רק לפני כמה ימים הודיע מארק צוקרברג על חסימתן של מודעות פוליטיות בשבוע שלפני הבחירות בארצות הברית, ועכשיו נראה שהרשת החברתית מעלה שלב בהכנות לקראת נובמבר: פייסבוק תשלם סכום נכבד לאנשים שימנעו משימוש בפייסבוק ובאינסטגרם לפני הבחירות לנשיאות.

מדובר בניסוי שמטרתו לבחון את השפעתן של הרשתות החברתיות על דפוסי ההצבעה בבחירות הבאות בארצות הברית. פייסבוק תבחר קבוצת משתמשים שיהפכו את חשבונות הפייסבוק והאינסטגרם שלהם ללא פעילים כבר בסוף החודש הנוכחי – עבור 120 דולר. "כל מי שבוחר להיכנס לניסוי – בין אם בעזרת מילוי שאלונים או סגירה זמנית של החשבונות בפייסבוק ובאינסטגרם – יקבל על כך תמורה", צייצה ליז בורג'ווה, דוברת מטעם פייסבוק, במהלך השבוע שעבר. "מדובר בהליך סטנדרטי במחקרים אקדמיים מסוג זה".

בפייסבוק מעריכים שישתתפו בניסוי בין 200 אלף ל-400 אלף אזרחים ואזרחיות אמריקאים, שיהוו ביחד מדגם מייצג של האוכלוסיה – אך גם של המשתמשים בפלטפורמה. "מדגמים מייצגים של האוכלוסיה בארצות הברית ייבחרו ויוזמנו להשתתף במיזם. משתתפים פוטנציאליים גם יקבלו הזמנה אישית בפלטפורמות", נמסר מטעם פייסבוק. "מתוכם יורכבו מדגמים מייצגים במטרה להבטיח את ייצוגם של כל פלחי האוכלוסיה בארצות הברית ושל כל משתמשי פייסבוק ואינסטגרם".

תוצאות המחקר של פייסבוק צפויות להתפרסם במהלך השנה הבאה. "כדי להמשיך ולהעצים את כל הצדדים ברשתות החברתיות שתורמים לדמוקרטיה, וכדי לפעול נגד כל אלה שלא, אנחנו זקוקים למחקרים אוביקטיביים ומוכחים אמפירית". אגב, למקרה שאתם דואגים, הנתונים לא יופקדו בידיה של פייסבוק – אלא יעברו לידיהם של מדעני נתונים בלתי-תלויים.

הצעדים של פייסבוק – במיוחד האיסור על פרסום מודעות פוליטיות – מגיעים לאור חששות הולכים וגוברים, לפיהם גורמים פוליטיים מפנים ומחוץ ינצלו לרעה את כוחן של פייסבוק ושל אינסטגרם כדי להשפיע על תוצאות הבחירות. "הבחירות בארצות הברית הן בעוד חודשיים בלבד, ועם ההשפעות של וירוס הקורונה על קהילות ברחבי המדינה, אני מודאג לנוכח האתגרים שאנשים יאלצו להתמודד איתם בעת ההצבעה", כתב צוקרברג במזכר פנימי לעובדיו. "אני גם חושש מפני אי השקט שעלול לפרוץ ברחבי המדינה המשוסעת שלנו, מאחר שעלולים לעבור מספר ימים או שבועות עד שתוצאות הבחירות יאומתו".

אחת מהסכנות הגדולות ביותר לטוהר הבחירות נובעת מהצהרותיו של טראמפ על הצבעה דרך הדואר. לאחרונה גובר החשש במערכת הפוליטית בארצות הברית שטראמפ ותומכיו ישתמשו ברשתות החברתיות כדי להפיץ פייק ניוז על פגיעה בטוהר הבחירות וכדי לערער את ההליך הדמוקרטי. "הבחירות הללו לא יהיו עסקים כרגיל", המשיך צוקרברג. "מאחר שרבים מאיתנו יצביעו דרך הדואר, ולאור העובדה שחלק מן המדינות ימשיכו לספור את הקולות גם אחרי יום הבחירות, מומחים רבים מעריכים שלא יהיו לנו תוצאות רשמיות כבר בערב. חשוב שנדע שאנחנו עומדים בפני תקופה אפשרית של בעבוע".