תארו לכם שהייתם מחפשים את המילה "סרט" ביוטיוב, נניח - בשביל פרויקט תמים לאוניברסיטה, ולפתע בתוצאות החיפוש שלכם היו עולים סרטים פורנוגרפיים. זה בדיוק מה שקרה לסטודנט לתקשורת מאירלנד השבוע.

במסגרת פרויקט לימודי, הסטודנט חיפש את המילה 'Scannán', שפירושה בשפה האירית "סרט", ואת הטיית הרבים שלה ''Scannáin" שפירושה "סרטים", והופתע לגלות סרטים פורנוגרפיים בכיכובן של נשים ממוצא אסיאתי.

שותפו לדירה, מתיו אוקוימין, הוא במקרה עיתונאי אירי ומנהל האתר האירי tuairisc.ie. כיאה לעיתונאי מן המניין, מתיו החליט לחקור את הנושא וגילה שקבוצה של משתמשי יוטיוב השתמשה במילים הללו להסוואת סרטי פורנו שהם העלו באתר, זאת כדי לעקוף את האיסור הקיים ביוטיוב על העלאת תכנים פורנוגרפיים.

פורנו ביוטיוב
צילום מסך של אחד הסרטונים שהוסרו

"לאחר שחקרתי את הנושא מצאתי 15-20 סרטים מפוקפקים שהועלו תחת כותרות בשפה האירית על ידי ארבע משתמשים שונים, שנפתחו כולם באותו היום באוקטובר האחרון ובכולם תמונת פרופיל של אישה ממוצא אסיאתי". סיפר אוקוימין לאתר החדשות BBC

כותרות מגוגל טרנסלייט

לאתר מאשבל אוקוימין סיפר ש"מדובר בכותרות שנכתבו באירית לא טובה. הניסוח והשפה נוראיים וזה נראה כאילו תרגמו את הכותרות בגוגל טרנסלייט. זה כנראה קורה גם בעוד שפות משום שיוטיוב לא מזהה את תשעים השפות שגוגל טרנסלייט יודע לתרגם. לדעתי אנשים משתמשים גם בשפות אחרות בצורה הזו, פשוט יצא שחיפשנו מילים באירית אז עלינו על זה."

ניסוח הכותרות באירית קלוקלת הצביע על כך שבעלי החשבונות לא היו איריים ונפתחו בכלל ברוסיה, איטליה, ארצות הברית ויפן. את התגלית כמובן פרסם באתר שלו וזמן קצר לאחר מכן הסרטים הוסרו מיוטיוב. דובר יוטיוב אמר ל-BBC  "הצוות שלנו הגיב במהירות. הנחיות הקהילה ביוטיוב אוסרות העלאת תכנים מיניים באופן ברור ואנו מסירים סרטים וערוצים שמפרים את החוקים שלנו. צוות יוטיוב עובר על התכנים באתר עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע כדי לוודא שאינם עוברים על הנחיות הקהילה".

נתקלתם בעוד פרשות מעניינות ברשת? ספרו לעדי רם בפייסבוק