"260 זה מספר ההודעות ותגובות הנאצה שקיבלתי ביומיים האחרונים", כתב נתנאל אזולאי בפוסט האחרון שפירסם לפני שנחסם בעמוד הפייסבוק שלו. "(הן) כללו תגובות הומופוביות, גזעניות ומלאות שנאה. לא, לא מאויביי, אלא מאחיי ואחיותיי. כאילו לא מספיק גל הטרור העכור ברחובות, כאילו שהקרע בינינו לא עמוק מספיק. את ההודעות האלה קיבלתי מאלה שלכאורה אוהבים את המדינה, מאלה שלכאורה מגנים עליה", הוא העיד. באותו פוסט אזולאי ביקש לענות לגל השנאה הזה באהבה ובסובלנות, אך התשובה לה זכה מהשונאים היתה דיווחים רבים לפייסבוק שגרמו לחסימתו מהרשת החברתית לשלושה ימים. 

התמונה שמלווה את הטקסט שאזולאי כתב בפוסט זה, מגיעה בתגובה ישירה לחיילת עדן לוי, שזיעזעה רבים כשפרסמה תמונה שלה כשעל ידה הכיתוב: "לשנוא ערבים זו לא גזענות, זה ערכים". התמונה של לוי צברה 20 אלף לייקים לפני שהוסרה מעמוד הפייסבוק שלה, בעוד התמונה שאזולאי פרסם בתגובה צברה עד כה כ-13 אלף. בין התגובות לדבריו היו גם אמירות אגרסיביות וקשות, הומופוביות ואלימות, ואיחולים לאונס, למחלות ולתקיפה על ידי מחבלים. "אל תרחמו עליי, אני לא מתרגש", הוא כתב באותו פוסט. "תתעודדו. למולם - מאות תגובות של אהבה. למולם, על כל אחד מלא שנאה - מאות שמלאים באהבה, שמעודדים אותה, רודפי שלום וצדק. אבל הם מתחבאים, פוחדים, מרגישים שעלול לצאת להם עקום רק כי הם רוצים טוב במדינה הזו בדיוק כמו השאר ובדרך אחרת וטובה יותר. למה? איך זה קרה?". 

"זה התחיל בפוסט פוליטי שכתבתי", מספר אזולאי ל-mako, "שלא היה בו שום פגע ועמד בכל הכללים המקובלים של חופש הביטוי. משום שהוא זכה להרבה לייקים ושיתופים, רבים ממחנה הימין פקדו את הוול שלי והחלו לכתוב תגובות נאצה, שכללו התייחסות לנטייתי המינית כמו גם איחולי אונס, חרף העובדה שאני עצמי קורבן אונס. לא נעים. יום לאחר מכן קיבלתי הודעה שהתוכן שלי הוסר משום שדיווחו בכמויות (לטענתו - נ.ב)". 

"לאחר מכן פרסמתי סטטוס שקורא לשלום ולאהבה בינינו", הוא משחזר. "ואז הודעת חסימה - ריתוק ל-24 שעות כי שוב דיווחו עליי. אתמול בצהריים פג הריתוק, והעליתי סטטוס בו הסברתי שהסטטוסים נמחקו משום שדיווחו עליהם וביקשו לסתום לי את הפה. כל כולו התייחס לחופש הביטוי והפגיעה בו. הפעם - חסימה לשלושה ימים נוספים בלא יכולת להגיב על תגובות הנאצה שנחות לי על הוול באין מפריע". 

זה מייאש אותך? אתה מרגיש שיש לך מה לעשות עם המצב הזה? 

"לא מייאש בכלל. אני האחרון שיסתמו לו את הפה. נגמרו הימים בהם סותמים לפובליציסטים את הפה או לכל אדם באשר הוא, תהא דעתו אשר תהא (בלבד שהיא מכבדת). בשעה שקיימים להם אושיות פייסבוק ומובילי דעת קהל עם רעל בעיניים, מסיתים ומנצלים את הפחד שלנו בתוכן פוגעני ובזוי באין מפריע - אין לי כוונה להתנצל על עמדותיי או להפסיק את הפעילות שלי. אני מזרחי בנפשי, משתייך לקשת הלהט"בית ופעיל חברתי זה שנים. אפעל בכל דרך כדי שדעת הרוב תישמע. אנחנו רוב שרוצה שקט, שלום ואהבה, אבל רוב מפוחד. ואני לא מפחד מהם".

"מעבר לזה, וכראייה לכך, פוקדים את הוול שלי ואת מרחבי הרשת מאות סטטוסים שמביעים תמיכה. זה מעצים מאוד. זה מראה שאנשים מרימים ראש".

אתה ומקורביך פועלים להסרת החסימה מול פייסבוק?

"אנחנו עושים מאמצים. אם כי זה לא הפיתרון הסופי בעניין. אתבע את כל אלה שביקשו ברעתי תוך שימוש בדברי הסתה, נאצה והומופוביה". 

צילום מסך: נתנאל אזולאי

אחיו של נתנאל, נדב, הגיב לחסימה בפוסט פייסבוק משלו. "קוראים לי נדב אזולאי ואני רוצה לומר תודה בשמי, בשם משפחתי ובשמו של אחי התאום. תודה לכם, אוהבי המדינה... תודה שבימים קשים אלו, בעוד רבים מבקשים להתאחד זה עם זו, מבקשים שלום, אהבה, אחווה ורעות - אתם מבקשים לסתום להם את הפה, מנצלים את הפחד והמצב האיום שבו כולנו נמצאים בו כדי לאיים, לגדף, לקלל ולקרוא למי שאינם בדעותם שלכם בוגדים". אל דבריו נדב צירף מבחר מהתגובות הקשות להן אחיו זכה בימים האחרונים. "זה מפגן השנאה הכי בוטה ואלים שנתקלתי בו ברשת", הוא הוסיף, "מעולם לא ראיתי שנאה כל-כך גדולה כמו זו שהופנתה כלפיו, רק בגלל דעותיו הפוליטיות שאינן עולות בקנה אחד עם דעותיכם, יהיו אשר יהיו". אך בכל זאת יש מקום לתקווה, לדבריו, אותם סיכם באמירה: "אהבת חינם היא ערך. שנאה היא לא. ולכן האהבה תנצח!"