ג'סיקה לייני
"את יכולה כבר להרוג את עצמך אולי?" | צילום: Photo by Flash90

מגפת ההתאבדויות בעקבות ביריונות ברשת ממשיכה לגבות קורבנות: ג'סיקה לייני, נערה יפהפיה בת 16 מפלורידה שבארה"ב, שמה קץ לחייה אחרי שאנונימיים כינו אותה "זונה מכוערת" ו"שמנה" ברשת החברתית של השאלות והתשובות Ask.fm.

Ask.fm, רשת חברתית לא מוכרת בישראל, אבל פופולרית בקרב משתמשים אמריקאים, עם כ-21 מיליון משתמשים רשומים ברחבי העולם, מאפשרת לגולשים להזמין אחרים לשאול אותם שאלות (גם באופן אנונימי). לייני היתה חברה פעילה באתר והשיבה לשאלות בתשומת לב רבה, לפעמים אפילו בווידאו.

עוד בנושא:
>> סיפורה המצמרר של אמנדה טוד
>> צייצה: "אני לא יכולה יותר" והתאבדה מול כל הכיתה

ג'סיקה לייני והחבר
"לאף אחד לא איכפת ממך". לייני והחבר | צילום: Photo by Flash90

בהודעות שהושארו על "הקיר" של הנערה נמצא כי היא ספגה עלבונות ממשתמשים אנונימיים בקביעות, בין היתר קראו לה בשמות גנאי וצחקו על המראה שלה: "את יכולה כבר להרוג את עצמך אולי?", צפה אחת מההודעות שקיבלה ממשתמש. באחרת נכתב: "לאף אחד לא איכפת ממך".

בואו להיות החברים של נקסטר בפייסבוק

לייני היתה שחקנית כדורגל מוכשרת, והשתמשה ברשת החברתית הזו כדי לחלוק עם העולם את הקשיים איתם התמודדה ולקבל תמיכה. בעמוד היא חשפה פרטים על משפחתה המתפרקת, בעיות שהיו לה בבית הספר ודאגות שנגעו לגופה ולמראה שלה: "אחי ואני לא מדברים" היא כתבה בתחילת החודש. "אבא שלי מתעלם ממני כאילו אני בכלל לא קיימת", "אין לי כמעט חברים שאני יכולה לסמוך עליהם", "אמא שלי מתלוננת על הדברים הכי קטנים. אני פשוט בודדה בעולם".

אחד מהפוסטים היותר מצמררים היה בחג ההודיה האחרון, כשלייני השיבה לנער ששאל אותה מה דעתה על התאבדויות. היא כתבה: "אם אי פעם תרגיש כל כך רע, אני רק רוצה להגיד שזו לא אשמתך", היא כתבה רק בסוף חודש נובמבר. "אני יודעת שאתה מרגיש חסר תועלת, שבור, לא רצוי ובודד. אני הייתי שם. אבל אני מבטיחה לך שזה ישתפר".

ג'סיקה לייני
"אני פשוט בודדה בעולם" | צילום: Photo by Flash90

"אתה תתגבר על הכאב האינסופי, אני מבטיחה. בית הספר ייגמר בקרוב ואתה תיפטר מהמניאקים השיפוטיים האלה. שום דבר לא שווה את זה. זה ישתפר".

לצערה של הנערה היא לא השתכנע מהדברים שכתבה בעצמה לפני פחות מחודש וביום ראשון האחרון משטרת פלורידה מצאה את גופתה אחרי ששמה קץ לחייה בתלייה.

מי אשם?

המוות הטראגי של הנערה שוב עורר את שדי האכזריות של הרשת. למעלה מ-3,000 אנשים חתמו על עצומה שקוראת לסגור את האתר Ask.fm, שלדבריהם שימש כלי מרכזי שהוביל להתאבדותה. האתר עצמו, שיוסד לפני שנתיים בלטביה ורוב המשתמשים שלו בני 13 עד 18 ממליץ בתנאי השימוש שמשתמשיו לא ישתפו תוכן בעל אופי פוגעני, מאיים, מטריד, מוציא דיבה, שנאה מכוונת או מזיק.

האש הופנתה כלפי האתר בין היתר בגלל שזו לא הפעם הראשונה ששימוש בו גורם להתאבדות. רק בתחילת השנה, שתי נערות מאירלנד שמו קץ לחייהן אחרי שעברו התעללות בריונים ככל הנראה באתר הזה. אז הגיב המייסד כי ה"אתר הוא רק כלי שעוזר לאנשים לתקשר אחד עם השני, בדיוק כמו כל רשת חברתית אחרת, בדיוק כמו טלפון, ודף נייר ועט".

עד שיימצא האשם, אם בכלל, פתחו חברותיה של לייני עמוד מעריצים ברשת חברתית אחרת, פייסבוק, ובעמוד עולים פוסטים וסרטונים לזכרה.