"כל אדם רשאי לבטא את עמדתו בעמוד זה במסגרת חופש הביטוי במדינה דמוקרטית, בין שמדובר בעמדה חיובית כלפי או ביקורתית כלפי" - המילים האלו, שהיו אמורות להיות מובנות מאליהן אך לצערנו אינן כאלו, לקוחות מתוך תקנון שניסח ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) הבוקר. הוא אף ממשיך ומבהיר: "עמוד הפייסבוק שלי אינו עמוד מעריצים, אלא כלי שנועד לשוחח איתכם ולשמוע גם קולות שונים על פעילותי הציבורית" (כל ההדגשות שלנו).

התקנון של חסון פורסם לצד מכתב ליו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד), בו קורא חסון לכנס את הוועדה בהקדם ולדון בהפיכת הכללים שניסח לחובה על כל נבחרי הציבור. זאת, שבוע לאחר שפרסמנו ב-NEXTER כי תומר אביטל, העיתונאי לשעבר העומד מאחורי פרויקט "100 ימים של שקיפות", פנה במכתב לכלל חברי הכנסת בדרישה לקבל עליהם תקנון כזה בעקבות דו"ח נציב תלונות הציבור של מבקר המדינה לשנת 2016, שפורסם לפני כחודשיים.

"בשנת 2017, כשהפייסבוק הוא כיכר העיר, יש צורך בכללים ברורים לנציגי ציבור", כתב חסון בהודעה לעיתונות. "אני רוצה להאמין שהגיע הזמן להסדיר את הנושא בין כותלי הכנסת. עמוד הפייסבוק של ח"כים הוא לא דף מעריצים, והגיע הזמן לקבוע כללי התנהגות הדדית ברשת בין הפוליטיקאי לעוקב".

הכללים שניסח חסון, כאמור בהתאם לעקרונות שהתווה מבקר המדינה, קובעים כי כל פוסט בעמוד פייסבוק של נבחר ציבור מותר, אלא אם הוא מכיל קללות, השמצות, "האשמות או טענות שאינן נוגעות לתחומי שליחותי הציבורית", הסתה לאלימות או לגזענות, או העלאה של אותו תוכן מספר פעמים (ספאם).

בנוסף, נקבע בתקנון כי גולש שהעלה תוכן פוגעני יקבל תחילה התראה בלבד, לאחר שהתוכן יימחק. רק אם לאחר ההתראה ימשיך להעלות תוכן פוגעני - יוכל להיחסם. על הח"כים ועוזריהם יהיה גם לתעד כל מחיקה וחסימה, כאשר לגולשים תהיה זכות לערעור, שלשכות הח"כים יחויבו לענות עליו באופן מנומק. גם לאחר חסימה, יוכל הגולש להתנצל ולקבל הזדמנות שנייה, ורק אם ינצל אותה כדי לעבור על התקנון פעם שלישית - ייחסם מהדף לצמיתות.

תומר אביטל, שכאמור קיווה למהלך כזה, הגיב בפרגון להכרזה של חסון: "כך נראה המאבק על חופש הביטוי ב-2017, וח"כ חסון מצטרף כאחד החלוצים", הוא כתב לנו. "אני מקווה ששאר נבחרי הציבור בכנסת וברשויות המקומיות ינהגו בהתאם. הרי למה הם בכלל רצו לתפקידים ציבוריים אם הם לא רוצים לשמוע את הציבור? וכדאי להם למהר. יותר ויותר מבינים שאין תירוץ לחסום את הציבור מלהתבטא בחופשיות - כל עוד זה בנימוס - בדפים אותם כולנו מממנים".