוחדים המוצגים בסרטון פותחו על ידי חברת eSight ומכילות מצלמת וידאו המצלמת תמונות מהסביבה. לאחר מכן הן מוגדלות ומוקרנות ברזולוציה גבוהה צמוד לעיני המתבונן. מי שחובש את המשקפיים יכול לשלוט בניגודיות, הבהירות והצל כדי להקל על עצמו לראות. טיילור ווסט, דובר החברה אמר לערוץ החדשות הקנדי :CBC "העיניים שלהם יכולות לתפוס יותר כאשר הם מסתכלים על המסכים במשקפיים ממה שהן מסוגלות לראות באופן טבעי."

מספר בעלי המשקפיים המיוחדות הללו בצפון אמריקה היום עומד על כ-140 בלבד. נראה שהסיבה לכך היא מחירן הגבוה, שעומד על 15,000 דולר. לצורך כך החברה מחזיקה גם מחלקה לגיוס תרומות שמנסה לסייע לכבדי ראיה לרכוש אותן.

גם קת'י לא הצליחה לרכוש את המשקפיים בכספה הפרטי ומי שעזרה לה היא אחותה, איוון פליקס, שסובלת מאותה מחלה גנטית ועיוורת בעצמה. איוון הקימה את הקמפיין #MakeBlindnessHistory במטרה לגייס כספים על ידי עיוורים למען עיוורים, כשהראשונה כמובן הייתה אחותה.

באתר הקמפיין היא כותבת: "לפני כשנתיים, הייתי בין הראשונים בעולם שניסו את המשקפיים הללו כשעוד היו בשלב הבדיקות. גם אז, זאת הייתה חוויה מדהימה! לראשונה בעשרים שנה, באמת יכולתי לראות. אחרי שנה של גיוס כספים הצלחתי לרכוש לעצמי זוג ומאז גם אני מסוגלת לעשות דברים שאנשים רגילים עושים ולהיות אמא יותר טובה".

בייטץ מספרת על אחותה: "גם אחותי עיוורת ויש לה שני ילדים משלה. היא מבינה את המשמעות של להיות הורה עיוור והרגישה את הקשיים על בשרה. היא הייתה נחושה בדעתה שאקבל את המשקפיים ואלמד להשתמש בהן כדי שאוכל לראות את בני כשאלד, חוויה שהיא לא הצליחה לחוות בעצמה".

אם רואה לראשונה את התינוק שלה
אם רואה לראשונה את התינוק שלה
אם רואה לראשונה את התינוק שלה
אם רואה לראשונה את התינוק שלה

 

שמעתם על עוד פיתוחים מגניבים? ספרו לעדי רם בפייסבוק