(מימין) מאליק ריצ'מונד, טרנט מייס
טרנט מאייס ומאליק ריצ'מונד בהקראת הדין. "הביעו חרטה ופרצו בבכי"

ביום שני השבוע שלח בית המשפט באוהיו את טרנט מאייס ומאליק ריצ'מונד מהעיירה סטיובנוויל, בני 17 ו-16 בהתאמה, למאסר במוסד לעבריינים צעירים, אחרי שאלה הורשעו בסימום ואונס של נערה בת 16. זה קרה במהלך לילה קיצי שכמעט כולו תועד והופץ ברשת.

סטיובנוויל, עיירה ציורית קטנה באוהיו, עם כ-19 אלף תושבים בלבד, מוכרת בעיקר בזכות קבוצת פוטבול תיכונית מקומית, ה-Big Red. יש להם אצטדיון מכובד ביותר שיכול להכיל עשרת אלפים צופים ולמעשה מדובר בגאווה היחידה בעיר שכל המפעלים שלה נטשו אותה מזמן. מאז שנות השמונים, "האדומים הגדולים" מככבים בליגה התיכונית הארצית והבכירים בעיירה מתייחסים אליהם בהתאם.  טרנט מאיירס ומאליק ריצ'מונד שהורשעו באונס בתחילת השבוע, היו שניים מהכוכבים הגדולים של קבוצת הפוטבול הזו.

אונס באוהיו (אחת מהתמונות שהופצה ברשת)
אחת התמונות שהופצה באינסטגרם - הנערה נגררת בידיה ורגליה על ידי הנערים

לייב בלוגינג לאונס

ב-11 באוגוסט 2012, יצאה נערה בת 16 מעיירה סמוכה למסיבה בסטיובנוויל. על פי הדיווחים היא החלה לשתות מוקדם. כשפגשה בכמה מכוכבי הפוטבול המקומיים במסיבה, הם הציעו לה עוד אלכוהול.  הערב הידרדר, והיא איבדה שליטה על עצמה. מספר אנשים שהיו במקום אפילו הציעו לנוכחים להשתין עליה. תמונות המתעדות את האירוע נשלחו בין חברים והופצו ברשתות החברתיות ובעיקר בטוויטר ואינסטגרם. "אני לא מאמין, הם משתינים עליה" כתב אחד לחברו בהודעה. כל הנוכחים אגב לא עשו דבר בנידון, גם לא מי שקיבל וראה את התמונות והטקסטים.

הצטרפו לנקסטר בפייסבוק

ברכב, בדרכם למסיבה אחרת, הספורטאים המורשעים צילמו את הנערה כשהם מחדירים אצבעות לאיבר מינה. הנערה כבר היתה מסוממת ובכלל לא הצליחה לדבר או להגיב למה שקורה סביבה.  בבית של המסיבה הבאה, הנוכחים צילמו את השניים סוחבים אותה, אחד מחזיק אותה בראשה והשני בקרסוליי רגליה, וזו עוד אחת מהתמונות המפורסמות שהופצו באינסטגרם באותו ערב ואחריו.

לאחר מכן השניים הורידו אותה למרתף,  גם את מה שעשו שם הם תיעדו והפיצו ברשת. אנשים אחרים שהיו במסיבה, גם הם צילמו תמונות וכתבו על כך פוסטים והודעות בכלי המדיה השונים. כוכב לשעבר בקבוצת הפוטבול  המפורסמת, אשר סיים באותה שנה את לימודיו, צייץ בחשבון הטוויטר שלו את  השיר Rape Me ("תאנוס אותי")  של נירוונה. הוא גם צייץ "יש אנשים שמגיע להם שישתינו עליהם". יום למחרת אחד משני הספורטאים המורשעים עשה ריטוויט לדברים.

עיר סטיובנוויל שבאוהיו
עיירה ציורית עם סיפור אונס מחריד. סטיובנוויל | צילום: Rick Gershon, GettyImages IL

גילתה איך היא נאנסה ברשת

כשהלילה הארור בחייה הסתיים, הנערה התעוררה בקיא של עצמה, עירומה ובבית שהיא לא זיהתה. היא  אספה את בגדיה ושבה הביתה. לאחר מקלחת, היא החלה לגלות את כל מה שקרה בעזרת התכתבויות, אימיילים, תמונות ששלחו לה שהסתובבו ברשתות החברתיות. כולם ידעו, וכולם ידעו מהר ואף אחד אפילו לא טרח לדווח למשטרה. חבר של ההורים של הנערה הראה להם את התמונה מאינסטגרם בה טרנט ומאליק סוחבים את בתם. כשהנערה, מלווה בהוריה, הם הגישו תלונה במשטרה.

במשטרה, בהתעלמות מוחלטת מכל מה שהלך באותו לילה ברשת, נאמר להם שזהו מקרה קשה מיכוון שאין כבר כמעט ראיות פיזיות. הנערה התקלחה ובדיקה בבית החולים לא תעלה דבר.

ככל שעבר הזמן, התגלו עוד ועוד ראיות שצולמו מאותו הערב, חלקן כמובן הוסרו במהירות. אנשים התכתבו על המקרה, כולם ידעו עליו. אחת הראיות הבולטות היתה סרטון בו נראה אותו כוכב פוטבול לשעבר, צוחק על הנערה עם חבריו במשך 12 דקות, כשהם בין היתר מודים שהשתינו עליה והחדירו חפצים לגופה. אחר כך הסרטון הוסר מיוטיוב, אבל הועלה מחדש על ידי קבוצת ההאקרים אנונימוס, שהתגייסה אף היא כדי להרשיע את האנסים, בזמן שכל רשויות החוק בעיר נשארו אדישים במקרה הטוב וניסו לטייח את האונס במקרה הרע.

הסרטון שבו כוכבי הפוטבול מתרברבים וצוחקים על הנערה:

 

במשפט הסבירו חלק מהצעירים שנכחו במסיבות האלה וצילמו את התמונות, שלא הבינו כי מדובר באונס. "זה מדהים עד כמה הילדים הללו לא מבינים את חומרת המעשים, ואת ההגדרה הבסיסית לאונס. הם פשוט בורים", זעם  אחד מהחוקרים במשפט.

העובדה כי כל כך הרבה נערים צילמו ותיעדו באותו הערב את האירועים היתה חרב פיפיות. מצד אחד, כך גילתה הנערה האומללה את אשר נעשה לה באותו הערב, מאחר והיא לא זכרה בעצמה. מצד שני, הדבר הוביל למעצר של החשודים וסיפק את הראיות החותכות נגדם. זוהי הפעם הראשונה שבה אירוע אונס תועד על ידי כל כך הרבה אנשים והופץ בכל כך הרבה מדיות שונות. מפחיד לחשוב על כך שרבים לא חשבו שמשהו לא בסדר.

"צריך לעצור את הזנזונת על שתיית אלכוהול מתחת לגיל המותר"

 מעודדים את Big Red קבוצת הפוטבול בסטיובנוויל
נבחרת הפוטבול היא הגאווה היחידה בעיירה, וחבריה זכו בגלל זה ליחס תואם | צילום: Gettyimages IL
התיעוד המאסיבי של האירוע ברשתות החברתיות, יחד עם אותו סרטון מפורסם שפירסמו אנונימוס ביוטיוב, כשבמקביל בכירים בעיירה מנסים להסתיר את האונס ולהגן על כוכבי הפוטבול המבטיחים, עשו את שלהם והסיפור הופץ כמו אש בשדה קוצים והגיע לכלי התקשורת בארה"ב ובעולם.

גם ההאקרים של אנונימוס התגייסו כדי לעזור ולהעניש את האנסים. מלבד לחשוף ביוטיוב את אותו סרטון התרברבות שהוזכר קודם, הם המשיכו לפרוץ לעוד חשבונות של המעורבים ולחשוף ראיות שהוסתרו. אלה חשפו מסמכים המראים כי אנשים שהיו עדים למעשה ותיעדו אותו שוחררו לביתם על ידי המשטרה עוד באותו היום שבו נעצרו.

"אתם לא יכולים להסתיר את זה יותר. משכתם את תשומת הלב של הכוורת", אנונימוס כתבו בחשבון הטוויטר שלהם. "אנחנו לא מוכנים לשבת ולצפות בנוחות כיצד חבורה של אנשים צעירים הופכת אונס למשחק או ספורט וכיצד הם מתחמקים מעונש. עיני העולם נשואות אליכם". נכתב בהצהרה של חברי הקבוצה.

(מימין) מאליק ריצ'מונד, טרנט מייס
השחקנים המורשעים במדי הנבחרת. "היה להם עתיד מבטיח"

זה היה משפט אכזרי במיוחד. ההגנה טענה כי הנערה, למרות היותה שיכורה, "אחראית למעשיה". עדים נגדה טענו כי התלונה על אונס היתה הדרך שלה להתנקם בנערים ולהסביר את אשר עשתה בפני ההורים שלה. "הם התייחסו אליה כמו לצעצוע" טען מנגד התובע בתיק.

הנערה מקבלת איומים ומוקנטת גם אחרי המשפט שהרשיע את שני הנערים. בטוויטר ניתן למצוא אנשים המכנים אותה "זונה" וטוענים כי היא זו שהיתה צריכה להיעצר. באחד מהציוצים למשל נכתב: "הם לא היו צריכים לעצור את הזנזונת הקטנה הזו על שתיית אלכוהול מתחת לגיל המותר?" , מצייץ אחר היה אפילו חריף יותר: "אני ממש מרחם על הבחורים האלה שהורשעו במשפט. הזונה הזו הביאה את זה על עצמה".

אונס באוהיו - ציוצים
"מרחם על הבחורים, הזונה הזו ביקשה את זה". הציוצים המרושעים

יומיים לאחר ההרשעה, נעצרו גם שתי נערות בנות 15, גם הן מהעיירה. הן נעצרו אחרי שלפי החשד איימו בטוויטר על חייה של הנאנסת. המשפחה של הנערה שנאנסה טוענת כי איומים כאלה הם דבר שבשגרה ושהיא ומשפחתה חוו איומים לכל אורך תקופת המשפט.

הרשת לא נרגעה גם לאור ה"טיפול"  של CNN על המשפט וההרשעה. כתבי הרשת שדיווחו על המקרה, באופן שערורייתי, כמעט לא הזכירו את הנערה המותקפת ובחרו להזדהות עם הנערים שהורשעו. הכתבת אמרה:  "מעולם לא חוויתי דבר כזה. היה קשה מאוד גם לאאוטסיידרית כמוני לצפות בשני בחורים צעירים, שעמדו בפני עתיד כל כך מבטיח של כוכבי פוטבול, תלמידים טובים, ישבו וצפו במה שהם מאמינים שהיה הרגע בו חייהם התפרקו. כשאחד משני הנאשמים, מאליק ריצ'מונד שמע את פסק הדין הוא התרסק". בהמשך תיארה הכתבת את חייו הקשים של אחד הנאשמים, שחי עם אב אלכוהוליסט. אף מילה על הנערה לא נאמרה.

גולשים רבים זעמו את הדיווח, ודרשו מהרשת להתנצל. כל הכתבים שלה, במשך דקות ארוכות של שידור, פשוט סירבו להתייחס לנערה שחייה נהרסו. הגולשים אף פתחו עצומה כדי לגרום ל CNN להתנצל על הדיווח.

הדיווח של CNN שהזדהה עם האנסים: