בשלב זה סביר להניח שכבר נחשפתם לעמוד הפייסבוק "גברים בפייסבוק" בו מתפרסמים צילומי מסך של הודעות שונות ומטרידות שנשים מקבלות מדי פעם ברשת החברתית. אך מה שהתחיל כעמוד שיימינג אנוני ומשעשע ששם ללעג גברים עילגים, סוטים או סתם חצופים - התפתח עם הזמן לעמוד שמנסה להילחם בתופעות חמורות כמו פדופיליה והטרדות מינית.

על פניו נשמע שמדובר ביוזמה מבורכת, אלא שמנהלת העמוד, אילנה ברודו, גילתה בשנה האחרונה שוב ושוב שבפייסבוק כנראה לא תומכים במטרה הצודקת שלה. פוסטים רבים שהעלתה בעמוד מוסרים, והיא עצמה נחסמה מהרשת החברתית לא פעם.

אין תמונה

"ב-2013 הקמתי דף בשם 'גברים בפייסבוק' כדף דחקות", כתבה ברודו בפוסט שעלה באתר של סטטוסים מצייצים. "תוך כמה חודשים התחלתי לקבל עשרות הודעות ביום מנשים זרות, ילדים וילדות שפשוט לא ידעו לאן לפנות עם ההודעות שקיבלו. עם כל הרצון שלי להשאיר את הדף כדף דחקות על התחלות גרועות, 'גברים בפייסבוק' הפך לדף תמיכה בנפגעות הטרדה מינית בפייסבוק ובמדיה החברתית בכלל. הדף מקבל בממוצע 20 הודעות ביום מנשים וילדות (וגברים וילדים לפעמים) שהוטרדו בפייסבוק, אינסטגרם ועוד אפליקציות שבכלל לא הכרתי".

בפוסט האישי, ברודו מתארת מגמה ברורה ומטרידה של התעלמות מצד פייסבוק מתוכן הדברים בעמוד שלה, והתייחסות רק לדיווחים כוזבים מצדם של גולשים שלטענתה מפחדים להיחשף - ולכן מתלוננים על התוכן לפייסבוק. ברודו מגלה שפעם אחת פייסבוק אף הסירה פוסט שתואנה שהיה בו עירום - בעוד שהיה מדובר בפוסט עם טקסט בלבד.

"ילדות בנות 13 מקבלות תמונות בולבולים ופייסבוק מסלקת אותי על זה שאני מביאה את זה לתשומת לב הציבור", היא כותבת. "קיבלתי את הרמז. ממליצה גם לכם לקבלו, ולהעביר את המידע הלאה להורים, מורים, ילדים וילדות. פייסבוק הוא לא מקום בטוח עבור ילדיכם, ולחברת פייסבוק אין שום עניין להפוך אותו לכזה. פשוט לא שווה להם את הכסף".

לאחרונה, ברודו החליטה לפרוש באופן סופי מפייסבוק. היא לא מתכוונת לסגור את הפרופיל, אבל כבר לא תהיה פעילה ברשת החברתית. היא מסבירה את הבחירה שלה: "בשביל לשמור על אשליה של חוק וסדר, המדינה הזו (פייסבוק) מפעילה משטרת רובוטים שכולאת אנשים או מוציאה אותם להורג דיגיטלי באופן די שרירותי ובאמצעות אלגוריתמים שקל מאוד "לעבוד" עליהם. אין במדינה הזו בית משפט, אין למי לפנות אם אתה מרגיש שהמדינה פגעה בך במדיניות שלה".

המדיום הוא המסר?

את דבריה פרסמה כאמור באתר "סטטוסים מצייצים", שמנהליו ניסו לא מזמן לחזור לרשת החברתית. בשבוע שעבר, פרסם אבי לן כי עד שפייסבוק תחזיר את העמוד המקורי, הוא פותח עמוד חדש תחת אותו שם. לאחר שש שעות פייסבוק הסירה גם את העמוד החדש בטענה "לא נוכל לקבל נסיונות להטעות אנשים שמשתמשים בשירות שלנו. הדף המדובר הפר שוב ושוב את מדיניות החברה".

עם זאת, לן לא ויתר. עוד באותו ערב הוא העלה סטטוס ובו כתב, "חברים, זה מטורף. פייסבוק סגרו היום את דף סטטוסים מצייצים החדש שפתחתי. תוך 5 שעות היו בו כבר 23 אלף לייקים. בעצת עורך דיני, החלטתי לכבד את החלטת פייסבוק. השם "סטטוסים מצייצים" מפריע להם. אז פתחתי דף בשם חדש - "מצייצים". תוך זמן קצר גם עמוד הפייסבוק הזה נסגר.