יערית בת ה-18 מאשדוד כתבה למפלגת מרצ "שיתפוצץ עליכם מחבל יא בני זונות", אחרי שיזמו צעדה לזכרו של הילד עלי דוואבשה שהוצת. חבר הכנסת אילן גילאון ממרצ, שהוא גם מאשדוד, שוחח איתה.

"את לא באמת מתכוונת לזה, מה את באמת רוצה שיקרה לי מה שאת כותבת שם?", שאל אותה גילאון. "לא, ברור שלא". השיבה יערית, כשהזדמן לה לדבר ישירות עם גילאון ולא מאחורי מקלדת. גילאון הסביר לה שמילים קשות מובילות למעשים ולטרגדיות, ולהגנתה יערית אמרה "אבל הכול נובע סך הכול מתסכול מאוד מאוד עמוק של כל הימנים בארץ".  

"כמו שאתה טוען שיש ברשת דיבור מאוד מאוד אלים" נימקה יערית, "אני גם טוענת שכל הארגונים, ארגוני השמאל שלכם, בצלם ומרצ וכל המידע שאתם מסיתים את הימנים בעולם ואת התקשורת האנטי ישראלית, כל זה נגרם בגלל כל המידע שאתם מריצים ברשת".

גילאון התגונן, "את שמעת מישהו מהמחנה שלנו שאומר למישהו שהלוואי שיתפוצץ עליך מחבל יא בן זונה?".  לכך השיבה יערית "לא, אבל אתם עושים דברים הרבה יותר גרועים. אני לא באמת חושבת ככה, זו תגובה של להט הרגע, אני לא באמת חושבת שצריך להתפוצץ עליך מחבל. פשוט מה שמכעיס אותי ולא רק אותי דרך אגב, את כל הימנים בארץ, זה כשנרצח תינוק".

המגיבים מתרככים בטלפון

בשבוע האחרון פניניו למגוון מגיבים ברשת וביקשנו מהם להתעמת באופן ישיר עם האנשים שעליהם כתבו תגובות. חלקם הקטן הסכים וניהל שיחות פחות בוטות בטלפון. יעל שוחחה עם איציק זוהר, שאמר לה שהילדים שלו נפגעים, בתי הסבירה ליואב לימור שהיא מרגישה שמגישי התוכנית מעדיפים את דם המחבלים, שרית אמרה לגלית גוטמן כי גידפה אותה בגלל ראיון סרקסטי עם נתניהו והמגיב ניסן אמר ללירון שמם שקילל אותה בשביל להקצין, כמו שארץ נהדרת עושה.

בחרנו הפעם בגילאון, והחלטנו לבחון את היחסים של שמאל וימין בטוקבקים. השימוש בשפה אלימה כלפי השמאל, גדול פי שניים מהשימוש בשפה אלימה כלפי מתנחלים או חרדים, כך לפי מחקר מ-2013 של הקרן החדשה. התנהלות בתי המשפט והתקשורת מיוחסת לשמאל כאליטה והוא מוצג כאחראי על עוולות שנעשו למתנחלים או חרדים. אם ראיתם התבטאויות אלימות משמאל כלפי הימין, או בכלל, אנחנו נשמח לקבל קישורים לעמוד הפייסבוק של נקסטר.